Nemůžeme spoléhat na politiky, protože se řídí jinou logikou, než co nejlépe pečovat o své občany. Ekonom a bývalý poradce prezidenta Václava Havla Tomáš Sedláček se na Facebooku opřel do vlády a jejího řešení koronavirové situace v Česku. Mimo jiné naši zemi srovnal se sousedním Slovenskem, které se podle něj dokázalo z předešlých ekonomických nebo politických krizí vymanit a v současnosti je na tom v mnoha ohledech lépe než Česko. To prý poprvé za 30 let poznává, jaké to je „rýt tak trošku držkou v zemi“.
„Zdá se, že v opojení po celkem bravurním přeskočení první vlny, kdy jsme byli ‚best in covid‘, jsme nyní ‚worst in covid‘. A přitom stejný premiér, zvláštní, což? Jak se teď bude tvářit před zbytkem Evropy, které na jaře odmítal pomoct s tím, že si to naše zdravíčko necháme hezky pro sebe a s ostatními, ať se děje potopa,“ reagoval Sedláček na českou prosbu o humanitární pomoc od dalších členských státu Evropské unie.
Jsme na chvostu kvůli chvástavým výrokům našich představitelů.
Sedláček porovnává naši zemi zejména se Slovenskem, které se v minulosti málem nedostalo do první vlny rozšíření EU nebo NATO a mělo politické i ekonomické průšvihy. „Česká republika je nyní na chvostu, dalo by se říci, že zejména kvůli chvástavým výrokům našich představitelů a častému politickému odmítání pomoci jiným zemím Evropy. Nyní ryjeme tak trošku držkou v zemi. To se nám za posledních 30 let nestalo,“ tvrdí ekonom.
Američané žasnou: Jak se mohlo Česko stát z premianta koronavirovým odpadlíkem?
Nad zhoršující se koronavirovou situací v Česku se začínají podivovat už i zámořská média. Americká CNN vydala reportáž, ve které mapuje tuzemský život od počátku pandemie. O vyjádření požádala mimo jiné ministra zdravotnictví Romana Prymulu (za ANO), datového analytika a spisovatele Petra Ludwiga nebo neurolobiologa Omara Šerého. Autoři textu žasnou nad tím, jak se z evropského premianta mohla stát jedna z nejpostiženějších zemí v přepočtu nakažených na sto tisíc obyvatel na světě.
Slováci prý využili svoji dobu „rytí držkou v zemi“ k tomu, aby se odrazili ode dna. „Zavedli euro, v EU jsou jako doma a jejich ekonomika následně šlape lépe než ta naše. Kéž bychom tuto ostudu využili tak i my,“ srovnává Sedláček a dodává, že i když Česko mělo v minulých letech ekonomické problémy, nikdy nebyly tak extrémní. „Časopis The Economist přirovnával naši ekonomiku k tlustému boxerovi. Sice žádný turnaj nevyhrál, ale údery, které dostával, byly vstřebány jeho tučným bioprenem,“ napsal Sedláček.
Podle něj se v současné situaci nedá opřít o politická rozhodnutí a všichni občané se musí semknout a začít přemýšlet o organizaci života. „Nemůžeme se spoléhat na politiky. Chovají se podle jiné logiky, než je péče o své občany. Stejně jako nebyl problém, abychom si na jaře pořídili roušky sami, měli bychom takto přemýšlet i nadále. Domluvte se se sousedy a známými ohledně střídání a hlídání zdravých dětí, stát není jediný, kdo nás umí organizovat,“ pokračoval ekonom ve svém příspěvku.
Pokud Babiš odsunul opatření kvůli politice, je to neuvěřitelné.
Sedláček mimo jiné také uvedl, že pokud se ukáže, že premiér Andrej Babiš věděl o hrozbě druhé vlny a opatření jen odsunul z politických důvodů, je celá situace až „neuvěřitelná“. „Je příliš laciné si myslet, že z nás naše vláda dělá voly schválně, možná se časem ukáže, že náš lockdown budou brzy následovat další země,“ dodal Sedláček, který doufá, že Češi neskončí jako „karanténi Evropy“.
Takže dobré ráno, karanténi! Všichni o druhé vlně věděli. Nebylo to žádné tajemství. Ani to, že bude (mnohem) horší než...
Posted by Tomáš Sedláček on Sunday, October 18, 2020