reklama

Podnikatelé si nemůžou stěžovat, vláda k nim byla velkorysá, řekla Benešová

V souvislosti s vládními opatřeními proti šíření koronaviru, která zkrátila či zastavila tržby řady podnikatelů, vláda nepočítá s vytvořením žádného mechanismu pro odškodňování. V pořadu CNN Prima NEWS to řekla ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO).

reklama

Pokud podnikatelé budou škody mít, mají se obrátit na soudy a prokázat je, dodala Benešová. S tím ale nesouhlasil další host nedělní debaty u Terezie Tománkové, předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. Kabinet se podle něj spoléhá na to, že lidé nebudou chtít chodit k soudu.

Podle Benešové kabinet pomáhal podnikatelům řadou mimořádných opatření, jako byly programy pro proplácení části mezd zaměstnancům nebo odklady odvodů. „Vláda jim udělala takové úlevy, že si nemohou stěžovat. Myslím, že jsme byli velmi velkorysí,“ řekla ministryně.

K tématu

Benešová: Firma by musela své nároky obhájit u soudu

„Podnikatelům jsme skutečně dali, co bylo možné,“ řekla Benešová. O vytvoření mechanismu, který by zajišťoval náhradu škod způsobených vládními restriktivními opatřeními, o níž hovoří i ustanovení krizového zákona, se podle ní neuvažuje. „Pokud nějaký podnikatel takovou škodu mít bude, může se žalobou přijít,“ řekla. Podle ministryně musí firma v takovém případě vyčíslit škody a své nároky obhájit u soudu.

Jakub Michálek postup kabinetu kritizoval. „Vláda spoléhá na to, že se lidé nebudou chtít soudit, nebudou chtít dávat peníze znalcům a právníkům,“ řekl. Podle něj by bylo namístě, aby kabinet hledal možnost dohody s firmami a dospěl ke kompenzačnímu mechanismu pro návrat části škod. Michálek zároveň zdůraznil, že nikdo nemůže očekávat, že by se hradila škoda v podobě ušlého zisku v takové míře, jako by žádná pandemie nebyla.

K tématu

Benešová: Zeman nového předsedu NS vybral podle věku

V Partii se ale mluvilo i o novém předsedovi Nejvyššího soudu (NS) Petrovi Angyalossym. Prezident Miloš Zeman ho vybral i kvůli jeho nižšímu věku, řekla Benešová. Angyalossymu je 56 let, místopředsedovi Mezinárodního trestního soudu v Haagu (ICC) Robertu Fremrovi, kterého navrhovala ministryně a jehož podporovala i řada odborníků, je 62 let.

Výběr předsedy NS je v přímé kompetenci prezidenta. Benešová v neděli řekla, že jí Zeman výběr zdůvodnil věkem kandidátů. „Problém je v tom, že kdyby tam dal některého ze starších, vytýkala by se mu minulost. Tenhle přišel v porevoluční době do justice,“ řekla ministryně o prezidentových argumentech. Zopakovala, že sama považovala za nejlepšího kandidáta Fremra.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Partie

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

S pandemií koronaviru se Česko potýká už téměř rok. O tom, jak změnila životy lidí a jak se promítla na české politické scéně, bude mluvit v mimořádné nedělní Partii moderátorka Terezie Tománková s prezidentem Milošem Zemanem. Ve druhé části pořadu rok s koronavirem zhodnotí premiér Andrej Babiš a třetí hodinový blok bude věnovaný předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi. Sledujte Partii na Primě i CNN Prima NEWS v neděli 28. února od 11 hodin.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama