reklama

Politolog k volbám: Výchovný pohlavek pro ČSSD, lidé se bojí ekonomického koronaviru

Je to jednoznačně potrestání, výprask levice, která zlenivěla, nenasazovala témata a nesekundovala Babišovi, zhodnotil výsledky voleb v pořadu Nový den politolog Jan Kubáček. Voliči jsou podle něj naštvaní, ochotní přijít a podpořit opozici a zároveň Andrej Babiš umí stále mobilizovat. ANO zůstalo na svém, ale má minimální koaliční potenciál. Předseda strany Babiš si bude muset ošetřit koaličního partnera po sněmovních volbách, jinak se může stát, že dopadne jako Robert Fico nebo Jiří Paroubek, uvedl dále Kubáček.

reklama

Až na Liberecký kraj měla ČSSD před čtyřmi lety všude dvojciferný zisk. Letos jen necelých dvanáct procent na Vysočině. Co se stalo a jaké následky to pro stranu bude mít?
Tak pro sociální demokracii je to jednoznačně velký výprask. Je to pohlavek. Možná výchovný a možná poslední. Jediné, čím se sociální demokraté mohou trochu utěšovat, je, že de facto zůstali z těch slabých levicových stran tou silnější, že mají šanci na jednoho hejtmana a zasednout asi do třech zastupitelstev krajů. Ale jinak je to slabá útěcha, protože přece jen v situaci, kdy v posledních dnech byl Jan Hamáček v souvislosti s bojem proti koronaviru de facto neustále na obrazovkách, reprezentoval vládu, určitě sociální demokraté očekávali úplně jiná čísla a doufali, že zmobilizují právě svého voliče, který je podpoří. Očividně se to nezadařilo.

Je nasnadě otázka, jestli je to výrazný propad levice, pokud tento termín ještě můžeme používat, ale hlavně co je příčinou pádu ČSSD a KSČM, tedy spojenců hnutí ANO?
Je to jednoznačně potrestání, výprask levice. Opravdu takový, jak jsem vzpomínal, výchovný pohlavek, záhlavec, ale opravdu velmi rázný a celorepublikový. A myslím si, že je to hlavně o tom, že levice zlenivěla. Že nenasazovala témata, že nesekundovala Andreji Babišovi, že často byla reaktivní. Řešila to, co přišlo na vládu, případně jí témata okamžitě obratně sbíral Andrej Babiš, a nenasazovala další ofenzivně. Myslím si, že teď to bude poslední šance jít za svým voličem. Za tématy, která řeší: exekuce, lichva, sociální a právní vymahatelnost, zlepšení každodennosti, jak zachovat pracovní místa, protože nás čeká do značné míry ekonomický koronavirus v závěru tohoto roku a v roce příštím. A je to poslední šance, protože příští rok, doslova do roka a do dne, se hraje o zásadní sněmovní volby a tam to může být pro sociální demokracii fatální, pro komunisty to bude doslova o bytí a nebytí.

Kdo může být případným partnerem ANO v krajích, když vidíme, že některé kraje se chtějí obejít bez vítězného hnutí?
Tak ono se ukazuje – a já sám mám vnitřní tip – že nakonec ANO bude mít tři, maximálně čtyři hejtmany, a ukazuje se, že hnutí ANO bude úspěšné pouze tam, kde výrazně dominovalo, kde vyhrálo o parník a kde dominovalo krajskému stranickému systému. Typově Ústecký kraj, typově Moravskoslezský kraj, de facto to platí o karlovarském a myslím si, že velký otazník je nad Zlínským krajem. Protože tam se samozřejmě bude hrát strategie o Jiřího Čunka a o budoucí potenciální koaliční partnery do sněmovních voleb, což by z těch posledních mohli být možná lidovečtí voliči.

Jaké závěry si z tohoto víkendu máme vzít směrem ke sněmovním volbám, které se odehrají za rok?
Tak bezesporu se ukazuje, že voliči jsou naštvaní. Jsou ochotní i v situaci roušek a řady omezení jít k volbám. Ta účast byla velmi reprezentativní, téměř osmatřicet procent. To je úctyhodné v situaci, kdy to opravdu bylo velmi diskomfortní pro voliče a někde se stály fronty. Zároveň se ukazuje, že se lidé bojí ekonomického koronaviru a že chtějí velmi aktivní vládu, která řeší jejich témata. Jinak jsou ochotní přijít a podpořit opozici a zároveň Andrej Babiš umí stále mobilizovat, protože v regionálních volbách prakticky zůstal na svém. Jen má velmi minimální koaliční potenciál a bude si muset ošetřit, vypěstovat nebo podpořit nějakého potencionálního koaličního partnera po sněmovních volbách, jinak se může stát, že dopadne jako Robert Fico nebo Jiří Paroubek. Vyhraje volby, ale zůstane sám a v izolaci.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojáci NATO by mohli být kvůli ruské hrozbě i na Slovensku, přiznal šéf diplomacie
Slovensko

Vojáci NATO by mohli být kvůli ruské hrozbě i na Slovensku, přiznal šéf diplomacie

Spojenci v Severoatlantické alianci (NATO) zvažují podle slovenského ministra zahraničí Ivana Korčoka nasazení jednotek i na Slovensku. Korčok to ve čtvrtek řekl novinářům v souvislosti s napětím mezi Ukrajinou a Ruskem. Server Sky News napsal, že zmíněné úvahy se týkají možnosti vytvoření bojových jednotek s tisícovkou příslušníků, které by kromě Slovenska působily také v Bulharsku, Maďarsku a Rumunsku.

Játra zničená alkoholem a delirium. Stehlíková má Zemanovi do týdne zaplatit milion

Pražský hrad oficiálně zaslal psychiatričce Džamile Stehlíkové předžalobní výzvu. Jejím předmětem jsou výroky lékařky o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana. Stehlíková uvedla, že hlava státu byla na podzim hospitalizována v souvislosti s jeho konzumací alkoholu a následnými problémy s játry. Zeman a jeho okolí po ní požadují omluvu, milion korun a také jména svých zdrojů.

Děsivé záběry exploze domu v Liberci: Bouchlo to a přišli jsme o všechno, vylíčil svědek

Čtvrteční výbuch v libereckém domě, během kterého utrpělo zranění 10 lidí a jedna žena skončila s popáleninami ve vinohradské nemocnici, nejspíše zavinila propanbutanová láhev. Podle jednoho z obyvatel domu mělo k explozi dojít v bytě jisté problémové rodiny. „Měli problémy s alkoholem a sociální správa jim dokonce měla v minulosti odebrat děti,“ řekl reportérovi CNN Prima NEWS svědek. Ranní exploze poničila byt i jemu.

Dostali miliardu, je to o snaze, odmítá Gazdík ulevit maturantům. Ti se bojí, že pohoří

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) neplánuje úlevy u maturit kvůli covidové pandemii. Žáci posledních ročníků středních škol si přitom stěžují, že byli téměř dva roky na distanční výuce a na závěrečné zkoušky se nemohli dostatečně připravit. Učitelé podle nich dohání učivo na poslední chvíli. Gazdík jim ale vzkazuje, že udělal maximum, a poukazuje na miliardu korun, kterou jeho resort do distanční výuky „nasypal“. Podporu zatím nemají žáci například ani u studentské iniciativy Spravedlivá maturita.

Pozor na komunikaci v Číně. Změňte hesla a vyhněte se veřejné wifi, radí sportovcům experti

Odborníci z Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a Vojenského zpravodajství vydali doporučení, která mají českým sportovcům mířícím na zimní olympiádu v Pekingu poradit, jak používat technologie, aby byla jejich komunikace v Číně bezpečnější. Členové české výpravy si mají změnit hesla na všech elektronických zařízeních, také by měli používat aplikace se speciálním šifrováním.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Jednání mezi USA a Ruskem drhnou. Američané neakceptují náš klíčový požadavek, míní Lavrov

Odpovědi Spojených států na bezpečnostní návrhy Ruska postrádají pozitivní reakci na klíčový požadavek nepřípustnosti rozšiřování NATO na východ, uvedl ve čtvrtek podle agentury TASS ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americká reakce dává naději na zahájení vážného dialogu, ale pouze o druhořadých otázkách, nikoli o zásadních problémech, dodal šéf ruské diplomacie. Americký velvyslanec v Moskvě John Sullivan předal ruské diplomacii písemnou odpověď Washingtonu na požadavek Moskvy ohledně poskytnutí bezpečnostních záruk ve středu večer.

reklama

Domácí zpravodajství

Proti jadernému odpadu se postavím se samopalem v ruce: Obec na Vysočině úložiště nechce

Štamgast z hospody U kostela slibuje, že bude vesnici bránit se samopalem v ruce. Úložiště jaderného odpadu odmítají i farář se starostou. Vítejte v Rudíkově na Vysočině, dědině stojící na mohutném žulovém bloku. A právě do téhle skály by stát rád vyhloubil podzemní sklad pro vyhořelé palivo z atomových elektráren. „Nedovolíme to,“ říkají v Rudíkově. Mají ale reálnou šanci gigantické stavbě zabránit?

Lupiče, který přepadl banku v Boleslavi, po týdnu dopadli. Kradl prý kvůli dluhům

Mladoboleslavští policisté ve středu dopadli a obvinili muže, který minulé pondělí v Mladé Boleslavi přepadl banku a odnesl si z ní větší množství peněz. Pro 43letého muže dojeli do Liberce, kde má přechodné bydliště. Muž se přiznal, loupil prý kvůli dluhům. Policie ho obvinila z loupeže a podala státnímu zástupci podnět na vazbu. Muži hrozí až desetileté vězení. O vazbě by měl soud rozhodnout ve čtvrtek, uvedla policie na webu.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

reklama