Stagflace v Česku: Zrychlí zdražování. Mzdy klesnou nejvíce za 30 let, věští experti

Českou ekonomiku nečeká ve zbytku letošního roku nic hezkého a výhled pro rok 2023 rovněž není bůhvíjak růžový. Rozpoutání války na Ukrajině Ruskou federací vede analytiky k výraznému přehodnocení hospodářského výhledu, a to směrem dolů. Tedy pokud se nebavíme o vývoji inflace, ta se jako jeden z mála makroekonomických ukazatelů bude držet mimořádně vysoko i v příštím roce.

Průměrná míra inflace v České republice letos stoupne až na 12,6 procenta, a i příští rok se udrží na trojnásobku hodnoty, na kterou cílí Česká národní banka. Hrubý domácí produkt letos stoupne jen o necelá tři procenta a v roce 2023 se jeho růst prakticky zastaví. Vyplývá to z nejnovější prognózy Raiffeisenbank.

Do České republiky proto zavítá jev, kterému ekonomové říkají stagflace. Stane se tak poprvé od roku 1998. „Stagflace je složenina dvou slov – stagnace a inflace,“ vysvětlila pro CNN Prima NEWS ekonomka jihlavské Vysoké školy polytechnické Veronika Hedija. Jde o takový vývoj ekonomiky, kdy hrubý domácí produkt prakticky zastaví svůj růst, ale zároveň s tím výrazně vzroste míra inflace neboli tempo růstu cen v ekonomice.

Kvůli válce horší výhled

„Příčiny stagflace bývají na nabídkové straně ekonomiky. Jedná se vlastně o nepříznivý nabídkový šok, který se projevuje dramatickým a nečekaným zvýšením výrobních nákladů firem. Ty pak zároveň omezují a zdražují svou produkci. A když se to nasčítá za celou ekonomiku, výsledkem je zastavení nebo výrazné zpomalení růstu HDP doprovázené vysokým růstem spotřebitelských cen,“ dodala Hedija.

Raiffeisenbank ve svém výhledu původně počítala s inflací za celý letošní rok ve výši 10,5 % a růstem HDP o 3,6 %. V roce 2023 se pak měla česká ekonomika nadechnout k růstu hrubého domácího produktu o 3,7 %, inflace měla klesnout na 4,3 %. Nová předpověď pro příští rok ale zní: hospodářský růst 0,9 %, průměrná míra inflace 6 %.

Rakouská banka ale není jediná, která reaguje na válku na Ukrajině aktualizací svého makroekonomického výhledu. Také analytici Komerční banky věští českému hospodářství stagflaci. „Odhad letošního růstu HDP jsme snížili z 4,9 na 3,1 %. Prognózu inflace jsme zvýšili z 8,8 na 11,5 %,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Martin Gürtler, analytik Komerční banky. Podle něho bude inflace kulminovat v květnu, kdy by se v meziročním vyjádření mohla dostat až nad 13 %.

Kupní síla mezd klesne o 4 %

Neustále rostoucí inflací budou postiženy tuzemské mzdy. Ty by se podle Gürtlera měly letos v nominálním vyjádření zvýšit v průměru o 7,5 %. „V reálném vyjádření však vlivem vysoké inflace mzdy pravděpodobně klesnou,“ upozornil Gürtler. Pokud tedy ceny letos stoupnou průměrně o 11,5 %, ale mzdy jen o 7,5 %, jejich kupní síla se sníží v průměru o 4 %.

K tak hlubokému propadu reálných mezd by došlo vůbec poprvé v tomto století. Byl by dokonce výraznější než pokles kupní síly výdělků v roce 2013. Tehdy reálné mzdy klesly v důsledku dozvuků globální finanční a ekonomické krize o 1,5 %. Dramatičtější propad reálných mezd se pak v našich končinách váže jen k počátku ekonomické transformace na začátku 90. let minulého století.

„V příštím roce již nicméně očekáváme svižný růst mezd i v reálném vyjádření. Ve snaze o alespoň částečnou kompenzaci vyšších životních nákladů budou zaměstnanci podle našeho názoru ve svých mzdových vyjednáváních více neústupní,“ dodal Martin Gürtler. Podle něho by se zlepšená ekonomická situace mohla nakonec projevit v podobě větší vstřícnosti i u zaměstnavatelů.

Tagy:
peníze výhled ekonomika mzda Česká národní banka mzdy inflace zdražování Raiffeisenbank Komerční banka Česko Rusko stagflace ruská invaze na Ukrajinu Veronika Bachanová

Hlavní zprávy

Trauma z tragédie zůstalo. Dva fanoušci si vzpomněli na Hillsborough a spáchali sebevraždu
Fotbal

Trauma z tragédie zůstalo. Dva fanoušci si vzpomněli na Hillsborough a spáchali sebevraždu

Letošní finále Ligy mistrů mezi Realem Madrid a Liverpoolem začalo s více než půlhodinovým zpožděním. Někteří příznivci totiž bez lístků přelezli ploty pařížského Stade de France, takže zavládl chaos. V útrobách stadionu se mačkali lidé, ve vzduchu visel velký průšvih. Leckomu se vybavila událost z roku 1989 na Hillsborough, kde tlačenice vyústila v 97 obětí. Vzpomněli si i dva přeživší tragédie, které navrácené trauma dovedlo k sebevraždě.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
17:38

Do pražských škol chodí 11 630 ukrajinských dětí

17:13

Britský ministr obrany navštívil Kyjev, mluvil o další podpoře Ukrajině

17:06

Zelenskyj podepsal žádost o vstup do NATO

17:02

Evropští lídři jednoznačně odsuzují ruské vyhlášení anexe části Ukrajiny

Druhé kolo senátních voleb začalo, místnosti se otevřely. Jak dopadnou vyhrocené souboje?

V Česku začalo v pátek ve 14:00 druhé kolo letošních senátních voleb. Lidé v nich rozhodnou nejen o 24 budoucích senátorech, ale také o míře posílení hnutí ANO v horní komoře. Voliči na Jihlavsku navíc určí, zda mandát obhájí Miloš Vystrčil (ODS) a bude tak moci zůstat v čele Senátu. Bez ohledu na výsledek voleb zůstane klubu ODS a TOP 09 jako nejpočetnějšímu právo nominovat šéfa horní komory a budou mít většinu v Senátu vládní frakce.

Tajemná Putinova automobilka Aurus představuje luxusní SUV. Má konkurovat Rolls-Roycu

Tajemná Putinova automobilka Aurus vydává světu další důkaz o své schopnosti konkurovat Rolls-Roycu či Maybachu. Alespoň tak to prezentuje. Obří SUV Komendant (velitel) přichází na trh v době, kdy ze strany EU, USA a dalších zemí platí vůči Rusku embargo na dovoz luxusních automobilů. Zda bude Aurus nový model skutečně schopen vyrábět a zda o něj bude mezi oligarchy zájem, je však ve hvězdách. U stávající limuzíny Senat se mu totiž dlouhodobě nedaří ani jedno.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Vysáváte rozpočet jak pijavice a lidé nemají na energie, řekl Okamura. Lžete, reagoval Kupka

Předseda SPD Tomio Okamura se v pátek v Poslanecké sněmovně tvrdě pustil do vlády v souvislosti s navrhovanou novelou služebního zákona. Vyčítá, že zatímco lidé nemají na energie, chystá se kabinet zřídit neomezený počet politických náměstků na ministerstvech, což považuje za trafiky pro vládní spolustraníky. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) jeho slova označil za lži.

Rusko i Ukrajina se připravují na dlouhý konflikt. Expert popsal, jaký vliv bude mít zima

Příměří mezi Ukrajinou a Ruskem je aktuálně utopií. Oba státy se i nadále snaží posilovat své řady, pokračují v ostřelování a bojích, a k tomu zahájily přípravy na válku v příštím roce. Vyplývá to z kroků, ke kterým Moskva i Kyjev přistupují. Ukrajinci se však zároveň snaží využít převzaté iniciativy v konfliktu a tlačit na Rusy, co nejvíce to jde.

Domácí zpravodajství

„Zeman nepracuje“. Poslanci chtějí Hradu sebrat 30 milionů a podpořit protialkoholní prevenci

Seberte prezidentské kanceláři 30 milionů korun a dejte je na protidrogovou politiku. S takovým návrhem přišla skupina koaličních poslanců v čele s lidovcem Šimonem Hellerem. Konkrétně jde o sumu určenou na lesní hospodářství. Lánské lesní správě šéfuje Miloš Balák, který ovšem byl pravomocně odsouzen v souvislosti s ovlivňováním jedné ze zakázek. Zmíněných 30 milionů korun by zamířilo na protidrogovou politiku a prevenci závislosti na alkoholu.