Blížící se tradice pálení čarodějnic dělá starosti hasičům. Kvůli suchému počasí by měli být lidé při zakládání ohňů extrémně opatrní.
Pokud se letos lidé i přes omezení kvůli šíření nového koronaviru chystají k tradičnímu pálení čarodějnic, měli by dbát zvýšené opatrnosti, varuje na webu Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Studená.
Speciální přístroj umožní hasičům lépe likvidovat požáry v horách
Hasiči v Krkonoších mají k dispozici nové zařízení, díky kterému pro ně bude jednodušší hasit požáry ve špatně přístupných terénech. Mohou se napojit na zasněžovací systém a dostat vodu tam, kam nemohou s cisternou.
Lidé by při zakládání ohňů měli vše zabezpečit tak, aby se situace nevymkla kontrole a nevznikl požár. Zcela zakázané je rozdělávání ohně ve vysoké suché trávě nebo ve vzdálenosti menší než 50 metrů od okraje lesa.
„V případě nedodržení zásad požární bezpečnosti při používání otevřeného ohně mohou být lidé postiženi pokutou až do výše 20 000 korun, pokud svým jednáním způsobí požár, mohou dostat pokutu až ve výši 25 000 korun,“ uvedla Studená.
Připomněla také, že organizátoři z řad firem a živnostníků mají ze zákona povinnost dopředu hlásit pálení ohňů na volném prostranství. A i v případě, kdy pálení čarodějnic organizují samotní občané jako fyzické osoby, je doporučováno to hasičům oznámit předem.
Extrémní sucho
Letos je sucho a hasiči dokonce prosí lidi, aby pálení čarodějnic, které se každoročně koná 30. dubna, tentokrát odložili na později.
‼️Letošní pálení čarodějnic prosím odložte na klidnější období.
— Hasiči Praha 🚒 (@HasiciPraha) April 28, 2020
Je sucho a má foukat vítr, pravděpodobnost vzniku a šíření požáru se extrémně zvyšuje 🔥
Nějakou tu čarodějnici si můžete upálit až bude lepší doba 😉
Děkujeme 🙏https://t.co/cNuc7Cr3TI pic.twitter.com/PGPbcHTg8U
Pokud je dlouho sucho a je teplo, dojde k požáru mnohem snáz, než když je půda prosáklá vodou. Stejně tak je nebezpečný silný vítr, který žhavé uhlíky rozfouká po okolí a snadno tak chytne třeba suchá tráva, varují hasiči.
„Zatímco duben v roce 2018 byl stejně suchý jako ten letošní a počet požárů se 30. dubna vyšplhal na 136, loni před čarodějnicemi pršelo a požárů bylo v tento den jen 64,“ komentovala Studená.
Bezpečnostní pokyny
Pokud se lidé rozhodnou pálení čarodějnic pořádat, měli by si dávat pozor, zkusí-li hru přeskakování vater. „Tato riskantní zábava může způsobit, že se vznítí část vašeho oděvu. Pokud v tomto případě nemáte po ruce dostatek vody, popř. jiné hasební látky, je vhodné použít pravidlo ‚zastav se, lehni si a kutálej se‘,“ radí Studená.
„Během či chůzí se oheň ještě více rozšíří. Okamžitě si lehněte na zem a chraňte si obličej dlaněmi (dlaně nepřikládejte na tvář pouze v případě, že hoří rukávy oblečení). Válejte se, dokud plameny neuhasnou,“ dodává.