Potápěči našli u italských břehů vrak lodi ze 16. století. Má to potvrdit analýza

Dva italští potápěči našli poblíž ligurského letoviska Portofino vrak lodi, kterou by podle historiků mohla být slavná obchodní galeona Santo Spirito, jež ztroskotala v roce 1579. Informovala o tom italská média. Pokud se hypotéza potvrdí, půjde o první vrak lodi ze 16. století, který byl kdy v Itálii objeven. Více v přiloženém videu deníku La Repubblica.

Torzo plavidla objevili potápěči už v únoru v hloubce 50 metrů. Nález ohlásili památkovému úřadu a ten místo pečlivě prozkoumal. Podle památkářů je pravděpodobné, že jde o vrak lodi Santo Spirito, jednoho z největších italských plavidel té doby.

Galeona se potopila za špatného počasí u ligurského pobřeží po cestě ze Španělska a na palubě tehdy měla cenný náklad drahých látek, šperků a zbraní. Také kvůli tomu hledači pokladů po vraku intenzivně pátrali už od 70. let minulého století.

„Když se podaří takovýto nález, pak se nesmíte nechat unést na vlně nadšení a musíte spoléhat na vědecké analýzy,“ uvedla zástupkyně památkového úřadu, historička umění Alessandra Cabellaová. Podle ní se proto nyní odborníci budou snažit nález datovat pomocí karbonové metody. Vrak bude zkoumat také mezinárodní tým, v němž jsou experti na historii stavby lodí.

Tagy: