Německá vláda kvůli vysokým cenám elektřiny podpoří průmyslové podniky, dohodla se na pětiletém balíku opatření. Kancléř Olaf Scholz (SPD) uvedl, že firmy jen příští rok pocítí úlevu ve výši až 12 miliard eur (přes 295 miliard korun), informovala agentura Reuters. Opatření jsou financována v rámci takzvané dluhové brzdy, uvedl ministr financí Christian Lindner (FDP).
„Pro Německo jako průmyslovou zemi je to v této době velmi dobrá zpráva. Spolková vláda masivně uleví zpracovatelskému průmyslu s náklady na elektrickou energii. Radikálně snížíme daň z elektřiny, stabilizujeme přenosové poplatky a pokračujeme v kompenzacích v cenách elektřiny, aby se podniky mohly lépe vyrovnat se současnými cenami elektrické energie,“ řekl sociální demokrat Scholz.
ČTETE TAKÉ: Vláda spí a tvoří marketingovou bublinu. Inflace bude během dvou let 30procentní, tvrdí Středula
Ministr hospodářství Robert Habeck, který je ze strany Zelených, dohodu označil za klíčový krok k podpoře konkurenceschopnosti německého průmyslu. „Podpoříme podniky od těch středních až po koncerny,“ řekl. Za správnou cestu považuje balíček i ministr financí Christian Lindner z liberálních svobodných demokratů (FDP). „Konkurenceschopnost průmyslu i středních podniků je pro vládu stejně důležitá. Proto v celé šíři snížíme daňovou zátěž výrobních provozů náročných na energii,“ dodal.
Konec fixace na energie? Experti nabídli postupy, jak zákazník docílí nejlepších cen
Ceny služeb dodavatelů energií se v současnosti velmi liší. Před podepsáním nové smlouvy by se tedy zákazníci měli porozhlédnout po trhu, doporučil v pořadu Co na to vaše peněženka obchodní ředitel společnosti epet Roman Šmíd. Výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDO) Jiří Gavor zároveň upozornil na rizika automatických prodloužení smluv. Oba experti zároveň klidnili obavy ze zrušení cenového stropu na energie. Obchodníci podle Gavory již nabízí smlouvy s cenami pod vládním stropem.
Součástí plánu je masivní snížení daně z elektřiny na minimální evropskou úroveň. Z toho by podle prohlášení měly profitovat všechny podniky, nikoli pouze ty, které doteď dostávaly kompenzace za vysokou spotřebu elektřiny ve špičce. Stávající kompenzace pro 350 podniků, které čelí mimořádné mezinárodní konkurenci, se prodlouží a rozšíří.
Dohoda, o níž jako první informoval deník Handlesblatt, přichází po měsících sporů vládní koalice ohledně toho, jak zajistit, aby německý průmysl zůstal konkurenceschopný v prostředí vysokých nákladů na ceny energií. Skládá se z několika částí. Vedle už dohodnuté stabilizace přenosových poplatků pro první polovinu roku 2024 výrazně klesne pro všechny podniky ve výrobě daň z elektřiny. Konkrétně ze současných 15,37 eura (377 Kč) za megawatthodinu na 50 centů (12,30 Kč) za megawatthodinu. V převodu na kilowatthodiny to bude z 1,537 centu na 0,05 centu.
Snížení daně z elektřiny bude pro roky 2024 a 2025 ukotveno zákonem. Vláda se zároveň shodla, že snížení by mělo následně platit i tři další roky, tedy v letech 2026 až 2028, pokud bude možné z rozpočtu zajistit financování takové úlevy. Balík obratem předloží Spolkovému sněmu, aby ho poslanci mohli schválit co nejdříve.
Dluhová brzda je opatření zakotvené v ústavě, které brání přílišnému zadlužování země. Na dodržování tohoto mechanismu, který funguje automaticky ze zákona, trvá ministr financí Lindner. Po oznámení dohody začaly na burzách zpevňovat akcie německých chemiček.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Nejdřív blahobyt, pak zahraničí. Fotky Fialy se státníky nikomu chleba nenamažou, říká Kulidakis