CNN Prima News fašismus

fašismus

Výpis příspěvků ke štítku „fašismus“

OBRAZEM: Ruský režim je deviantně fašistický, míní čeští dobrovolníci. Dohoda je prý nemožná

Dostali jsme se k svědkům ruských zločinů na okupovaných ukrajinských územích. Exhumace obětí a mučírny nám daly opět nahlédnout na podstatu ruského deviantního fašistického režimu, uvedli čeští dobrovolníci ze spolku Team4Ukraine. Poznamenali, že s Kremlem nejsou možné žádné kompromisy ani dohody. S redakcí CNN Prima NEWS se podělili také o rekapitulaci uplynulého roku na poli pomoci Ukrajině i o fotografie a videa z výprav do válkou zasažených měst, včetně okolí zničeného Bachmutu.

Hádka Pirátů se Spolu. Kdo se přibližuje fašistům a komunistům? Politici se přou o ideologii

Výrok europoslance Marcela Kolaji (Piráti) o tom, že se konzervativci stále víc blíží krajní pravici, spustil bouři na sociálních sítích. S pohledem 1. místopředsedy Pirátů nesouhlasí někteří jeho kolegové z europarlamentu, například Veronika Vrecionová (ODS) či Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Podle něj se zase Piráti dlouhodobě blíží komunistům. Kolaja v reakci na kritiku připomněl bulharského politika a spojence ODS Angela Dzhambazkiho, který na půdě Evropského parlamentu hajloval.

REPORTÁŽ: S Kotlebovými pohrobky na mítinku aneb Když bývalí náckové obléknou bílé košile

Předvolební shromáždění slovenské krajně pravicové strany Republika v Trenčíně moderuje místopředseda partaje Ondrej Ďurica. Okresní soud v Bratislavě v květnu 2018 rozhodl, že Ďuricu je možné označovat za neonacistického zpěváka, protože se od své minulosti v kapele Bílý odpor nikdy nedistancoval. Nechal se také slyšet, že mezi patriotismem a nacismem je jen velmi tenká čára. „Hajloval na koncertech a skandoval neonacistické pozdravy,“ napsal o něm loni v prosinci v otevřeném listu Richard Duda, předseda Ústředního svazu židovských obcí na Slovensku.

KOMENTÁŘ: Babiš nebo Okamura? Proti Ficovi čajíček. Ruský medvěd požírá Slováky zaživa

Važme si naší parlamentní opozice, proti té slovenské je to v dobrém slova smyslu slabounký čajíček. Směr-SD Roberta Fica na rozdíl od některých českých politiků či aktivistů již ani neskrývá svou proruskou orientaci, naopak se k ní hrdě hlásí. Slovenská opoziční strana se svou rétorikou dostala na úroveň Ladislava Vrabela, Jindřicha Rajchla či Trikolory. Na rozdíl od nich je ale Směr favoritem příštích voleb.

GLOSA: Mussolini v sukni, či nová Thatcherová? Rázná premiérka Meloniová se vymyká nálepkám

Proč se v Česku skoro nemluví o rázných projevech, které Giorgia Meloniová přednáší v italském parlamentu? I když se videa s konzervativní italskou premiérkou často masivně šíří po internetu, stejně se nehodí do krámu téměř nikomu z české politické scény. Pro skupinu, která bývá označována jako „chcimíři“ či korektněji „zastánci konce vojenské podpory Kyjeva“, je Meloniová moc proukrajinská. Mlčí ale i progresivisté. Meloniovou totiž stále vnímají jako Mussoliniho v sukni. Tuto podivnou šedou zónu lze v jinak chirurgicky rozdělené globální společnosti považovat za jistou senzaci.

Expert: Ukrajincům jde o život, to Romové neznají. Fašisté mají z konfliktu žně a vláda se diví

Ukrajinci nemají zájem se rvát s Romy, snaží se jen během války přežít. Stali se ale záminkou pro fašistické skupiny, které vzniklý „pseudokonflikt“ zneužívají a nabírají díky tomu na síle, varoval před vzniklou situací na české půdě sociolog Aleš Sekot z Masarykovy univerzity. „A to je neskutečně nebezpečné. Takto to začalo i v Německu a ve Francii. Fašisté tu beztrestně demolují myšlení lidí,“ uvedl akademik pro web CNN Prima NEWS.

Ostrá přestřelka Pirátů a ODS kvůli Meloniové. Slova o fašismu? Primitivní, zlobí se Skopeček

Piráti v čele s europoslancem Mikulášem Peksou kritizují premiéra a předsedu ODS Petra Fialu za jeho vztahy s italskou předsedkyní vlády Giorgiou Meloniovou. Vadí jim, že italská politička pochází ze strany Bratři Itálie, která má kořeny v neofašismu. Občanští demokraté se proti těmto tvrzením ohrazují. Podle místopředsedy Poslanecké sněmovny Jana Skopečka jsou podobné výroky „primitivní a zoufale hloupé“. Europoslankyně Veronika Vrecionová vzkázala Peksovi, aby z Meloniové nedělal „Lukašenka v sukni“.

Ukrajinci oslavující Banderu? Nepřijatelné, vraždil náš národ, říká polský historik

Každý nový pokus, kdy se Ukrajinci snaží představit někdejšího vůdce nacionalistů Stepana Banderu jako národního heroje, sousední Poláky bolestně uráží. „Udělat z Bandery pozitivní osobnost, to je pro nás naprosto nepřijatelné. Ukrajinci už by si konečně měli najít jiného hrdinu,“ říká historik polského původu Józef Szymeczek v souvislosti s oslavami Banderových narozenin v ukrajinském parlamentu.

Pirátští europoslanci se chovají dětinsky. Ani Bartoš je nebere vážně, míní Zahradil

Piráti v poslední době kritizují koaliční ODS za její spojenectví s vládní stranou Bratři Itálie na evropském poli. Postoj občanských demokratů považují za nepochopitelný. Europoslanec Jan Zahradil (ODS) v rozhovoru pro CNN Prima NEWS v reakci na to uvedl, že se Mikuláš Peksa, Markéta Gregorová a Marcel Kolaja chovají dětinsky. „Sami sedí v jedné frakci s bývalými komunisty a zabývají se hledáním jakýchsi ‚neofašistů‘,“ řekl mimo jiné.

Z Maďarska se mnohdy dělá fackovací panák. Neofašismus v Itálii nehrozí, říká Zahradil

Vytrvá Západ v masivní vojenské podpoře, kterou poskytuje Ukrajině? Europoslanec Jan Zahradil (ODS) se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS rozpovídal o současné situaci na mezinárodním poli. Kromě tématu ruské invaze se vyjádřil k italské či maďarské vládě i ke svým sporům, které vede s pirátskými europoslanci. Zahradil rovněž prozradil, že v prvním kole blížících se prezidentských voleb nepodpoří ani jednoho ze tří kandidátů, které preferuje koalice Spolu.

Volby v Itálii? Nastupuje fašismus s lidskou tváří, řekla Gregorová. Obavy Pirátů mírní ODS

Nedělní předčasné volby v Itálii vyhrál pravicový blok v čele se stranou Bratři Itálie. Její šéfka Giorgia Meloniová tak dostane šanci sestavit vládu. Někteří evropští politici se obávají o italskou demokracii. Například europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti) v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ideologii Bratrů Itálie označila za „fašismus s lidskou tváří“. Obavy Pirátů na české scéně mírní především jejich koaliční partneři z ODS.