
Domácí
Zahraničí
USA
Byznys
Sport
Auto
zaměstnanec
Výpis příspěvků ke štítku „zaměstnanec“

Deza měla v den otravy Bečvy havárii. Uniklá tekutina nebyla toxická, tvrdí chemička
V den zářijové otravy řeky Bečvy se podle Deníku Referendum ve valašskomeziříčské chemičce Deza stala havárie. Deza, patřící do skupiny Agrofert, po otravě řeky popřela, že by znečištění šlo od ní. V tiskové zprávě ji jako možného původce vyloučila i Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka řekl, že 20. září se v Deze stala provozní událost, která však neměla charakter havárie. Ze své podstaty prý nemohla být příčinou otravy ryb v Bečvě. Policie a ČIŽP se k informacím deníku nechtěly vyjadřovat.

Nejen klienty. Ministerstvo chce plošně testovat i pracovníky sociálních služeb
Ministerstvo zdravotnictví plánuje zavést plošné testování na COVID-19 také u pracovníků v sociálních službách, uvedl v sobotu mluvčí úřadu Jan Brodský. Vláda podle něj návrh projedná na nejbližším zasedání v pondělí. Ministerstvo v pátek vydalo mimořádné opatření nařizující pravidelné plošné testování klientů domovů pro seniory a dalších lůžkových a pobytových sociálních služeb. Platí od středy 4. listopadu.

Delší pracovní doba, více mailů i porad. Změnila pandemie pracovní život k lepšímu?
S uvalením prvních karanténních opatření na jaře letošního roku zaznívaly ve veřejném prostoru názory, že koronavirová pandemie může urychlit nástup digitalizace. Vědci z Harvardské univerzity nyní přišli se zjištěním, že pracovní návyky se tímto směrem skutečně mění. Přesun do on-line prostředí s sebou ale nepřináší pouze pozitiva.

Sdílené pracovní místo či „fikce doručení“. Začíná platit novela zákoníku práce
Tuto středu nabývá účinnosti novela zákoníku práce, která mimo jiné zjednodušuje administraci nebo doručování písemností mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Některé významné změny jako úprava výpočtu dovolené, zavedení sdíleného pracovního místa nebo nová pravidla pro odškodnění pozůstalých po obětech pracovních úrazů vejdou v platnost až 1. ledna příštího roku.

Jaká práva má zaměstnanec a jak se postavit k výpovědi?
Kvůli koronaviru krachuje spousta firem, a tak se spousta lidí bojí o práci. Expert na pracovní právo Jaroslav Škubal z advokátní kanceláře PRK Partners zaměstnance v Novém dni hlavně varuje, aby bez řádného pročtení a náležitého rozmyšlení nic nepodepisovali.

Šibeniční termín pro zaměstnavatele. Maláčová jim ulevit nechce, poslankyně KSČM ano
Už schválená změna, která by ztížila život všem zaměstnavatelům, možná přece jen nenastane. Od prvního září mají mít zaměstnavatelé pouze dva dny na nahlášení nového zaměstnance či odchodu stávajícího na České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ). Nyní je to osm dní a podle lidí z praxe jsou dva dny šibeniční termín. V parlamentu ale padne návrh na návrat k osmidenní lhůtě.

Pohroma pro zaměstnavatele. Klíčová změna prošla narychlo a bez diskuze
Zaměstnavatelé se musí připravit na zásadní změnu. Od září budou mít pouze dva dny na to, aby na Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ) nahlásili nového zaměstnance nebo odchod stávajícího. Doposud měli na odeslání této „ohlášky“ osm dní. Změna prošla parlamentem zcela bez povšimnutí a bez jakékoli debaty v době legislativní nouze, tedy zrychleně. Navíc v případě, že se zaměstnavatel zpozdí, mu hrozí pokuta ve výši 20 tisíc korun.

Poslankyně nevědomky prosadila změnu, která přitíží firmám. Teď to chce vrátit
Vláda ANO a ČSSD s podporou KSČM stále hlásá, že chce ulevit firmám zasaženým koronavirem, ale zároveň jim zkomplikovala život. Do zákona, který už parlamentem prošel a díky němuž budou moci firmy uhradit sociální odvody za čtvrt roku až v říjnu, se „nenápadně“ dostal přílepek poslankyně Hany Aulické Jírovcové (KSČM).

Nemocnice v Ústí nad Labem zavřela část JIP. Zaměstnanec se nakazil koronavirem
Krajská nemocnice v Ústí nad Labem ve spolupráci s krajskou hygienickou stanicí ústeckého kraje přijala karanténní opatření a uzavřela část jednotky intenzivní péče (JIP). Příčinou je pozitivní test na koronavirus u jednoho ze zaměstnanců oddělení.

Stát kontroluje stovky firem, kterým přispěl na mzdy. Hlídá hlavně ty velké
Podnikatelé a firmy, které z programu Antivirus čerpají peníze na mzdy svých zaměstnanců, musí počítat s tím, že je stát bude kontrolovat. Pokud úřad práce zjistí pochybení, bude muset příjemce dotace přeplatek vrátit. Další sankce ukládá při zjištění porušení pracovněprávních předpisů Státní úřad inspekce práce, který je ke kontrolám přizván. Kontroly probíhají i přesto, že všem žadatelům ještě peníze nebyly vyplaceny.

Lidé nám píšou, že dostali výpověď, ačkoli na ně firma bere dotace, říká Maláčová
Vláda jedná o pokračování programu Antivirus, v němž zaměstnavatelé získávají od státu dotace na mzdy svých zaměstnanců. Po dvou režimech Antiviru A a B je v plánu režim C. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS o něm mluví ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).