Vláda ANO a ČSSD s podporou KSČM stále hlásá, že chce ulevit firmám zasaženým koronavirem, ale zároveň jim zkomplikovala život. Do zákona, který už parlamentem prošel a díky němuž budou moci firmy uhradit sociální odvody za čtvrt roku až v říjnu, se „nenápadně“ dostal přílepek poslankyně Hany Aulické Jírovcové (KSČM).
Tento přílepek nutí firmy nahlásit státu přijetí nebo propuštění zaměstnanců místo do osmi dnů již do druhého dne. Sama poslankyně nyní říká, že návrh předložila na žádost ministerstva práce a o této změně nevěděla. „Pokud do čtvrtka ministerstvo nepřipraví změnu, navrhnu návrat delší lhůty sama,“ uvedla Hana Aulická Jírovcová pro CNN Prima NEWS.
Řeč je o vládním návrhu zákona o snížení penále z pojistného na sociální zabezpečení placeného zaměstnavatelem. Ten už prošel parlamentem, ale mění zároveň jiné zákony. Včetně zákona o nemocenském pojištění. Tzv. přílepek Aulické Jírovcové změnil spolu s dalším lhůtu, ve které má zaměstnavatel povinnost odeslat přihlášku a odhlášku zaměstnance České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ). Tedy nahlásit přijetí nebo propuštění zaměstnance. Doposud byla tato lhůta osm kalendářních dnů. Nově má zaměstnavatel povinnost učinit tyto kroky nejpozději v následující pracovní den.
Maláčová však na změně trvá
Podle několika profesních komor jde o zcela šibeniční termín a zkomplikuje přijímání nových zaměstnanců. Změna má platit od 1. září tohoto roku.
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) však na změně trvá. „Firmy požadují veškeré informace od ČSSZ ideálně on-line. Typické je to třeba u eNeschopenky. Za této situace je logické, že ČSSZ k tomu potřebuje mít informace od firem také on-line. Nedává žádný smysl posílat data elektronicky s více než týdenním zpožděním. Lékaři musí eNeschopenku posílat na ČSSZ také následující pracovní den a zvládli to, firmy to určitě také zvládnou,“ uvedla ministryně. Redakce CNN Prima NEWS oslovila ministryni Maláčovou i v úterý, zda její resort navrhne návrat delší lhůty. Na vyjádření čeká.
Sama poslankyně Aulická Jírovcová nyní mluví o zkrácení lhůty jako o chybě. Autorem pozměňovacího návrhu, který si osvojila, podle ní bylo ministerstvo práce. „Nevěděla jsem o té změně lhůty, bylo to narychlo a o elektronizaci. Já jsem si návrh osvojila, protože pozměňující návrhy může předložit jen poslanec. Poprosila mě paní ministryně, respektive zástupci ministerstva, zda bych ho nepředložila já. Je to špatně,“ řekla pro CNN Prima NEWS Aulická Jírovcová.
Po ministryni Maláčové bude chtít, aby připravila další návrh, který zkrácení lhůty zruší. „Už jsem komunikovala s paní ministryní. Slíbila mi, že se na tom pracuje, že připraví pozměňovací návrh do další novely, která se bude projednávat. Žádala jsem minimálně o lhůtu pěti pracovních dnů, potvrdila mi, že se to připravuje. Jsem zklamaná, původně bylo řečeno, že jde o elektronizaci, těch dvou dnů jsem si prostě nevšimla a nebyla jsem informována. Do budoucna už takto narychlo s ministerstvem nic řešit nebudu,“ dodala poslankyně.
Změnu kritizují profesní komory a svazy
Velmi ostře proti zkrácení lhůty pro ohlášení změn z osmi na dva dny vystoupily profesní komory a svazy. Ve společném prohlášení Komora daňových poradců ČR, Hospodářská komora ČR, Svaz průmyslu a dopravy ČR, Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR a Asociace malých a středních podniků uvedly, že změna „výrazně zkomplikuje přijímání nových zaměstnanců“ a kritizují, že změna prošla v době legislativní nouze bez širší debaty.