Benzin v Česku zase začal zdražovat. Trhy rozbouřilo možné užití chemických zbraní

Ceny pohonných hmot začaly opět zdražovat

Pohonné hmoty v Česku začaly v pondělí opět zdražovat. Průměrná cena benzinu stoupla o čtyři haléře na 44,02 koruny za litr. Jedná se o první zdražení benzinu od 10. března. Nafta zdražila dokonce o devět haléřů na 46,08 koruny za litr. „Lze předpokládat, že v úterý ceny dále porostou ještě výrazněji než v pondělí. Skončila tak několikadenní etapa často historicky rekordně prudkého zlevňování benzinu a nafty,“ uvedl ekonom Lukáš Kovanda.

Růst cen pohonných hmot odráží vzestup velkoobchodních paliv na surovinové burze v Rotterdamu. „V pondělí se například cena nafty vyhoupla přes 1193 dolarů za tunu, což je nejvyšší hodnota za více než týden obchodování. Česká vláda bude právě s cenami na rotterdamské burze srovnávat ceny u českých čerpacích stanic, aby tak posoudila, zda jsou marže stanovovány neopodstatněně vysoko,“ vysvětlil ekonom.

První výsledky tohoto srovnání by měly být k dispozici tento týden. „Ministr financí Zbyněk Stanjura o víkendu sdělil, že neočekává, že by srovnání odhalilo praxi opravdu zásadního a plošného neobjektivního navyšování marží,“ pokračoval.

Paliva na rotterdamské burze zdražují v důsledku opětovného vzestupu světových cen ropy. „Severomořská ropa Brent se prodává až takřka za 119,50 dolarů za barel, což je nejvyšší hodnota od 9. března,“ uvedl Kovanda. Ropa pak zdražuje v důsledku nekončících, ba stupňujících se bojů na Ukrajině.

Obchodníky znejistil Biden

„Trhy zneklidňuje čerstvé prohlášení amerického prezidenta Joea Bidena, že Rusko může na Ukrajině použít chemické zbraně. Pokud by se tak stalo, Evropa by se pod vzniklým tlakem situace zřejmě výrazně odstřihla od ruských dodávek ropy a plynu,“ vysvětlil Kovanda s tím, že takový krok ostatně již EU zvažuje.

„To by ale vedlo k dalšímu tlaku na růst cen ropy Brent, a tedy i pohonných hmot v Česku. Růst cen ropy nahrává válčícímu Rusku. Právě výnosy z prodeje plynu a ropy jsou klíčovým zdrojem financování jeho invaze na Ukrajinu,“ připomíná. Západ sice do značné míry v souladu se sankcemi přestal ruskou ropu nakupovat, ta ovšem nachází odběratele třeba v Indii.

„Například společnost Hindustan Petroleum si minulý týden objednala dva miliony barelů ruské uralské ropy s termínem dodání v červnu. Indie je druhým největším asijským dovozcem ropy. Země rovněž zvažuje, že by Rusku za ropu platila místo dolaru v indické měně,“ dodal.

Ruská uralská ropa se v důsledku invaze prodávala v historicky rekordní slevě oproti ropě Brent s okamžitým fyzickým dodáním. „Sleva představovala přes dvacet dolarů na barel. Díky růstu cen ropy však i při slevě inkasuje Rusko za barel ropy mnohem více než třeba při pandemii,“ uzavřel Kovanda.

Tagy: