Podnikatelé si nemůžou stěžovat, vláda k nim byla velkorysá, řekla Benešová

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Foto: Profimedia

Benešová v Partii: Podnikatelé si nemůžou stěžovat, vláda k nim byla velkorysá

V souvislosti s vládními opatřeními proti šíření koronaviru, která zkrátila či zastavila tržby řady podnikatelů, vláda nepočítá s vytvořením žádného mechanismu pro odškodňování. V pořadu CNN Prima NEWS to řekla ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO).

Pokud podnikatelé budou škody mít, mají se obrátit na soudy a prokázat je, dodala Benešová. S tím ale nesouhlasil další host nedělní debaty u Terezie Tománkové, předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. Kabinet se podle něj spoléhá na to, že lidé nebudou chtít chodit k soudu.

Podle Benešové kabinet pomáhal podnikatelům řadou mimořádných opatření, jako byly programy pro proplácení části mezd zaměstnancům nebo odklady odvodů. „Vláda jim udělala takové úlevy, že si nemohou stěžovat. Myslím, že jsme byli velmi velkorysí,“ řekla ministryně.

Benešová: Firma by musela své nároky obhájit u soudu

„Podnikatelům jsme skutečně dali, co bylo možné,“ řekla Benešová. O vytvoření mechanismu, který by zajišťoval náhradu škod způsobených vládními restriktivními opatřeními, o níž hovoří i ustanovení krizového zákona, se podle ní neuvažuje. „Pokud nějaký podnikatel takovou škodu mít bude, může se žalobou přijít,“ řekla. Podle ministryně musí firma v takovém případě vyčíslit škody a své nároky obhájit u soudu.

Jakub Michálek postup kabinetu kritizoval. „Vláda spoléhá na to, že se lidé nebudou chtít soudit, nebudou chtít dávat peníze znalcům a právníkům,“ řekl. Podle něj by bylo namístě, aby kabinet hledal možnost dohody s firmami a dospěl ke kompenzačnímu mechanismu pro návrat části škod. Michálek zároveň zdůraznil, že nikdo nemůže očekávat, že by se hradila škoda v podobě ušlého zisku v takové míře, jako by žádná pandemie nebyla.

Benešová: Zeman nového předsedu NS vybral podle věku

V Partii se ale mluvilo i o novém předsedovi Nejvyššího soudu (NS) Petrovi Angyalossym. Prezident Miloš Zeman ho vybral i kvůli jeho nižšímu věku, řekla Benešová. Angyalossymu je 56 let, místopředsedovi Mezinárodního trestního soudu v Haagu (ICC) Robertu Fremrovi, kterého navrhovala ministryně a jehož podporovala i řada odborníků, je 62 let.

Výběr předsedy NS je v přímé kompetenci prezidenta. Benešová v neděli řekla, že jí Zeman výběr zdůvodnil věkem kandidátů. „Problém je v tom, že kdyby tam dal některého ze starších, vytýkala by se mu minulost. Tenhle přišel v porevoluční době do justice,“ řekla ministryně o prezidentových argumentech. Zopakovala, že sama považovala za nejlepšího kandidáta Fremra.

Tagy: