reklama

Vir se nekontrolovaně šíří. Při dalších vlnách bude očkování povinné, předpovídá Prymula

Epidemiolog Roman Prymula souhlasí s výrokem ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), který epidemii covidu označil za epidemii neočkovaných. „Pokud bychom měli v budoucnu čelit dalším vlnám, je jasné, že povinnost očkování nastane,“ zmínil Prymula v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.

reklama

Epidemie v Česku nadále zrychluje. Počet aktivních případů přesáhl 50 tisíc. Hospitalizovaných už je více než 1 300. Evoluční biolog Jaroslav Flegr či prezident České lékařské komory Milan Kubek jsou přesvědčeni, že se situace vymkla kontrole.

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula by takto silný výraz nepoužil. „Počty hospitalizovaných nejsou tak vysoké jako v předchozích vlnách. Pravdou ale je, že se vir šíří nekontrolovaně a nárůsty jsou exponenciální,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Podle Prymuly se počty nakažených zvyšují především proto, že Češi na rozdíl od většiny jiných okolních států nedodržují elementární proticovidová opatření. Vláda přitom kvůli zhoršující se epidemické situaci promýšlí další restrikce.

Od 1. listopadu skončí proplácení testů pro dospělé. Na testy hrazené z veřejného zdravotního pojištění budou mít nárok pouze děti, lidé se zahájeným očkováním nebo ti, kteří se očkovat nemohou. Hospodští také budou povinni kontrolovat bezinfekčnost hostů.

Imunita očkovaných klesá

Opatření mají motivovat dosud neočkované k tomu, aby se nechali vakcinovat. Šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch v úterý také sdělil, že se z covidové epidemie stala epidemie neočkovaných. S tím Prymula souhlasí.

Podíl naočkovaných jedinců, kteří po nákaze koronavirem přesto skončili v nemocnici, vysvětlil následovně: „Dostali jsme se do fáze, kdy řada z těch hospitalizovaných s očkováním má od vakcinace více než šest měsíců. Jsou jasné důkazy, že imunita klesá. To jsou ostatně důvody ke třetí dávce.“

Prymula také nevyloučil, že by vakcína, stejně jako mnoho dalších očkování, byla proti covidu v budoucnu povinná. „Diskuse o povinném očkování byla zahájena v řadě zemí. Pokud bychom měli v budoucnu čelit dalším vlnám, je jasné, že povinnost očkování nastane,“ předpověděl.

Druhou dávkou vakcíny je v Česku v současnosti naočkováno něco přes šest milionů Čechů, což je přibližně 57 procent obyvatel. ČR v tomto ohledu patří spíše k podprůměru v rámci Evropské unie. Po oznámení konce hrazení testů však očkovací centra bez nutné předchozí registrace hlásí zvýšený zájem.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ: Zeman začal přijímat kandidáty na ministry. Co říká po schůzce Bartoš?
Politika

Sledujte ŽIVĚ: Zeman začal přijímat kandidáty na ministry. Co říká po schůzce Bartoš?

Prezident Miloš Zeman začal v pondělí přijímat kandidáty na ministry v nově vznikající vládě pod vedením lídra koalice Spolu Petra Fialy (ODS). Jelikož kandidáti nastoupí v abecedním pořadí, jako první dorazil v 15:00 do Lán šéf Pirátů Ivan Bartoš, kandidát na ministra pro místní rozvoj. Na čem se s prezidentem domluvili? Sledujte živě vyjádření Bartoše na stanici CNN Prima NEWS nebo zde v článku.

KOMENTÁŘ: Proč Češi nezvládají covid jako v Kanadě? Protože jsou to Češi

A je to tady zase. Rekordní počty nakažených, natřískané nemocnice, nouzový stav a stovka mrtvých denně. Covid šílenství se v Česku znovu rozjelo na plné obrátky. Člověku by se chtělo nadávat, že naše vláda (ať ta končící, či ta nastupující) to opět nezvládla. Ale kde je opravdu chyba? Jak je možné, že Kanada s třikrát větším počtem obyvatel má momentálně desetkrát nižší denní čísla v počtu nakažených? A že v Česku zemřelo za dobu pandemie víc lidí?

Česko v životní úrovni překonalo Španělsko. Má i nejnižší nezaměstnanost v EU

Životní úroveň v Česku se i přes pandemii koronaviru přiblížila loni průměrné úrovni zemí EU. Hrubý domácí produkt na obyvatele v paritě kupní síly stoupl loni na 94 % EU z předchozích 92 %. Česko je tak na úrovni Itálie a nad úrovní Portugalska (77 %) a Španělska (86 %). Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. Nejnižší byla tato úroveň v Bulharsku, kde činila 55 % průměru EU. Nejvyšší úroveň pak má s 266 % Lucembursko.

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

Zeman: Povinné očkování proti covidu je jediná cesta z krize. Uvažujme jako Rakousko

Země Visegrádské skupiny (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) by měly podle prezidenta Miloše Zemana uvažovat o povinném očkování proti onemocnění COVID-19. Zdá se, že je to jediná cesta z krize, řekl v pondělí Zeman na summitu těchto zemí. Sdělil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman měl ve čtvrtek pozitivní test na koronavirus, podle lékařů se u něj příznaky neprojevily. K summitu, který se koná v Budapešti, se připojil on-line.

reklama

Domácí zpravodajství

Mám rád zlato, říká kandidát na ministra průmyslu a obchodu. Kdo je Jozef Síkela?

Ve vznikající vládě Petra Fialy má nahradit Věslava Michalika. Jozef Síkela je novým kandidátem hnutí STAN na post ministra průmyslu a obchodu. Jde o finančníka, který má v oboru 30leté zkušenosti. Jako výkonný ředitel vedl Slovenskou spořitelnu a byl členem představenstva její matky, rakouské Erste Group. Ve světě peněz patří spíše ke konzervativcům, který se rezervovaně staví ke kryptoměnám a raději dává přednost zlatu.

Agresivní psi děsí obyvatele Hodonína. Místní se chtějí bránit peticí

Už dva roky chodí někteří obyvatelé Hodonína s obavami kolem zahrádkářské kolonie na okraji města. Při procházkách na okraji města na ně totiž údajně často útočí dva psi, které tam chová starší muž. I když zde musela opakovaně zasahovat policie, majitel zvířat tvrdí, že má svoje psy pod kontrolou. Obyvatelé mu však nevěří a rozhodli se sepsat petici, kterou chtějí na problém upozornit.

reklama