Obě největší čínské akciové burzy během pátečního obchodování posílily. Šanghaj i Šen-čen přidaly několik desetin procenta, přestože čínská ekonomika v prvním kvartále snížila svůj výkon více, než se čekalo. Investoři totiž věří v brzké a rychlé zotavení, které je i v českém zájmu.
Hlavní index šanghajské burzy na závěr obchodního týdne vzrostl o sedm desetin procenta, menší burza v Šen-čenu posílila polovičním tempem. Trhy rostly především díky titulům z finančního a farmaceutického sektoru a z odvětví výroby spotřebního zboží. Všechny tři obory zpevnily více než samotný Shanghai Composite index.
Čínské úřady přitom oznámily, že tamní hrubý domácí produkt za první letošní čtvrtletí klesl o 6,8 procenta. Jde o vůbec první kvartální pokles druhé nejsilnější ekonomiky světa od roku 1992, kdy se v této zemi čtvrtletní data začala evidovat. Hospodářský propad je navíc hlubší, než se očekávalo, a tak se reakce akciových trhů jeví jako překvapivá. Podle analytiků se ale očekávání s realitou příliš neminulo a investoři věří, že se čínská ekonomika brzy zotaví. Pravděpodobně už v právě probíhajícím druhém čtvrtletí.
„Data za první čtvrtletí jsou sice horší, než se čekalo, ale jen mírně. Z širšího pohledu tak de facto překvapením nejsou,“ uvedl pro agenturu Reuters Lu Zhengwei, hlavní ekonom šanghajské Industrial Bank. Pro nadcházející měsíce bude podle něho důležitý vývoj zejména domácí poptávky. Ta se zatím plně nezotavila, v Číně totiž stále nedošlo k uvolnění všech protiepidemických opatření.
K Číně se upínají ekonomické zraky celého světa
Na zahraniční poptávku se rovněž zatím příliš spoléhat nedá, protože průběh epidemie ve zbytku světa má zhruba jeden až dva měsíce zpoždění. „Čína je velmi závislá na situaci ve Spojených státech, kde pandemie, zdá se, právě vrcholí. Prezident Trump sice klade důraz na to, aby se omezení v zájmu hospodářství co nejrychleji uvolnila, jenže skutečný vývoj epidemie mu poněkud svazuje ruce,“ řekla CNN Prima News Veronika Hedija, ekonomka z jihlavské Vysoké školy polytechnické.
Propad čínské ekonomiky přišel jen krátce poté, co mezi nejlidnatější zemí světa a Spojenými státy začaly tát ledy v obchodních vztazích. Ještě před koncem loňského roku zástupci obou zemí dospěli k první fázi vzájemné obchodní dohody. V jejím rámci se USA zavázaly, že nezavedou plánovaná cla na dovoz čínského zboží a některá již zavedená dokonce sníží. Čína na oplátku slíbila, že bude ze Spojených států dovážet větší objem zemědělské produkce.
Hospodářský vývoj Číny je důležitý nejen pro USA coby jejího hlavního obchodního partnera, ale pro celý svět. „Čím dříve se Čína zotaví, tím lépe také pro Evropu, ale i pro Českou republiku. Nezapomínejme, že největším evropským obchodním partnerem Číny je Německo, kam směřuje asi třetina našeho exportu,“ dodala Hedija.