Britský premiér Boris Johnson má problém. Přibližně šedesát poslanců jeho vlastní konzervativní strany hrozí, že bude komplikovat život jeho vládě. Chtějí, aby Johnsonův kabinet urychlil vyloučení čínské telekomunikační společnosti Huawei z účasti na budování 5G sítí ve Velké Británii.
Návrh britské vlády počítá s tím, že by se veřejné instituce zbavily čínské společnosti Huawei do roku 2029, a vyloučily ji tak z účasti na budování telekomunikačních sítí páté generace (5G sítě). Podle asi šedesáti konzervativních poslanců je ale takový postup příliš pomalý. Požadují proto škrtnout Huawei nejpozději do konce funkčního období dolní sněmovny britského Parlamentu, které končí v prosinci 2024. Uvedl to britský list The Telegraph.
Podle něj jsou konzervativní zákonodárci dokonce připraveni blokovat jakoukoli vládní agendu, dokud Johnsonův kabinet nepřistoupí na jejich požadavek. „Vláda může zapomenout na jakékoli schvalování legislativy, dokud nevyřeší tuto čínskou otázku,“ uvedl The Telegraph s odkazem na dobře informovaný zdroj z blízkosti skupiny rebelujících konzervativních poslanců. Jeden z nich, Iain Duncan Smith, uvedl pro The Times of London, že otálení s vyřazením Huawei až do roku 2029 je „naprosto neakceptovatelné“.
Tlak na Johnsona roste
Boris Johnson se tak dostává kvůli Huawei pod tlak už podruhé během krátké doby. Zhruba v polovině června totiž britské politiky k vyloučení Huawei z budování 5G sítí vyzval americký republikánský kongresman Mike Turner. Vzkázal, že pokud Velká Británie začne sítě páté generace stavět s účastí Huawei, americko-britské vztahy se „zásadně promění“, uvedl tehdy list The Telegraph.
Naše vztahy utrpí, varuje americký kongresman Británii kvůli Huawei
Pokud Velká Británie začne budovat 5G sítě s čínskou telekomunikační společností Huawei, americko-britské vztahy se zásadně promění. Tento vzkaz britským politikům vyslal americký republikánský kongresman Mike Turner.
Turner, který je zároveň předsedou Bezpečnostního výboru Parlamentního shromáždění NATO, zdůraznil, že výjimečné vztahy mezi Spojenými státy a Velkou Británií jsou důležité, protože „vzájemně jeden na druhého spoléháme“. Narušena by prý mohla být i vzájemná důvěra. „Ovlivněn by byl také objem informací, které spolu sdílíme, stejně tak bychom se museli ptát, kam tyto informace mohou plynout,“ dodal podle The Telegraph Mike Turner.
Turnerova reakce přišla poté, co britská vláda potvrdila, že britské Národní centrum pro kybernetickou bezpečnost začalo prověřovat, zda by se firma Huawei mohla účastnit budování 5G sítí ve Velké Británii. Podle premiéra Británie Borise Johnsona by však Spojené království ve spolupráci s Čínou mělo pokračovat. To se možná nyní změní.
Společnost Huawei je tak trochu na černé listině také v Česku. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal v prosinci 2018 varování nejen před Huawei, ale i společností ZTE. „Používání těchto prostředků představuje bezpečnostní hrozbu,“ uvedl tehdy NÚKIB. Takový přístup ale odmítá prezident Výboru nezávislého ICT průmyslu Jakub Rejzek. „Vždy to byla, je a bude odpovědnost operátora, ať už má síť postavenou na technologiích od Huawei, Ericssonu, Nokie, ZTE, Cisco nebo kohokoli jiného. Pokud je síť spravovaná dobře, nemá k ní přístup nikdo nepovolaný a operátor musí pokusy o neoprávněný přístup monitorovat a bránit jim. To, že by operátor nechal dodavateli jen tak přístup ke své síti, je představa z říše sci-fi,“ řekl už dříve CNN Prima NEWS.