Už brzy možná v populární fotbalové soutěži Serie A uvidíte pobíhat hráče se jmenovkou „Mussolini“. Nepůjde o žádné vzývání nechvalně proslulého diktátora z druhé světové války a zakladatele fašismu Benita Mussoliniho. Pravnuk popraveného vůdce Romano podepsal profesionální smlouvu s Laziem Řím. Tedy klubem, jehož fanouškovský tábor měl v minulosti nehezkou shodou okolností několik „fašistických excesů“.
Romano Floriani Mussolini platí za nadějného pravého beka. Prošel akademií Lazia a svými výkony si v tradičním římském klubu řekl o profesionální kontrakt. Rodiče, prarodiče ani praprarodiče si nevyberete, ale v okamžiku, kdy 18letý talent stojí na prahu velké kariéry, bude muset čelit početným narážkám na to, že jeden z jeho předků spadá do škatulky „nejhorší persony dějin“.
Tyto komentáře mohou ještě sílit ve spojitosti s tím, že Lazio patří mezi kluby, jejichž fanoušci často nejdou pro extremistické pokřiky daleko. A speciálně Benita Mussoliniho – zakladatele Bojových svazků a následné fašistické strany – určitá část jádra uznává.
Třeba v březnu 2019 zhruba 50 fanoušků Lazia přezdívaných „Tifoseria Laziale“ zamířilo s velkým transparentem „Čest Benitu Mussolinimu“ na milánské Loretánské náměstí, kam bylo po popravě v roce 1945 převezeno Mussoliniho tělo.
U toho zpívali fašistické písně a zvedali pravé ruce po vzoru nacistického pozdravu. Celá akce se navíc udála jen pár hodin před Dnem osvobození od vlády nacistů, který se v Itálii slaví jako státní svátek. Sečteno, podtrženo – značně choulostivá záležitost.
Lazio nasáklé fašismem
Pro tuto určitou radikální skupinu tak může být angažování Mussoliniho potomka potěšující zprávou i z politických důvodů. „Je to něco, co bych raději ani nekomentovala. Můj syn nechce, aby mu někdo zasahoval do jeho soukromého života,“ říká matka Romana Florianiho Alessandra Mussoliniová, jež s křiklavým příjmením působila v Evropském parlamentu.
Tlusťoch umře a pose*e se, řekl o umírajícím Maradonovi jeho lékař. Argentina je v šoku
Drsné výroky, které šokovaly nejenom Argentinu. Na veřejnost prosákly telefonáty osobního lékaře zemřelého Diega Maradony. Ty byly těsně před smrtí fotbalového génia plné urážek a vulgarit nejen proti němu, ale i jeho rodině.
Trenér Mauro Bianchessi, který talentovaného obránce vedl v mládežnických kategoriích, zmiňuje kladné vlastnosti diktátorova potomka. „Je to skromný chlapec, který si nikdy nestěžoval, ani když nehrál dva roky. Mám ho rád, sice ještě není ostříleným hráčem, ale je velkým příslibem,“ podotýká Bianchessi. Ten si nemyslí, že by (ne)slavné jméno pomohlo mladému Mussolinimu k velkému podpisu v Laziu. „Záleží jen na tom, jestli si to hráč zaslouží. Na ničem jiném,“ dodává kouč.
Do problému s úřady se Lazio dostalo skrze ideologii například také v roce 2018. Pokutu 50 000 eur (přibližně 1,3 milionu korun) dostalo kvůli tomu, že jeho fanoušci zasypali plochu Stadio Olimpico nálepkami Anny Frankové, židovské dívky, která zahynula při holocaustu. V následujícím zápase přišli hráči Lazia na hřiště v trikách s nápisem „Ne antisemitismu“ a portrétem Frankové.
Velké vášně v minulosti vzbudil také hráč klubu zvaného „Biancocelesti“ v roce 2005. Útočník Paolo Di Canio dostal od ligové asociace pokutu 10 000 eur (260 tisíc korun) poté, co ho během vítězství v derby nad „znepřáteleným“ AS Řím zabrala jedna z kamer, jak zdraví fanoušky zdviženou pravicí. Di Canio se vymlouval, že o žádné hajlování nešlo a pouze úhel záběru kamery byl nešťastný. Disciplinární komisi ale neobměkčil.
Podle některých názorů na sociálních sítích tedy podepsání hráče, jehož pradědečkem byl Benito Mussolini, dokonale koresponduje se smýšlením komunity Lazia.