Soud uznal v kauze chybějící české nafty v bavorském skladu vinnou jak zkrachovalou německou firmu Viktoriagruppe, tak i dva její manažery Petra Malého a Lubomíra Novotného. Podle obžaloby připravili podvodem Správu státních hmotných rezerv (SSHR) o 108 milionů korun. Muži vinu odmítají. Čtvrteční verdikt není pravomocný.
SSHR hradila firmě Viktoriagruppe za skladování české nafty poplatek, jehož výše byla závislá na množství uložené pohonné hmoty. Viktoriagruppe měla naopak platit pokutu, pokud by dojednané množství nafty nestihla uskladnit včas.
Česko výrazně navýšilo množství plynu v zásobnících. Při běžné spotřebě vydrží dva měsíce
V českých zásobnících je podle ministerstva průmyslu a obchodu asi 925 milionů metrů krychlových plynu, loni ve stejném období v nich bylo 391 milionů metrů krychlových plynu. Při běžné spotřebě vydrží zásoby dva měsíce, v případě regulovaného systému by stačily na mnohem delší dobu, řekl šéf resortu Jozef Síkela (za STAN). Rusko ve středu zastavilo dodávky plynu do Polska a Bulharska.
Podle verdiktu to firma skutečně nestihla a rozhodla se to zakrýt fiktivním navýšením zásob nafty dvěma nepravdivými příjemkami, které zaslala SSHR k proplacení. Od listopadu 2012 do ledna 2013 navíc obžalovaní údajně vyskladnili tři vlakové soupravy nafty, kterou SSHR neuhradili.
„Jsem rád, že soud potvrdil náš názor na to, že v Kraillingu došlo ke škodě na majetku státu a že došlo k neoprávněným manipulacím s naftou, která tam byla uložena,“ řekl předseda SSHR Pavel Švagr. Nouzové zásoby má ČR podle něj na to, aby přečkala případnou krizi. „Když na ně někdo sáhne, tak je to ohrožení bezpečnosti České republiky, a tím pádem každého z nás. Doufám jen, že už se státní rezervy mimo území naší republiky nebudou ukládat,“ dodal Švagr.
Rozhodnutí o uskladnění nafty v Německu padlo podle něj za jeho předchůdců. „Když si vezmu, jak složitě jsme ty zásoby dostávali zpátky, tak bych se skladováním českých rezerv v zahraničí nikdy nesouhlasil. Tyto zásoby musí být stále po ruce,“ podotkl předseda SSHR.
Chtěl obohatit sebe i firmu
Soud uvedl, že jednatel Viktoriagruppe Malý si počínal se záměrem obohatit sebe i firmu. V rozsudku mu na deset let zakázal i působení ve statutárních orgánech právnických osob. Zbylé dva obžalované – vedoucí zaměstnance odštěpného závodu Viktoriagruppe Jaroslava Slavíka a Miroslava Holuba – soud zprostil viny.
Případ chybějící nafty je jednou z kapitol sporu o její české strategické zásoby uložené v Německu. Když Viktoriagruppe skončila v roce 2015 v insolvenci, začala o skladované zásoby právní bitva. Česku se nakonec po dohadech s konkurzním správcem postupně podařilo naftu přesunout z Kraillingu zpět. Poté, co z Německa dorazila poslední cisterna, však měření potvrdilo obavy, že část paliva chybí. SSHR postrádala 6,3 milionu litrů pohonné hmoty.