Po autonehodě utrpěl Matěj popáleniny téměř na celém těle. Přežil jen zázrakem

Matějovi Kudláčkovi bylo 21 let, když se mu život otočil vzhůru nohama. Po vážné nehodě v autě před dvěma lety utrpěl popáleniny na devadesáti procentech těla. Přežil jen zázrakem a v průběhu několika let podstoupil desítky operací. Dnes třiadvacetiletý mladý muž ze Znojemska popisuje svůj život s popáleninami, které změnily nejen jeho život, ale i vzhled. Jak je na tom Matěj dnes po psychické i fyzické stránce?

K osudné nehodě došlo 11. dubna 2020. „S bývalou přítelkyní a přáteli jsme vyrazili do Znojma. Rozhodli jsme se, že pojedeme do Brna na oběd a poté na výlet do Buchlovských lesů. Na odpočívadle jsem si přesedl do auta ke své tehdejší přítelkyni a její kamarádce na zadní sedadlo, což byla osudová chyba. To jsem ale tehdy nemohl vědět,“ vypráví Matěj. Druhý vůz dostal v zatáčce smyk a narazilo do pravé zadní části auta, ve kterém seděl.

„Auto začalo hořet a vjelo do protisměru, prorazilo svodidla a sjelo do stráně, kde se ještě odrazilo od stromu a o další strom se zastavilo. Všechno bylo v plamenech a já nevěděl, co dělat. Náraz poničil dveře natolik, že nešly otevřít. V tu chvíli jsem myslel jen na to, že se musím dostat co nejdřív ven,“ popisuje nehodu Matěj. Vzpomíná také, že mu v té chvíli nikdo z přátel nepomohl. Vše ostatní už má jen v mlze. „Myslím, že jsem rozbil pravým loktem zadní sklo, vyskočil jím ven a plazil, co nejdál to šlo,“ dodává.

Auto se podařilo uhasit, ale utrpěl jsem popáleniny prakticky celého těla. Panikařil jsem, byl jsem v šoku, nemohl jsem dýchat a křičel jsem, že to nezvládnu, že umřu.

Vozidlo se nakonec podařilo uhasit, ale Matěj utrpěl vážné popáleniny prakticky celého těla. „Vzpomínám si, jak jsem panikařil, byl v šoku, špatně se mi dýchalo a já křičel, že to nezvládnu, že umřu. Po příjezdu sanitky mě uvedli do umělého spánku a letecky transportovali do Fakultní nemocnice v Brně,“ pokračuje Matěj.

To, že se vůbec probudil, považují lékaři dodnes za obrovský zázrak. „Hned druhý den po nehodě rodičům řekli, že nemám prakticky žádnou šanci na přežití. Utrpěl jsem popáleniny na téměř devadesáti procentech těla, dále několik zlomenin, levá plíce byla nefunkční, měl jsem odraženou slezinu, polytrauma a mnoho dalšího,“ vysvětluje.

I přestože Matějův stav byl velice vážný, po šestnácti dnech ho lékaři probudili z umělého spánku. Následovaly operační zákroky, kterých podle svých slov absolvoval přes 70. „Přesný počet operací si nepamatuji, ale na sál jsem jezdil každý druhý den po dobu asi čtyř měsíců, které jsem strávil na oddělení JIP popálenin,“ dodává. Poté byl přesunut na standardní pokoj, kde ho čekala rehabilitace. Domů se Matěj mohl vrátit až pět měsíců od nehody.

Po propuštění z nemocnice jsem se musel učit úplně všechno od začátku.

Po propuštění z nemocnice byl úplně na začátku. I přes rehabilitace, které podstupoval v nemocnici, nezvládal vůbec nic. „Musel jsem se znovu učit chodit, držet rovnováhu, psát, čistit si zuby, prostě úplně všechno, jako kdybych se znovu narodil – což se vlastně v přeneseném slova smyslu stalo,“ popisuje Matěj první okamžiky po návratu z nemocnice. Velkou oporu měl ve své rodině. „Nejvíce se o mě starala moje mamka, které patří obrovský dík, stejně jako mému tátovi a sestře, která v té době navíc čekala miminko,“ říká.

Matěj dnes žije s rodinou v obci Hevlín na Znojemsku, kde rekonstruuje byt. Ve svých 23 letech pobírá invalidní důchod kvůli transplantaci jater, kterou musel podstoupit v roce 2019. Přestože si toho za svůj zatím krátký život prožil opravdu mnoho ošklivého, potkalo ho i velké štěstí. Po nehodě našel lásku a na začátku května letošního roku se mu narodil syn.

Nehoda Matěje poznamenala nejen fyzicky, jeho obličej je dnes prakticky k nepoznání od toho, jak vypadal před nehodou, ale také po psychické stránce. Přiznává, že ani po dvou letech se necítí psychicky úplně v pořádku. „Musím si zvykat na to, že lidé, kteří mě neznají, na mě koukají a myslí si různé věci. Bohužel se setkávám s tím, jak dokážou být zlí, nejen v reálu, ale i na sociálních sítích.“

Matěj se z většiny zranění dostal, ale s následky bude bojovat celý život. Kromě nespočtu plastických operací, které absolvoval, a které ho ještě čekají, museli lékaři provést také rekonstrukci levé ruky. Ta ale nefunguje na 100 procent. Jeho tělo je plné jizev včetně obličeje. „Mám dost velké jizvy kolem rtů, přišel jsem trvale o obočí, na některých místech mi už nedorůstají vlasy a chybí mi polovina uší,“ popisuje svůj současný vzhled.

Kromě toho trpí velkým strachem z jízdy v autě jako spolujezdec. „Když řídím já, tak se nebojím, ale jet s někým jiným je pro mě trauma. Jediný, ke komu mám důvěru za volantem, je moje přítelkyně a rodina. Sám jsem za volant ale zasedl brzy po návratu z nemocnice, protože mě řízení moc baví. Navíc neřídím jen auto, ale miluju i jízdu na motorce a jsem rád, že jsem se ke svému koníčku mohl vrátit,“ říká Matěj.

Dobře se necítí ani po zdravotní stránce. Velice rychle se unaví, trpí bolestmi svalů a zad. Nad vodou ho drží přítelkyně a syn. „Osobně jsem nevěřil tomu, že ještě potkám někoho, kdo mě bude milovat. Jsem za to nesmírně vděčný. Mám krásnou přítelkyni a zdravého syna, co víc si přát,“ uzavírá.

Pomoc nabízí pacientská organizace Popálky

Pacientům s popáleninami pomáhá pacientská organizace Popálky, která vznikla v roce 2013 ze Sdružení na pomoc popáleným dětem. Na rozdíl od tohoto sdružení se pacientská organizace zaměřuje nejen na děti, ale také na dospělé a rodinné příslušníky.

Popálky nabízí primárně pomoc lidem po úraze popálením. Začíná to už v nemocnici, kde organizace poskytuje pacientům a jejich rodině konzultace o následné péči, psychických, sociálních a finančních následcích popálení. Dále provází pacienty i po propuštění do domácího ošetření a pořádá různá setkání, pobyty a worshopy pro lidi, kteří utrpěli úraz popálením. Pacienti se na Popálky mohou obrátit kdykoliv telefonicky, e-mailem nebo osobně.

Spoluzakladatelka a ředitelka pacientské organizace Popálky Jana Lacinová zmiňuje, že díky období covidu se podařilo organizaci dostat lépe k pacientům po celé republice. „Všichni jsme se naučili využívat on-line setkání. Nyní je pro nás již běžné konzultovat na dálku, což se v minulosti nedařilo. Také jsme rozjeli pravidelné webináře pro popálené, kterých se mohou účastnit lidé z celé ČR,“ shrnuje aktuální dění Lacinová s tím, že dříve se mnoho lidí nemohlo zúčastnit seminářů z důvodu vzdálenosti. Nyní se každý může jednoduše připojit z kterékoliv části republiky.

Podařilo se nám zlepšit spolupráci s firmami, které nabízí krémy pro popálené. Ti si je nejprve mohou vyzkoušet a až poté zakoupit.

A jaké další novinky se za poslední dva roky v pacientské organizaci udály? „Podařilo se nám více navázat spolupráci s firmami, které dodávají krémy pro popálené. Popálení si mohou nejdříve vyzkoušet, který krém jim vyhovuje a až poté jej koupit. Ušetří jim to finanční prostředky, protože často se stávalo, že si pořídili drahý krém na jizvy, který jim neseděl,“ vysvětluje Lacinová. Díky veřejné sbírce a spolupráci s nadací Život dětem mohou Popálky lidi s popáleninami podpořit i přímým nákupem těchto krémů, zdravotní pojišťovny je totiž nehradí.

„Našim dlouhodobým cílem je, aby se podařilo schválit některé krémy, silikonové pláty na jizvy apod. v rámci úhrad zdravotní pojišťovnu. Budeme na tom spolupracovat společně i s odbornou lékařskou společností popáleninové medicíny,“ uzavírá Lacinová.

Činnost organizace Popálky a pomoc popáleným můžete podpořit zasláním DMS ve tvaru DMS POPALKY 60 na číslo 87 777.

Jaké jsou nejčastější příčiny popálenin?

Příčiny popálenin se mění podle věku. U malých dětí do tří let se nejčastěji jedná o opaření horkou vodou – kávou, čajem, polévkou, vodou z rychlovarné konvice. Vařící voda představuje 60 až 70 procent popálenin u dětí. Další hrozbou jsou elektrické zásuvky a u větších dětí pak hry se zápalkami, hořlavinami a pyrotechnikou. Dále je třeba zmínit úrazy způsobené proudem vysokého napětí – například při přelézání železničních vagónů.

První pomoc při popálení

  • Důležité je přerušit kontakt se zdrojem popálení. Co nejrychleji uhaste hořící oděv.
  • Ze zasažených částí těla sundejte oblečení. Pozor ale, přiškvařenou látku nikdy nestrhávejte.
  • Postižené místo začněte chladit – nejlépe tekoucí vodou z kohoutku, ponořením do vody nebo pomocí obkladů. K chlazení nepoužívejte přímý kontakt s mraženými potravinami, ledem či sněhem – popálenina by se tak mohla ještě zhoršit.
  • Chlaďte co nejdelší dobu – desítky minut, případně do příjezdu záchranné služby. Zabráníte tím prohlubování popálenin a ulevíte od bolesti.
  • Popálené plochy chlaďte pouze do celkového rozsahu pěti procent tělesného povrchu (odpovídá velikosti pěti dlaní popáleného). V případě ochlazování větší plochy hrozí podchlazení organismu.
  • Sundejte prstýnky, řetízky a náramky, které mohou po rozvoji otoku působit jako škrtidlo.
  • Na popálenou plochu nedávejte žádné zásypy, masti ani krémy. Puchýře nepropichujte ani neodstraňujte.
  • Volejte záchrannou službu (linku 155, 112).
  • Nesnažte se čerstvě popáleného člověka dopravit do nemocnice sami. Kvůli prožitému šoku a strachu o blízkého můžete za volantem zbytečně riskovat.
  • Nezávažné povrchové popáleniny, které nevyžadují lékařský zásah, chlaďte co nejdéle – alespoň dvacet minut. Následně použijte speciální náplast na popáleniny, kterou můžete koupit v lékárnách. Zamezíte tak infekci a rána se zvlhčí. Čerstvě popálenou tkáň nemažte. S promazáváním začněte až po zahojení rány.

Tagy:

Hlavní zprávy

Ukrajinci stahují smyčku okolo dalšího důležitého města. Rusům hrozí smrtící obklíčení
Ukrajina

Ukrajinci stahují smyčku okolo dalšího důležitého města. Rusům hrozí smrtící obklíčení

Ukrajinské síly posilují své pozice u Lymanu v Doněcké oblasti, v okolí města pokračují prudké boje. Ve zprávě k situaci na bojišti to ve středu uvedl americký Institut pro studium války (ISW). Podle britské vojenské rozvědky ukrajinské jednotky pomalu postupují nejméně na dvou osách východně od řek Oskil a Siverskyj (Severní) Doněc v Charkovské oblasti, zatímco Rusko na východě Ukrajiny posiluje obranu.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
11:43

Turecké banky podle místní televize přestaly používat ruský platební systém Mir

11:17

Lipavský: Budoucí vztah Moskvy s EU určí, jak se Rusko vypořádá se zločiny

10:28

Ve frontě na hranici mezi Ruskem a Gruzií čeká tisíce lidí

10:08

Podle Dánska bude plyn z Nord Streamu unikat týden. Politici mluví o sabotáži

Živě
ON-LINE: Další úspěch Ukrajinců na jihu. Zlikvidovali desítky Rusů a sestřelili stíhačku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nečekaně promluvil k Radě bezpečnosti OSN. Ruská referenda na Ukrajině pak označil za frašku. Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska uprchlo již více než 260 tisíc mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. Zabili 58 ruských vojáků, zničili jejich tank, sedm vojenských vozidel a sestřelili ruskou stíhačku.

Agrofert s žalobou na europarlament pohořel. Dokumenty o Babišově střetu zájmů nezíská

Tribunál Evropské unie ve středu zamítl žalobu holdingu Agrofert na Evropský parlament (EP). Firma se žalobou chtěla domoci přístupu k dokumentům, které se týkají rezoluce o střetu zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Agrofert požadoval poskytnutí závěrečné auditní zprávy Evropské komise (EK) a dopisu, který kvůli střetu zájmů poslala Babišovi. Soud dospěl k závěru, že EP řádně odůvodnil utajení dopisu a že část zprávy už zveřejnila samotná komise.

Kamara čelí rasismu, další díl. Urazit ho měl Černohorec, věc už vzala do rukou UEFA

Spojení „fucking monkey“, které loni měl vypustit z úst bývalý fotbalista Slavie Praha Ondřej Kúdela, se postaralo o humbuk na pořádně dlouhou dobu. Příjemcem údajné (ne)slavné urážky byl záložník glasgowských Rangers Glen Kamara. Ve spolupráci s houževnatým právníkem Aamerem Anwarem se postaral o to, aby byl český reprezentant potrestán. UEFA teď znovu vyšetřuje možné rasistické chování, jehož terčem byl opět Fin se sierraleonskými kořeny.

Rusové verbují, kde se dá. Nepohrdnou ani vrahy a násilníky z trestaneckých kolonií

Vrahové, narkomani, sexuální násilníci a dokonce i kanibal. Ani takové rekruty neodmítá ruská armáda, která se kvůli ztrátám na Ukrajině snaží doplnit stavy svých jednotek, jak jen to jde. Na internetu se začalo šířit video, v němž představitel Vagnerovy skupiny, ruské žoldácké organizace, Jevgenij Prigožin, vystoupil v jedné z trestaneckých kolonií, kde přesvědčuje místní vězně, aby se k němu přidali a odjeli bojovat na Ukrajinu. Nabízí tak odsouzencům druhou šanci.

Zoufalý útěk muže před mobilizací. Do EU se plavil na prkně, nakonec skončil zase v Rusku

Ruští muži houfně prchají před částečnou mobilizací. Někteří volí pro únik ze země i poněkud bizarní způsoby. Estonští pohraničníci v pondělí zadrželi muže, který nelegálně přicestoval z Ruska. Na tom by zřejmě nebylo nic zvláštního, „uprchlík“ se však snažil překročit hranici na surfovacím prkně v ústí řeky Narva. Úřady ho obratem poslaly zpět, informovala televizní stanice ERR.

Drtivá prohra i konec v politice. Čeho se Babiš bojí a proč na Hrad možná kandidovat nebude?

Bojí se drtivé prohry, která by znamenala konec v politice, svou roli hraje i probíhající soud, věk nebo vidina premiérského křesla. Češi už několik měsíců spekulují o tom, zda poslanec, bývalý premiér a šéf ANO Andrej Babiš bude v lednových volbách kandidovat na prezidenta. Poslední dobou totiž přibývá hlasů, podle nichž se do boje o Hrad nakonec nezapojí. Proč by se tak mohl rozhodnout?

Spadla a zmizela v hluboké trhlině. Slavná americká horolezkyně byla nalezena mrtvá

V Nepálu našli tělo americké horolezkyně a lyžařky Hilaree Nelsonové, která se v pondělí zřítila do trhliny poblíž vrcholu osmé nejvyšší hory světa Manáslu. S odvoláním na organizátory expedice o tom ve středu informovala agentura AFP. Nelsonová byla zkušená dobyvatelka vrcholů a v roce 2012 se stala první ženou, která za 24 hodin vystoupila na vrchol nejvyšší hory světa Mount Everest a sousední hory Lhoce.

Hurikán Ian zesílil a po zpustošení Kuby se žene na Floridu. Statisíce lidí prchají z domovů

Statisíce obyvatel amerického státu Florida se připravují na úder mimořádně silného hurikánu Ian, který může způsobit katastrofální škody. Živel na cestě k a americkému pobřeží zesílil a aktuálně spadá na škále intenzity do čtvrté z pěti kategorií. Provází ho vítr o rychlosti 225 km/h. Výzvu k evakuaci dostalo na západním pobřeží Floridy zhruba 2,5 milionu lidí, americké úřady i meteorologové varují, aby lidé hrozbu nepodceňovali, protože hurikán podle nich může být životu nebezpečný.

Elitní bankéř s prsty v programu PirSTAN. Kdo je kritizovaný ministr průmyslu Síkela?

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) se stal jednou z nejvýraznějších tváří vlády Petra Fialy (ODS). A to nejen kvůli ostrým výrokům na adresu politických oponentů či zpochybňovaným komunikačním schopnostem, ale i sílící kritice z řad opozice a kolegů. Kdo je muž, který připravil úsporný tarif a podílel se na zastropování cen elektřiny a plynu?

Domácí zpravodajství

Lidé se bouří proti snižování teploty na pracovištích. Internet zahltila lavina vtipů

Práce v kanceláři při osmnácti stupních a mnohahodinová pracovní doba za pokladnou při šestnácti stupních. Takové podmínky by mohly zaměstnance potkat podle nového vládního nařízení. To v rámci úspor snižuje minimální teplotní limity o několik stupňů. Podle odborníků má takové snížení teplot přinést podstatné úspory. Personál supermarketů jejich nadšení nesdílí.

Nových případů covidu je o tisíc více než před týdnem, rostou i počty hospitalizovaných

Šíření epidemie koronaviru v Česku dál zrychluje a rostou i počty hospitalizovaných s covidem. V úterý přibylo 4 212 nově potvrzených případů, zhruba o 1 000 víc než před týdnem. K tomu ministerstvo zdravotnictví za uplynulý den eviduje 1 724 podezření na opakovanou nákazu. Nemocniční péči vyžaduje přes 1 300 nakažených, v mezitýdenním srovnání asi o 350 víc. V těžkém stavu je 41 pacientů, minulé úterý jich bylo 24. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Brutální napadení kvůli banálnímu dotazu. Kateřinu zbil na zastávce v Plzni neznámý muž

Kateřina z Plzně prožila velmi nepříjemnou zkušenost. Na zastávce Sady pětatřicátníků ji napadl muž poté, co ho upozornila na to, aby neházel odpadky na zem, ale do koše, který se na místě nacházel. Místo toho, aby uposlechl, začal rozdávat rány do hlavy. Ženu poté odvezli záchranáři do nemocnice na vyšetření. Utrpěla několik pohmožděnin, nevidí na pravé oko a má lehký otřes mozku.