reklama

Politologové: Rath se zkusí do veřejného života vrátit. S ČSSD asi nepůjde

Bývalý ministr zdravotnictví a exhejtman Středočeského kraje David Rath se po propuštění z vězení pokusí o návrat do veřejného života. Ve vysílání CNN Prima NEWS se na tom shodli politologové Lukáš Jelínek a Jan Kubáček. Podle nich však nepomůže své bývalé straně ČSSD, ale místo toho bude chtít budovat svoji značku.

reklama

Jelínek i Kubáček bývalého vrcholného politika označili za ambiciózního a cílevědomého člověka. Oba se přitom shodují, že se pokusí o návrat do veřejného života. Je ovšem otázkou v jaké formě. „Myslím si, že bude hodně logicky, pragmaticky a úspěšně promlouvat jako lékař. Ačkoliv k nám dříve promlouval jako představitel ČSSD, tak si dobře uvědomoval, že bílý plášť funguje,“ poznamenal Kubáček.

Oba politologové mají za to, že by Rath mohl promlouvat právě v oblasti zdravotnictví, ve kterém působil již před svým vstupem do politiky. Podle nich to potvrzuje i fakt, že s žádostí o Rathovo podmínečné propuštění přišel Svaz pacientů České republiky. K této organizace má podle Kubáčka bývalý ministr zdravotnictví blízko.

Jelínek rovněž očekává, že se Rath bude v nadcházející době i nadále prezentovat jakožto oběť systému. Kromě toho se podle něj může vrátit do politického života. Nemyslí si však, že by navázal na své působení v ČSSD. „Spolupracovat může například se Suverenitou nebo jinou kontroverzní stranou, nebo si vytvoří novou vlastní,“ zmínil Jelínek.

Podobně to vidí i Kubáček. „Dovedu si představit, že už nebude investovat do značky sociální demokracie, ale do značky Davida Ratha,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS politolog s tím, že se bude určitě prezentovat v tématech spjatými s lékařstvím a péčí o pacienty. „Bude se znovu pokoušet vybudovat svůj brand a pak teprve bude komercionalizovat terén,“ doplnil Kubáček. Ačkoliv mu prý jde vývoj na ruku, tak návrat mu může trvat roky.

Kubáček kromě toho zmínil, že by se do politického života mohl pokusit vrátit coby zastupitel v Hostivicích, kde žil. „Podle mě zkusí v budoucnu komunální volby, zároveň se bude profilovat zdravotnicky a bude oživovat témata z dob vlády Jiřího Paroubka,“ uvedl odborník.

Škromach: Rath je odstrašující příklad

Jelínek i Kubáček se shodují také na tom, že Rath byl svého času jedním z nejvýraznějších politiků na české scéně. Kubáček ho popisuje jako člověka, který cíleně vyhledával konflikt, protože věděl, že přivolá pozornost. „Raději hodit pyrotechniku či granát, než být řadovým, týmovým nebo kompromisním hráčem,“ zhodnotil Rathův styl Kubáček.

Podle druhého Jelínka byl v tomhle značně podobný Jiřímu Paroubkovi. „Chápali politiku i marketingově jako hru či divadlo,“ zmínil. Rath byl však podle něj lepší rétor než Paroubek a tudíž ho expremiér občas rád využil v debatách na plénu Poslanecké sněmovny.

Bývalý první místopředseda vlády Zdeněk Škromach (ČSSD) s Rathem bojoval a na jeho politickou kariéru má jiný názor. „Měl perfektní vystupování. Neodolal tomu, co je past na každého politika. Stal se odstrašujícím případem. Bohužel ten jeho konec politické kariéry je konečný,“ má jasno Škromach.

Miliony v krabici od vína

Rath byl v úterý propuštěn z věznice v Brně, kde si odpykal polovinu ze sedmiletého trestu za korupci. O propuštění rozhodl ještě během úterního rána v neveřejném jednání Krajský soud v Brně.

O Rathově podmíněném propuštění rozhodl loni v listopadu městský soud, ale státní zástupkyně se proti tomu odvolala. Proto někdejší výrazný politik ČSSD musel čekat do dnešního rozhodnutí Krajského soudu.

Ratha policie zadržela v květnu roku 2012 se sedmimilionovým úplatkem v krabici od vína. Pražský vrchní soud později uznal Rathovu vinu v případu ovlivňování tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku. V této takzvané první větvi kauzy Rath dostal sedmiletý trest vězení a také desetimilionový peněžitý trest a zákaz činnosti, a to za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a poškození finančních zájmů EU. Z částky zatím zaplatil zhruba polovinu. Rozsudek v této větvi korupční kauzy kolem Ratha loni potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání.

Ve druhé větvi kauzy prodloužil Krajský soud v Praze Rathovi nepravomocně trest ještě o rok. Trestné činnosti kolem zdravotnických zakázek v kraji se podle senátu dopustilo i dalších osm obžalovaných lidí a devět firem, včetně stavební firmy Metrostav. Druhou větví se teprve bude zabývat odvolací vrchní soud, a to v dubnu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Putin klade nesplnitelné požadavky. Válka na Ukrajině je pravděpodobná, říká expert
360°

Putin klade nesplnitelné požadavky. Válka na Ukrajině je pravděpodobná, říká expert

Je pravděpodobnější, že k válce mezi Ruskem a Ukrajinou nakonec dojde. Ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl politický geograf Jan Kofroň. Nemyslí si totiž, že by se za aktuálního stavu ruský prezident Vladimir Putin rozhodl jednotky stáhnout zpět na svá stanoviště. Konflikt podle něj přímo vyhledává, neboť na Ukrajinu a NATO klade podmínky, které jsou de facto nesplnitelné.

Advokát Hradu: Stehlíková Zemana nikdy neviděla a řekla, že je dementní. Chceme omluvu

Džamila Stehlíková by se za nepravdivou diagnózu stavu prezidenta Miloše Zemana měla omluvit. V pořadu 360° to na adresu psychiatričky řekl právní zástupce Hradu Marek Nespala. Artur Ostrý ale oponoval, že jeho klientka pouze sdělila erudované názory, které se „víceméně“ potvrdily. Stehlíková v minulosti uvedla, že Zeman trpí demencí. Spor nyní budou obě strany řešit i soudně, Hrad po exministryni vedle omluvy požaduje i milion korun.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

reklama

Domácí zpravodajství

Příspěvky na bydlení i zmrazené platy. Zeman podepsal novely důležitých zákonů

Příspěvky na bydlení kvůli razantnímu zdražení energií vzrostou a dosáhne na ně širší okruh lidí. Vládní novelu o státní sociální podpoře, jež dávky upravuje, v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Bude účinná zveřejněním ve sbírce zákonů. Zeman též podepsal novelu, která od února zmrazí pro letošní rok platy všech ústavních činitelů na loňské úrovni.

Učitel se porval se žákem kvůli reproduktoru. Dal mu pár pohlavků a dokonce ho i nakopl

Na sociálních sítích koluje video, které zachycuje potyčku mezi učitelem a jeho žákem. K incidentu mělo dojít na střední škole ve Vítkovicích. Učitel nejprve vyhodil studentův bezdrátový reproduktor z okna. Žák mu v reakci na to sebral jeho notebook a vyhrožoval, že ho rozbije. Vyučujícímu poté zřejmě ruply nervy. Chlapci uštědřil pár pohlavků a dokonce ho i nakopl.

reklama