reklama

Poklad v podobě pěti mladíčků za půl miliardy eur ukrývá kádr fotbalového Dortmundu

/ fotografií

Pět set milionů eur, v přepočtu 13,5 miliardy korun, tolik může činit už v této sezoně hodnota pouhých pěti mladých fotbalistů německého prvoligového klubu Borussia Dortmund. Tři ještě nejsou ani plnoletí, dvěma je rovných dvacet let.

reklama

Přivést mladé hráče, tzv. je vypiplat a draze prodat. Tento osvědčený model funguje v Dortmundu už roky. Dlouhé roky. Před 25 lety ho zažil také jeden mladý český fotbalista. Tehdy dvaadvacetiletý Patrik Berger přestoupil do Borussie ze Slavie Praha za 900 tisíc eur. Po pouhém roce ho Dortmundští prodali do FC Liverpool za 3,5 milionu eur, tedy skoro za čtyřnásobek.

Životní obchod s devítinásobným profitem

K tématu

Zatím vůbec nejlepší obchod v historii klubu se šéfovi Hansi-Joachimu Watzkemu podařil 25. srpna 2017. Španělský klub FC Barcelona zaplatil za dvacetiletého Ousmana Dembélého Dortmundu 138 milionů eur (3,726 miliardy korun). V čem je kouzlo toho obchodu? Že Borussia koupila mladého Francouze ze Stade Rennes pouhých 14 měsíců před tím za 15 milionů eur (255 milionů korun). V bundeslize nastoupil ke 32 utkáním, v nichž vstřelil šest gólů a na 13 nahrál, v Lize mistrů odehrál v žlutočerném dresu Dortmundu deset zápasů s bilancí dvou branek a šesti asistencí. Zhodnocení? Více než devítinásobné.

Na otázku, zda jde o životní obchod, Watzke tehdy odpověděl: „To nevím. Chci ještě chvíli žít a pracovat. Ale do teď to je bez debat největší obchod, který jsme udělali.“

Peníze nejsou vše, lidskost šla stranou

Rekordní transfer měl i lidskou stránku. Dembélé si totiž po krásné sezoně a nabídce od Barcelony svůj přestup tzv. vytrucoval a vystávkoval. To Watzke připomíná i po letech: „I když jsme za něj dostali hodně peněz, ‚Děkuji,‘ bych mu neřekl, protože se nezachoval korektně. Ani jsem nebyl rád, že odešel, protože to byl fotbalově skvělý hráč, ale… To chování bylo špatné.“

Borussia Dortmund i po této zkušenosti dál pokračuje v objevování mladinkých talentů. Posunula se však v tom, že za některé je ochotná zaplatit vysoké částky, třeba jako za devatenáctiletého norského útočníka Erlinga Brauta Hålanda, kterého si v lednu letošního roku pořídila za 20 milionů eur (530 milionů korun) z rakouského Red Bull Salcburk.

Erling Braut Håland

Erling Braut Haaland
Erling Braut Haaland
Zdroj: AP

A právě on, v červenci dvacetiletý, je jedním z oněch pěti pokladů Borussie. „Pokud se mu bude takto dařit dál a bude střílet góly jako nyní, dovedu si představit jeho hodnotu mezi 120 až 150 miliony eur,“ uvedl šéf respektovaného portálu Transfermarkt Matthias Seidel pro německý deník Bild. Hålandova současná hodnota se za devět měsíců po přestupu do Borussie vyšplhala podle Transfermarktu, který sleduje přestupy fotbalistů po celé zeměkouli, na 80 milionů eur (2,16 miliardy korun).

Jadon Sancho

Jadon Sancho
Jadon Sancho
Zdroj: AP

Ještě o 37 milionů eur dražší je anglický reprezentant Jadon Sancho. „Jde o nejcennějšího fotbalistu do 21 let. U něj už jde jen o to, aby svou výkonnost dlouhodobě udržel, a pak se dá očekávat další velký krok, spíše skok,“ popsal Seidel. Ano, o Sancha se zajímají movité kluby z celé Evropy, především z Anglie a Španělska. Zda a případně kdy k velkému přestupu dojde však zřejmě ovlivní také pandemie koronaviru, která má negativní ekonomické dopady na kluby po celém světě.

Jude Bellingham

Jude Bellingham
Jude Bellingham

Sedmnáctiletý anglický záložník Dortmundu Jude Bellingham má podle Transfermarktu vyšší hodnotu než celý kádr Viktorie Plzeň, druhého celku posledního ročníku české nejvyšší soutěže. On sám – 27 milionů eur (729 milionů korun), Viktoria –⁠ 25,7 milionu eur (640 milionů korun). „Jestliže jeho vývoj půjde nadále tímto směrem, je reálné, že jeho hodnota na konci sezony dosáhne až 50 milionů eur,“ předpověděl Seidel.

Giovanni Reyna

Giovanni Reyna
Giovanni Reyna
Zdroj: AP

Na podobná čísla se může dostat také další sedmnáctiletý talent se současnou hodnotou 15 milionů eur (405 milionů korun) Giovanni Reyna. „Také on má potenciál dosáhnout v této sezoně hodnoty 50 milionů eur. Musí se však prosadit proti ikonám Borussie Reusovi a Brandtovi,“ poznamenal Seidel na adresu mladíka, který se narodil ve Velké Británii, ale vyrůstal v USA, proto má americké občanství. Ale aby mohl ještě před dovršením šestnáctých narozenin podepsat smlouvu s Borussií Dortmund, přijal po otci také portugalskou národnost a pas. To proto, že v zemích Evropské unie a Evropského hospodářského prostoru není možné podepsat smlouvu se sportovcem mladším šestnáct let, který nemá občanství jedné z členských zemí EU.

Yousoufa Moukoka

Yousoufa Moukoka
Yousoufa Moukoka
Zdroj: Twitter.com

To už sice neplatí pro Yousoufa Moukoka, rodáka z kamerunského hlavního města Yaoundé, který již šest let reprezentuje Německo, ale na Transfermarktu nesmí být zveřejněná jeho hodnota. Je mu totiž teprve 15 let. Ovšem 20. listopadu tam naskočí, protože jako čerstvě šestnáctiletý už bude moci nastoupit v profesionální soutěži, což je podmínka pro uvedení částky. „Momentálně jeho hodnotu odhadujeme na 25 milionů eur (675 milionů korun). Pokud se mu podaří prorazit a v bundeslize se ukázat, v mých očích se může stát novým Hålandem,“ doplnil Matthias Seidel z portálu Transfermarkt. Tedy dalších více než 100 milionů eur.

Porovnání s Českem

Hodnota všech hráčů v 18 klubech první české fotbalové ligy činí podle Transfermarktu 210,33 milionu eur, tedy v přepočtu 5,679 miliardy korun. První místo mezi tuzemskými kluby patří Slavii Praha s 37,6 milionu eur (1,015 miliardy korun), následuje Sparta Praha 35,88 milionu eur (967 milionů korun) a Viktoria Plzeň 25,7 milionu eur (640 milionů korun). Kádr s nejnižší hodnotou ve Fortuna lize „vlastní“ Slezský FC Opava – 4,4 milionu eur (118 milionů korun).

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Partie

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

S pandemií koronaviru se Česko potýká už téměř rok. O tom, jak změnila životy lidí a jak se promítla na české politické scéně, bude mluvit v mimořádné nedělní Partii moderátorka Terezie Tománková s prezidentem Milošem Zemanem. Ve druhé části pořadu rok s koronavirem zhodnotí premiér Andrej Babiš a třetí hodinový blok bude věnovaný předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi. Sledujte Partii na Primě i CNN Prima NEWS v neděli 28. února od 11 hodin.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
Zaplatíme péči o české pacienty s covidem, nabízí Německo. Pokud o to ČR požádá
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama