Pokus o puč v Rusku nebyl tah samotného Prigožina. Někdo za ním asi stojí, říká expert

Válečný veterán Lumír Němec

K VĚCI, Lumír Němec - 27.6. v 12:30

Vytáhnout s vagnerovci na Moskvu nebylo samostatné rozhodnutí Prigožina, někdo za ním nejspíš stojí. Tak zhodnotil pokus o vzpouru v Rusku bezpečnostní expert a bývalý náčelník Útvaru speciálních operací Vojenské policie Lumír Němec, který byl hostem pořadu K věci na stanici CNN Prima NEWS. Dodal, že šéf vagnerovců proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi nikdy nešel, problém měl vždy s ministrem obrany Sergejem Šojguem a náčelníkem generálního štábu Valerijem Gerasimovem.

Za nejméně pravděpodobný považuje expert scénář, že za vzpourou stálo vedení Ruska, které chtělo tímto způsobem přesunout vagnerovce do Běloruska a otevřít tam další válečnou frontu. „Pokud by něco takového chtěli udělat, převeleli by žoldnéře bez takové maškarády. Nejsem si ale jistý, zda by ruská armáda chtěla otevřít další frontu, když by dnes útočili na ukrajinské pozice, které jsou mnohem lépe opevněné,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS. Ve hře tak mohla být snaha o to, aby vagnerovci podepsali oficiální kontrakt s ruskou armádou.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Odjezd na Ukrajinu. Šojgu po vzpouře dělá inspekci na frontě, Gerasimov je stále v ústraní

Několikahodinová vzpoura podle Němce nezávisela pouze na samotném Prigožinovi. „Nemyslím si, že se ráno vzbudil a řekl si, že vytáhne na Moskvu. Akci nejspíš někdo připravoval. Není to tah samotného šéfa žoldnéřů, někdo za ním asi stojí,“ okomentoval možné pozadí pokusu o puč.

Spekulace, proč ruská armáda postupující skupinu žoldnéřů nezastavila, přičítá chaotické situaci, k níž došlo. „Armáda určitě byla schopná jejich postup zastavit, akorát se všechno odehrálo velmi rychle. Prigožinovi se nikdo nepostavil na odpor,“ sdělil v pořadu K věci. „Mohl počítat s tím, že se někdo připojí. Třeba dal někdo, kdo za ním stojí, od celé akce ruce pryč,“ dodal.

Němec také připomněl, že šéf vagnerovců nikdy na svém telegramovém účtu nemířil proti samotnému Putinovi, ale proti ruskému ministru obranu Sergeji Šojguovi a náčelníku generálního štábu Valeriji Gerasimovi. „I v jeho zlomovém projevu v pátek se objevila jména Šojgu a Gerasimov. O Putinovi mluvil v tom směru, že byl těmito lidmi oklamán, ale proti němu samotnému nikdy nešel,“ zdůraznil Němec.

„Část vagnerovců má zkušenosti a jsou dobře vycvičení, část jich je nabraná. V poslední fázi, kdy nabírali muže, jim dávali dvoutýdenní výcvik,“ řekl Němec. Podle něj dosáhli vojáci ze skupiny Prigožina úspěchu na frontě jen za cenu obrovských ztrát. „Přistupovali k tomu tak, že do boje šlo značné množství vln žoldáků – kdo se chtěl vrátit, toho jednoduše zastřelili,“ vysvětlil.

Rutiny zabíjí

Ohledně potenciálního atentátu na osobu prezidenta Putina má Němec jasno: „Je vysoce nepravděpodobné, že by se k tomu někdo z vnějšku odvážil. Za současné situace bude Putin velmi dobře chráněn,“ sdělil. Vysvětlil také, jak jeho ochrana vypadá. „Je to tým čítající stovky, možná i tisíce lidí. Lidé, kteří jsou okolo prezidenta vidět, jsou pouze úzkým výsekem nejbližších ochránců. Jde především o to vyhnout se rutinám, protože rutiny zabíjí,“ popsal ve vysílání CNN Prima NEWS bezpečnostní opatření okolo ruské hlavy státu.

„Myslím si, že jeho ochrana funguje velmi dobře, protože my o něm nevíme nic. To je ten základní princip ochrany – když nemáte informace, nemůžete zaútočit,“ shrnul.

Bezpečností expert dále v pořadu hovořil o nejbližších Putinových spolupracovnících či o probíhající protiofenzivě ukrajinských sil. Více se dozvíte ve videu výše.

Tagy:
Vladimir Putin Alexandr Lukašenko pokus o převrat K věci Lumír Němec Rusko bezpečnostní situace Vagnerova skupina Valerij Gerasimov Sergej Kužugetovič Šojgu