reklama

Politolog k volbám: Výchovný pohlavek pro ČSSD, lidé se bojí ekonomického koronaviru

Je to jednoznačně potrestání, výprask levice, která zlenivěla, nenasazovala témata a nesekundovala Babišovi, zhodnotil výsledky voleb v pořadu Nový den politolog Jan Kubáček. Voliči jsou podle něj naštvaní, ochotní přijít a podpořit opozici a zároveň Andrej Babiš umí stále mobilizovat. ANO zůstalo na svém, ale má minimální koaliční potenciál. Předseda strany Babiš si bude muset ošetřit koaličního partnera po sněmovních volbách, jinak se může stát, že dopadne jako Robert Fico nebo Jiří Paroubek, uvedl dále Kubáček.

reklama

Až na Liberecký kraj měla ČSSD před čtyřmi lety všude dvojciferný zisk. Letos jen necelých dvanáct procent na Vysočině. Co se stalo a jaké následky to pro stranu bude mít?
Tak pro sociální demokracii je to jednoznačně velký výprask. Je to pohlavek. Možná výchovný a možná poslední. Jediné, čím se sociální demokraté mohou trochu utěšovat, je, že de facto zůstali z těch slabých levicových stran tou silnější, že mají šanci na jednoho hejtmana a zasednout asi do třech zastupitelstev krajů. Ale jinak je to slabá útěcha, protože přece jen v situaci, kdy v posledních dnech byl Jan Hamáček v souvislosti s bojem proti koronaviru de facto neustále na obrazovkách, reprezentoval vládu, určitě sociální demokraté očekávali úplně jiná čísla a doufali, že zmobilizují právě svého voliče, který je podpoří. Očividně se to nezadařilo.

Je nasnadě otázka, jestli je to výrazný propad levice, pokud tento termín ještě můžeme používat, ale hlavně co je příčinou pádu ČSSD a KSČM, tedy spojenců hnutí ANO?
Je to jednoznačně potrestání, výprask levice. Opravdu takový, jak jsem vzpomínal, výchovný pohlavek, záhlavec, ale opravdu velmi rázný a celorepublikový. A myslím si, že je to hlavně o tom, že levice zlenivěla. Že nenasazovala témata, že nesekundovala Andreji Babišovi, že často byla reaktivní. Řešila to, co přišlo na vládu, případně jí témata okamžitě obratně sbíral Andrej Babiš, a nenasazovala další ofenzivně. Myslím si, že teď to bude poslední šance jít za svým voličem. Za tématy, která řeší: exekuce, lichva, sociální a právní vymahatelnost, zlepšení každodennosti, jak zachovat pracovní místa, protože nás čeká do značné míry ekonomický koronavirus v závěru tohoto roku a v roce příštím. A je to poslední šance, protože příští rok, doslova do roka a do dne, se hraje o zásadní sněmovní volby a tam to může být pro sociální demokracii fatální, pro komunisty to bude doslova o bytí a nebytí.

Kdo může být případným partnerem ANO v krajích, když vidíme, že některé kraje se chtějí obejít bez vítězného hnutí?
Tak ono se ukazuje – a já sám mám vnitřní tip – že nakonec ANO bude mít tři, maximálně čtyři hejtmany, a ukazuje se, že hnutí ANO bude úspěšné pouze tam, kde výrazně dominovalo, kde vyhrálo o parník a kde dominovalo krajskému stranickému systému. Typově Ústecký kraj, typově Moravskoslezský kraj, de facto to platí o karlovarském a myslím si, že velký otazník je nad Zlínským krajem. Protože tam se samozřejmě bude hrát strategie o Jiřího Čunka a o budoucí potenciální koaliční partnery do sněmovních voleb, což by z těch posledních mohli být možná lidovečtí voliči.

Jaké závěry si z tohoto víkendu máme vzít směrem ke sněmovním volbám, které se odehrají za rok?
Tak bezesporu se ukazuje, že voliči jsou naštvaní. Jsou ochotní i v situaci roušek a řady omezení jít k volbám. Ta účast byla velmi reprezentativní, téměř osmatřicet procent. To je úctyhodné v situaci, kdy to opravdu bylo velmi diskomfortní pro voliče a někde se stály fronty. Zároveň se ukazuje, že se lidé bojí ekonomického koronaviru a že chtějí velmi aktivní vládu, která řeší jejich témata. Jinak jsou ochotní přijít a podpořit opozici a zároveň Andrej Babiš umí stále mobilizovat, protože v regionálních volbách prakticky zůstal na svém. Jen má velmi minimální koaliční potenciál a bude si muset ošetřit, vypěstovat nebo podpořit nějakého potencionálního koaličního partnera po sněmovních volbách, jinak se může stát, že dopadne jako Robert Fico nebo Jiří Paroubek. Vyhraje volby, ale zůstane sám a v izolaci.

K tématu

Další hlavní zprávy

Zdravotnictví

Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?

Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?

Nemocnice bijí na poplach. Téměř ve všech krajích je situace nejvážnější za celou dobu pandemie. Aktuálně leží v nemocnici s covidem přes 7700 pacientů a z toho přes 1500 v těžkém stavu. Podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka je současná situace v nemocnicích mimořádně vážná a jejich rezervní kapacita je nejnižší od začátku pandemie. Ptali jsme se i přímo jednotlivých nemocnic a přinášíme vám jejich výpovědi o denní realitě.

360°

Pirk: Vyléčení z covidu mohou mít lepší imunitu než očkovaní. Berme ohled na protilátky

Pirk: Vyléčení z covidu mohou mít lepší imunitu než očkovaní. Berme ohled na protilátky

Lidé, kteří koronavirus prodělali, mohou mít lepší imunitu než očkovaní, uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové kardiochirurg z IKEM Jan Pirk. I když je příznivcem očkování, podle něj by se například u cestování měl brát ohled i na míru protilátek v těle. Biochemik Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR Jan Konvalinka pak v pořadu uvedl, že když vakcinaci „nezvoráme“, do léta by měly být proočkované ohrožené skupiny Čechů a situace bude lepší.

Miliardář Sehnal se nechal přednostně naočkovat. Přemluvili mě moji zubaři, hájí se
Sputnik V nabírá směr Česko, v Rusku ale příliš neletí. Lidé se už covidu nebojí
Sledujte ŽIVĚ: Poslanci projednají stavbu bloku v Dukovanech či pět týdnů dovolené
Zázrak jménem kanabidiol? Pomáhá při depresích i rakovině, tvrdí Stabla
Kvůli Sputniku V hrozí na Slovensku rozpad koalice, tvrdí novinářka Gálisová
reklama
reklama
Ve středu se spouští povinné plošné testování v podnicích. Zavírat se nebudou

Vláda

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
EU nám říká, jak má být zahnutý banán, ale definici úmrtí na covid neznáme, míní Pirk
Další články
reklama
reklama