reklama

Poklekněte, vyzvala někdejší německá fotbalová hvězda své nástupce. Ocenila gesto Skotů

Bývalý německý fotbalový reprezentant William Georg Hartwig, známý jako Jimmy, vyzval své následovníky v dresu s německou orlicí na hrudi, aby před sobotním odpoledním utkáním Eura v Mnichově Německo–Portugalsko poklekli na trávník. Má tak jít o vyjádření podpory boji proti rasismu.

reklama

„Poklekněte, prosím!“ uvedl v pátečním vysílání německé veřejnoprávní televize ZDF Hartwig, když se ve studiu zúčastnil debaty k uvedení celovečerního dokumentárního filmu Schwarze Adler (pozn. red. –⁠ v překladu Černí orli), který mapuje působení fotbalistů a fotbalistek jiné barvy pleti v tamní reprezentaci. Tradiční bílý dres totiž zdobí černý orel v logu Německého fotbalového svazu.

Program ME 19. června

Skupina F
15:00 hodin, Maďarsko–Francie
18:00 hodin, Portugalsko–Německo

Skupina E
21:00 hodin, Španělsko–Polsko

Kompletní rozpis

Hartwig tak navázal na to, co viděl při zahájení pátečního duelu Eura v Londýně mezi Anglií a Skotskem. Přestože Skotská fotbalová asociace před šampionátem vzkázala, že její fotbalisté nebudou před utkáními poklekávat, aby podpořili hnutí Black Lives Matter, hráči v pátek večer ve Wembley poklekli. Přidali se k Angličanům, kteří tak naopak činí před každým zápasem.

Tento pohled zaujal. Jedenáct klečících Angličanů a jedenáct stojících Skotů. Trvalo ale jen malý okamžik, než si první Skot klekl a vzápětí se přidali i ostatní.

„To bylo skvělé. To bylo gesto,“ jásal Hartwig, bývalý fotbalista tmavé pleti, jehož otec v Německu sloužil jako člen americké armády.

„Věřím, že toto viděl Joachim Löw a jeho lidé, a že se před duelem s Portugalskem přidají. Že pokleknou jak naši, tak i Portugalci,“ pravil Hartwig a „odsoudil“ dosavadní německou podporu boje proti rasismu. „Koho zajímá plakát, na kterém stojí ‚Jsme proti rasismu‘,“ zeptal se a mávl rukou. „Nikoho. Ale pokleknutí, to by bylo gesto. Toho by si každý všiml,“ odpověděl si vzápětí a ještě jednou zopakoval prosbu: „Prosím, poklekněte!“

Uvedení filmu Černí orli vzbudilo v Německu velký ohlas. Společnost Amazon Prime Video zvolila záměrně pro jeho uvedení termín kolem fotbalového Eura a netradičně ho uvolnila pro veřejnoprávní televizi již dva měsíce po premiéře.

V dokumentu vystupuje většina fotbalistů tmavé pleti, kteří působili v německé reprezentaci. Prvním z nich byl v roce 1974 Erwin Kostedde. Na něj navázal o pět let později právě Hartwig. Oba přiznávají, že se v Německu setkali s rasistickými útoky, urážkami kvůli své barvě. „A rasismus mizí z německého fotbalu jen velmi pomalu,“ pravil jasně v televizním studiu Jimmy Hartwig.

Tagy:
Německo černoch film rasismus fotbal boj proti rasismu Jimmy Hartwig Černí orli

Hlavní zprávy

Piráti vypoví koaliční smlouvu v Plzeňském kraji. Stěžují si na chování ODS a TOP 09
Politika

Piráti vypoví koaliční smlouvu v Plzeňském kraji. Stěžují si na chování ODS a TOP 09

Piráti v Plzeňském kraji vypoví koaliční smlouvu. Koalici tvoří uskupení STAN + Piráti a ODS + TOP 09. Rozhodli o tom v sobotu členové Pirátské strany. Vadí jim mimo jiné Roman Jurečko v představenstvu Klatovské nemocnice. Řekl to náměstek hejtmanky pro sociální věci Rudolf Špoták (Piráti). O rozhodnutí členské základny budou Piráti informovat koaliční partnery ještě v sobotu, dodal. Náměstek hejtmanky pro ekonomiku, investice a majetek Pavel Karpíšek (ODS) v reakci na prohlášení Pirátů řekl, o nastalé situaci budou strany jednat. ODS a TOP 09 ale podle něj koaliční smlouvu neporušily.

Česko čeká mrazivý víkend, hrozí vítr o síle orkánu. Meteorologové varují zejména řidiče
Počasí

Česko čeká mrazivý víkend, hrozí vítr o síle orkánu. Meteorologové varují zejména řidiče

 • Aktualizováno
 • Česko čeká o víkendu silný vítr dosahující 80 km/h, který se v neděli místy vyrovná síle orkánu. Obloha bude převážně zatažená a na horách může ojediněle sněžit. Podle meteorologů bude víkendové počasí způsobovat komplikace zejména v dopravě a energetice, největší riziko silného větru pak platí podle aktualizované výstrahy pro celou severovýchodní polovinu Čech, včetně části Středočeského kraje a Prahy.

  Masivní požár restaurace a chaty Na Tesáku. Zasahují desítky hasičů, konstrukce se zbortily

  V Hostýnských vrších shořela restaurace a chata Na Tesáku. Na místě zasahovalo 80 hasičů, obvodové konstrukce se částečně zbortily. Vyhlášen byl třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu. V objektu byli v době požáru dva lidé, hořící budovu stihli opustit, potvrdil mluvčí zlínských hasičů Roman Žemlička. Rozsáhlý požár objekt zcela zničil.

  Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

  Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

  Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou

  Rusko podle vedení americké armády shromáždilo podél hranice s Ukrajinou útvary mnoha různých druhů a „zjevně“ je v jeho možnostech tyto síly použít. Nejvýše postavený americký generál Mark Milley na pátečním brífinku hovořil o přítomnosti pozemních, vzdušných, námořních i jiných formací. Ministr obrany USA Lloyd Austin řekl, že konflikt není nevyhnutelný a že ruský prezident Vladimir Putin má i jiné možnosti než je rozsáhlý útok.

  Marketingový expert: Schillerová si vypěstovala image lidové ženy, ale z daní občanů

  Je správně, že se politici snaží komunikovat přes sociální sítě. Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se snažila působit jako žena z lidu, používala k tomu ale peníze daňových poplatníků, řekl marketingový expert Jakub Horák ve vysílání CNN Prima NEWS. Fotografické výstupy, které nesouvisely s její prací v čele resortu, si měla podle něj platit buď sama, nebo z účtu hnutí ANO.

  Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

  Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

  Policie prověřuje Hrad. Mohl skartovat tajnou zprávu o Vrběticích

  Policie prověřuje, zda prezidentská kancelář skartovala tajnou zprávu o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku. S odkazem na tři nejmenované zdroje o tom v sobotu informovaly Český rozhlas Radiožurnál a web Respekt.cz. Detektivové podle nich na skartaci dokumentu narazili při prověřování, zda se s tajnou zprávou na Hradě neseznamovali lidé bez bezpečnostní prověrky. Policie informaci médií nekomentovala.

  Bratři ubili muže, který jim zneužil malou sestru. Statisíce lidí pro ně žádají milost

  Obrovská vlna solidarity. Více než 300 tisíc lidí už podepsalo petici požadující propuštění dvou bratrů z Texasu. Sourozenci byli minulou sobotu obviněni z vraždy svého nevlastního otce. Ten měl údajně sexuálně zneužívat jejich devítiletou sestru. Mladíci jsou ve vazbě a hrozí jim doživotní trest odnětí svobody bez možnosti podmíněného propuštění. Počty jejich příznivců u petice každým okamžikem přibývají.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

  Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

  Zlínští lékaři provedli unikátní operaci. Pacientce pomůže na nohy nepotřebná kost

  Naprosto unikátní operaci ve středu provedli lékaři v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. Zákrok podstoupila pacientka, která skončila po autonehodě upoutaná na lůžko s rozdrceným bércem. Lékaři použili zdravou část lýtkové kosti, aby nahradili chybějící kus kosti holenní, která je ve spodní části nohy hlavní. Žena by tak mohla v budoucnu znovu chodit.

  reklama