reklama

Poklekněte, vyzvala někdejší německá fotbalová hvězda své nástupce. Ocenila gesto Skotů

Bývalý německý fotbalový reprezentant William Georg Hartwig, známý jako Jimmy, vyzval své následovníky v dresu s německou orlicí na hrudi, aby před sobotním odpoledním utkáním Eura v Mnichově Německo–Portugalsko poklekli na trávník. Má tak jít o vyjádření podpory boji proti rasismu.

reklama

„Poklekněte, prosím!“ uvedl v pátečním vysílání německé veřejnoprávní televize ZDF Hartwig, když se ve studiu zúčastnil debaty k uvedení celovečerního dokumentárního filmu Schwarze Adler (pozn. red. –⁠ v překladu Černí orli), který mapuje působení fotbalistů a fotbalistek jiné barvy pleti v tamní reprezentaci. Tradiční bílý dres totiž zdobí černý orel v logu Německého fotbalového svazu.

Program ME 19. června

Skupina F
15:00 hodin, Maďarsko–Francie
18:00 hodin, Portugalsko–Německo

Skupina E
21:00 hodin, Španělsko–Polsko

Kompletní rozpis

Hartwig tak navázal na to, co viděl při zahájení pátečního duelu Eura v Londýně mezi Anglií a Skotskem. Přestože Skotská fotbalová asociace před šampionátem vzkázala, že její fotbalisté nebudou před utkáními poklekávat, aby podpořili hnutí Black Lives Matter, hráči v pátek večer ve Wembley poklekli. Přidali se k Angličanům, kteří tak naopak činí před každým zápasem.

Tento pohled zaujal. Jedenáct klečících Angličanů a jedenáct stojících Skotů. Trvalo ale jen malý okamžik, než si první Skot klekl a vzápětí se přidali i ostatní.

„To bylo skvělé. To bylo gesto,“ jásal Hartwig, bývalý fotbalista tmavé pleti, jehož otec v Německu sloužil jako člen americké armády.

„Věřím, že toto viděl Joachim Löw a jeho lidé, a že se před duelem s Portugalskem přidají. Že pokleknou jak naši, tak i Portugalci,“ pravil Hartwig a „odsoudil“ dosavadní německou podporu boje proti rasismu. „Koho zajímá plakát, na kterém stojí ‚Jsme proti rasismu‘,“ zeptal se a mávl rukou. „Nikoho. Ale pokleknutí, to by bylo gesto. Toho by si každý všiml,“ odpověděl si vzápětí a ještě jednou zopakoval prosbu: „Prosím, poklekněte!“

Uvedení filmu Černí orli vzbudilo v Německu velký ohlas. Společnost Amazon Prime Video zvolila záměrně pro jeho uvedení termín kolem fotbalového Eura a netradičně ho uvolnila pro veřejnoprávní televizi již dva měsíce po premiéře.

V dokumentu vystupuje většina fotbalistů tmavé pleti, kteří působili v německé reprezentaci. Prvním z nich byl v roce 1974 Erwin Kostedde. Na něj navázal o pět let později právě Hartwig. Oba přiznávají, že se v Německu setkali s rasistickými útoky, urážkami kvůli své barvě. „A rasismus mizí z německého fotbalu jen velmi pomalu,“ pravil jasně v televizním studiu Jimmy Hartwig.

Tagy:
Německo černoch film rasismus fotbal boj proti rasismu Jimmy Hartwig Černí orli
Delta má tisíckrát větší virovou nálož. Nakažlivější respirační nemoc neznám, říká vědkyně
USA

Delta má tisíckrát větší virovou nálož. Nakažlivější respirační nemoc neznám, říká vědkyně

„Delta varianta koronaviru je jedna z nejnakažlivějších respiračních onemocnění, se kterým jsme se kdy setkali,“ uvedla Rochelle Walenská, ředitelka amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). V současné době tvoří infekčnější kmen více než 83 procent sekvenovaných případů ve Spojených státech. Drtivá většina hospitalizovaných lidí s příznaky covidu nebyla očkována.

Elektrická vozítka dál kolonizují města. Za jejich špatné používaní hrozí i vězení

Elektrická vozítka se během chvíle stala nedílnou součástí snad každého většího evropského města. Obliba elektrokoloběžek, elektrokol či elektrických skútrů narůstá zejména díky snadnému používaní. Prostě jen nasednete a jedete. Existují ale i „bezemisní“ vozítka, na která je potřeba řidičské oprávnění, homologace STK či registrační značka, jenomže to ví málo lidí. Přitom za řízení takové elektrokoloběžky hrozí vysoká pokuta a dokonce i vězení. Co, kde a za jakých podmínek tedy můžeme legálně používat?

Slováci demonstrovali proti GreenPassům. Stop koronafašismu, vydejte nám parlament, křičeli

Slovenská policie v pátek použila slzný plyn proti demonstrantům z řad odpůrců očkování proti covidu, kteří se pokusili vtrhnout do sídla parlamentu. Při potyčkách byla jedna policistka zraněna, uvedl list Sme na svém webu. Poslanci mají na mimořádné schůzi schvalovat novelu zákona, podle které by se při přijímání opatření proti pandemii covidu mělo přihlížet k digitálnímu certifikátu o očkování. Podle webu televize Joj jde o klíčový zákon o výhodách pro očkované.

Další komplikace při návštěvách akcí a hospod: Čestné prohlášení o samotestu už nestačí

Návštěvy některých služeb, restaurací či kulturních a sportovních akcí se lidem stále komplikují. Zatímco ještě donedávna se mohli mimo jiné prokázat čestným prohlášením o provedení antigenního samotestu, dnes již taková možnost neplatí. Pokud člověk nemá dokončené očkování, potvrzení o prodělané nemoci či laboratorně provedený negativní test, může sice využít samotest, podstoupit jej však musí přímo na místě vstupu do provozovny či do areálu.

Šmucler: Obličej mi stále nefunguje na 100 %. Očkování je třeba lidem lépe vysvětlovat

Šéf České stomatologické komory Roman Šmucler tvrdí, že část tváře, která mu ochrnula po očkování, stále nefunguje na 100 procent. O možných vedlejších účincích nicméně věděl a již dříve uvedl, že vakcinace nelituje. Jen by byl rád, kdyby se lidem vedlejší účinky vysvětlovaly lépe. Když se trhá zub, taky existuje vzácná šance, že se během zákroku třeba zlomí čelist, uvedl Šmucler na CNN Prima NEWS.

reklama

Domácí zpravodajství

Gott o Krajčovi: Neměl jsem k němu ideální vztah. Párkrát jsem mu to dal najevo

„K Richardu Krajčovi jsem neměl úplně ideální vztah,“ přiznává Karel Gott ve své autobiografii Má cesta za štěstím. Ta vyšla 14. července při příležitosti zpěvákových nedožitých 82. narozenin. Gott zároveň prozradil, proč jim to neklapalo a že Krajčovi poslal provokativní telegram. Časem si ale vše vyříkali a frontman kapely Kryštof nakonec napsal duet Srdce nehasnou, který Gott pět měsíců před smrtí nazpíval se svou dcerou Charlotte.

Nejtěžší chvíle Karla Gotta: Dávali mi šest měsíců života. Měl jsem ukrutné bolesti

Rok a půl poté, co se Karel Gott vyléčil z rakoviny, měl novou diagnózu, onemocnění krvetvorby. Jeho zdravotní stav se zhoršil a lékaři mu předpovídali pouze šest měsíců života. O době před smrtí napsal nejznámější český zpěvák v autobiografii Má cesta za štěstím, která vyšla 14. července při příležitosti jeho nedožitých 82. narozenin. Přiznal, že měl ukrutné bolesti i halucinace.

reklama