Poklad nedozírné ceny vypátrali v Říčanech. Hrnec ve sklepě ukrýval mince z dob Karla IV.

Déle než šest set let staré mince nalezené v jednom ze sklepů v Říčanech. Všechny jsou pravé - až na jedinou.

Ne každé město se může pochlubit opravdovým pokladem, Říčany u Prahy však ano. Středověký hliněný hrnec plný stříbrných mincí na začátku 90. let úplnou náhodou objevil ve svém sklepě Jiří Škába. Nález byl historiky doceněn v plné míře teprve před čtyřmi lety, kdy ho daroval syn pana Škáby Krajskému muzeu v Brandýse nad Labem.Před více než 600 lety ukryl jeden z říčanských měšťanů ve svém sklepě hliněný hrnec se 348 stříbrnými groši. Při obléhání místního hradu byl ale zabit husity a poklad zůstal po dlouhá staletí bez majitele. Až do devadesátých let minulého století, kdy ho objevil Jiří Škába. „Jedná se o poklad, který byl uložen někdy kolem roku 1419 těsně před vypuknutím husitských válek,“ vypráví Radek Holodňák, historik Muzea Říčany v pořadu Prima Česko.

Hrnec plný pravých mincí, až na jedinou

„Našel ho můj otec Jiří Škába v době, kdy se nám začala stahovat voda do sklepů a první záměr byl tu vodu odstranit. Prostě opravoval a vybagrovával, uvolnil stěny a našel dózičku s mincemi,“ líčí Martin Škába.

Hliněný hrnec plný stříbrných mincí byl historiky doceněn až v roce 2018, kdy ho syn Martin daroval Krajskému muzeu v Brandýse nad Labem. Jednalo se u skutečnou senzaci. Odborníci zjistili, že jde o groše králů Karla IV. a Václava IV. „Zajímavostí je, že se tam nalezla taky jedna falešná mince. To se poznalo až při konzervování pokladu teď v moderní době. Zatímco všechny ostatní mince zůstaly krásně stříbrné, ta falešná se smyla a pod ní se ukázala měděná slitina,“ vysvětluje Radek Holodňák.

Sklepení domu, kde se unikátní říčanský poklad našel, se rozkládá na Masarykově náměstí, jen pár kroků od místní radnice. A my jsme dostali šanci se s kamerou do původně středověkého sklepa podívat. Přístup do něj je docela obtížný, musí se tam lézt opatrně a pozadu.

OD STEJNÉ AUTORKY: Na dudy tu hrával Satan a na objevení stále čeká poklad. Podívejte se do údolí říčky Šembery

Ukrývají Říčany i další poklady?

Do budoucna by chtěl Martin Škába ve spolupráci s říčanským muzeem pomocí moderních technologií prozkoumat nejen zdejší sklep, ale i další prostory a chodby pod náměstím. „To zkoumání mě fascinuje. Co se týče tohoto sklepa, určitě máme v plánu ještě pomocí různých radarů zjistit, jestli tam ještě není něco ukryto,“ prozrazuje Martin Škába.

Hodnota pokladu je podle odborníků nevyčíslitelná. Ve své době ale představoval jen část jmění bohatého měšťana, který jeho zbytek zřejmě ukryl na dalších místech. Naopak sedlák by takový majetek nedokázal shromáždit ani za celý život. „Kolem roku 1419 si člověk mohl za těch 348 stříbrných grošů koupit jednoho až dva koně, zhruba pět nebo šest krav, ale taky 21 tisíc vajec,“ přepočítává mince na tehdejší hodnotu historik.

„Řemeslník si tehdy mohl vydělat od 10 do 24 grošů týdně. Záleží, jestli to byl mistr nebo pomocník,“ doplňuje ho historik Martin Hůrka.

Poklad je od roku 2018 součástí sbírek muzea v Brandýse nad Labem. Zde ho místní archeologové čistí a konzervují, část je vystavena pro veřejnost. Odborníci nevylučují, že by se podobných pokladů mohlo v Říčanech ukrývat více. Stále jsou totiž ve městě místa, která nejsou dostatečně probádána.

Tagy: