reklama

Politizace covidu mám plné zuby, přijmout opatření se nebojíme, rozohnil se Adam Vojtěch

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) nesouhlasí s tím, jak se ze sílící pandemie koronaviru v Česku dělá politické téma. „Odmítám, že bychom se báli rozhodnout a přijmout nějaká opatření. Mám toho plné zuby,“ řekl Vojtěch na středečním tiskovém brífinku.

reklama

Podle Vojtěcha není na co čekat. „Fascinují mě výroky některých politiků, které jsem dnes zaznamenal. A divím se, že v sobě nemají trošku studu. Opatření, která mají platit od pondělí, jsme Anticovid týmu (expertní tým vznikající vládní koalice, pozn. red.) představovali v pátek. Víte sami, jak se k nim budoucí vláda postavila. Nyní se zde zase rozehrávají politické boje a mám toho plné zuby,“ řekl Vojtěch, podle něhož se z covidu dělá politické téma.

Šéf resortu zdravotnictví odmítl, že by se dosluhující vláda bála rozhodnout a přijmout nějaká opatření. „Pro mě osobně jsou taková vyjádření neakceptovatelná. Nebudeme čekat na Anticovid tým a musíme jednat razantně, nemůžeme čekat na nějaké expertní skupiny,“ dodal Vojtěch.

Očkujte se, pracujte z domova

Potvrdil, že ve čtvrtek půjde na jednání vlády s návrhem opatření podle takzvaného bavorského modelu, kdy se zejména pro vstup na hromadné akce a do restaurací přestanou uznávat testy jako doklady bezinfekčnosti. „Bude to všude tam, kde se dnes lidé mohou prokazovat testem. Budou tam logické výjimky. Princip je ale zcela jasný a zcela namístě,“ zdůraznil Adam Vojtěch.

Ministr zdravotnictví rovněž odmítl, že by očkování nefungovalo, o čemž se někdy spekuluje. Podle Vojtěcha je zcela jasně vidět, že v nemocnicích jsou v naprosté většině lidé neočkovaní. Navíc už prý zdaleka nejde pouze o seniory, ale umírají stále mladší lidé. „Je nutné zavést taková opatření, která budou znamenat, že se ve velkých kolektivech budou potkávat pouze očkovaní,“ dodal. Pravděpodobnost šíření nákazy je u nich prý nižší. Zbytek by se podle Vojtěcha měl nechat urychleně očkovat. „Alespoň první dávkou, která už do určité míry chrání,“ upřesnil.

Vojtěch dále apeloval na zaměstnavatele, aby svým lidem umožňovali pracovat z domova. „Věřte, že opatření, která zavádíme, neděláme s lehkým srdcem. Netěší nás, že taková opatření musíme zavádět, ale věřte, že zde hrozí reálné riziko přetížení nemocnic, které už by neměly kapacity na léčbu dalších onemocnění. Děláme to v zájmu záchrany mnoha životů našich obyvatel,“ uzavřel Vojtěch.

Tagy:

Hlavní zprávy

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn
Rozhovor

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Válkovo kladivo na covid: Nařídit, poručit, pokutovat a cílená opatření místo plošných
Koronavirus

Válkovo kladivo na covid: Nařídit, poručit, pokutovat a cílená opatření místo plošných

Dosavadní vláda bojovala s covidem prostřednictvím plošných opatření, jejichž dodržování ale nebyla dostatečně kontrolována. To se má s nástupem nového kabinetu změnit. „Cílená opatření jsou vždycky efektivnější než ta plošná,“ tvrdí designovaný ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v rozhovoru pro portál iDnes.cz. Jak chce zlepšit práci hygieniků a proč chce obnovit uznávání PCR testů?

Alfa, beta, omikron. Která varianta koronaviru je nejvražednější a kdo vybírá jejich názvy

Delta je mrtvá, ať žije omikron. Tak by se dal zjednodušeně popsat šok, který svět zažil poté, co se objevila nová varianta koronaviru na jihu Afriky. Už druhá „verze“ viru SARS-CoV-2 pocházející z této části světa je mnohem infekčnější, může být smrtnější a možná dokáže efektivně prolomit imunitu získanou očkováním. Takové jsou první odhady odborníků nejen Světové zdravotnické organizace.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

Imunolog: Opatření vlnu nezastaví. Začátkem prosince nás čeká humanitární katastrofa

Nová varianta covidu – omikron – dělá vrásky vládám po celém světě. Podle imunologa Zdeňka Hela však nezáleží na tom, zda infekčnější varianta doputuje až do Česka, nejhorší scénář nás čeká tak či tak. „Dá se očekávat, že nás na začátku prosince čeká humanitární krize, humanitární katastrofa. Nemocnice nebudou stíhat, lidem se nedostane péče. Musíme dělat vše, abychom to co nejvíce omezili,“ uvedl v pořadu 360°.

reklama

Domácí zpravodajství

Šmarda: Fialova vláda má nevhodné kandidáty. Bartoš je promarněná příležitost

V budoucí vládě Petra Fialy (ODS) jsou nevhodní nominanti. V pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS to řekl starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda (ČSSD). Zhodnotil k tomu nominaci šéfa Pirátů Ivana Bartoše na post ministra pro místní rozvoj a digitalizaci. Podle Šmardy by bylo lepší, kdyby na tomto postu byl starosta a člověk se zkušeností z komunální politiky.

Zazářila ve filmech Všichni dobří rodáci či Noc nevěsty. Oblíbená herečka zemřela

V úterý 23. listopadu zasáhla nejen šumperské divadlo smutná zpráva. V 85 letech zemřela dlouholetá členka místní činohry Jaroslava Vysloužilová-Wanieková. Ačkoliv více než 40 let zasvětila právě Divadlu Šumperk, diváci si jí mohli všimnout i v řadě filmových rolí, například ve snímcích Všichni dobří rodáci nebo Noc nevěsty. O její smrti informovalo vedení divadla.

Biolog Šerý: Nový smrtelnější covid má 18 mutací, které umí obejít očkování

Nová varianta covidu z Jihoafrické republiky může být smrtnější, infekčnější a mít rychlejší průběh onemocnění. Pro CNN Prima NEWS to řekl neurobiolog a specialista na DNA Omar Šerý. Světová zdravotnická organizace (WHO) zařadila v pátek novou variantu B.1.1.529 mezi znepokojivé. Země Evropské unie souhlasí se zastavením letů ze sedmi států v jižní Africe.

reklama