reklama

Potápěči našli u italských břehů vrak lodi ze 16. století. Má to potvrdit analýza

Dva italští potápěči našli poblíž ligurského letoviska Portofino vrak lodi, kterou by podle historiků mohla být slavná obchodní galeona Santo Spirito, jež ztroskotala v roce 1579. Informovala o tom italská média. Pokud se hypotéza potvrdí, půjde o první vrak lodi ze 16. století, který byl kdy v Itálii objeven. Více v přiloženém videu deníku La Repubblica.

reklama

Torzo plavidla objevili potápěči už v únoru v hloubce 50 metrů. Nález ohlásili památkovému úřadu a ten místo pečlivě prozkoumal. Podle památkářů je pravděpodobné, že jde o vrak lodi Santo Spirito, jednoho z největších italských plavidel té doby.

K tématu

Galeona se potopila za špatného počasí u ligurského pobřeží po cestě ze Španělska a na palubě tehdy měla cenný náklad drahých látek, šperků a zbraní. Také kvůli tomu hledači pokladů po vraku intenzivně pátrali už od 70. let minulého století.

„Když se podaří takovýto nález, pak se nesmíte nechat unést na vlně nadšení a musíte spoléhat na vědecké analýzy,“ uvedla zástupkyně památkového úřadu, historička umění Alessandra Cabellaová. Podle ní se proto nyní odborníci budou snažit nález datovat pomocí karbonové metody. Vrak bude zkoumat také mezinárodní tým, v němž jsou experti na historii stavby lodí.

Další hlavní zprávy

Domácí

Pavel Zeman: Končím kvůli velkému tlaku ministryně Benešové. Půtky mi braly moc času

Pavel Zeman: Končím kvůli velkému tlaku ministryně Benešové. Půtky mi braly moc času

Tlak ze strany ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) byl poměrně vysoký a jeho odrážení jsem věnoval až příliš mnoho času, říká o svém konci v čele Nejvyššího státního zastupitelství Pavel Zeman. Ten na tiskové konferenci uvedl, že je sice zvyklý podobným půtkám čelit, ale tlak byl tak silný, že se nemohl plně věnovat svému úřadu. Benešová na Zemanův konec řekla, že jí jeho vysvětlení přijde „laciné“.

Benešová šla za hranu, zní z opozice po konci Zemana. Vystrčil mluví o ohrožení svobody
Pepson Snětivý: Karel IV. byl největší osobností našich dějin. Z Prahy chtěl nový Řím
reklama
reklama
Josef Mašín na gestapu promluvil, dokazují nové unikátní nálezy z archivu

Historie

Domácí zpravodajství

Po vyléčení z covidu si bude možné zajít do hospody půl roku bez očkování či testu
Další články
reklama
reklama