Podvodníků na internetu je široké spektrum, nejčastější jsou ale podle experta na digitální bezpečnost Karola Suchánka ti, kteří se snaží „hacknout“ naši mysl. Uvedl to v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS a vysvětlil, že takoví hackeři jsou schopní lidi přimět k jednání, jehož by se jinak nedopustili.
„Takzvaný sociální inženýr vás vmanipuluje do toho, abyste provedli nějakou akci, kterou byste ale za normálních okolností neudělali,“ sdělil Suchánek a dodal, že vám například pohrozí tím, že pokud to neuděláte, něco se stane. „Tak vás dostanou pod tlak a vy těm hackerům sami pomůžete,“ upřesnil.
ČTĚTE TAKÉ: Phishingové útoky cílí na zaměstnance, hackeři je vypilovali téměř k dokonalosti
Mezi nejvíce ohrožené skupiny patří senioři, kteří se v on-line světě nenarodili, nejsou v něm vychováni a postrádají obranné mechanismy. Suchánek ale rovněž upozornil na to, že nechat se oklamat hackerem není ničím neobvyklým ani u mladých lidí. „Ti si myslí, že všude byli, všechno viděli, a právě tohle jejich přehnané sebevědomí častokrát napomůže k tomu, aby udělali chybu,“ varoval.
Práce hackerů je navíc čím dál na vyšší úrovni: „Zlepšily se technologie, IT útočníci sice stále používají klasický Google překladač, nicméně nástup umělé inteligence a podobných nástrojů dělá jejich práci sofistikovanější,“ uvedl. Díky tomu jsou schopni rychleji a lépe vygenerovat podvodné zprávy a tím nalákat i více lidí. Suchánek také v tomto případě opět zdůraznil, že to stále není ve většině případů hack na jeden klik, ale vy se musíte proklikat, takže ve finále jste to vy, kdo se hackne.
Připomeňte si nedávný případ ženy, která naletěla neznámému podvodníkovi. Přišla o osm milionů korun