V Dubaji odstartoval 12. ročník Mobile Broadband Forum (MBBF) pořádaný společností Huawei ve spolupráci s partnery GSMA a SAMENA Council, který opět přivádí dohromady vrcholné zástupce telekomunikací s cílem prozkoumat, jak vysokorychlostní mobilní internet formuje budoucnost, naše životy a průmyslová odvětví.
Konferenci zahájil svým proslovem rotující předseda společnosti Huawei Ken Chu, který návštěvníky seznámil se současným stavem vývoje sítí 5G a s nimi spojených příležitostí do budoucna. Mezi priority 5G budou v příštích letech patřit především služby XR (kombinující virtuální realitu VR a rozšířenou realitu AR), trh B2B a nízkouhlíkové podnikání. „Za pouhých pět let komerčního nasazení přinesly 5G sítě spotřebitelům značné zlepšení v oblasti jejich mobilního zážitku a již začínají stimulovat různá průmyslová odvětví po celém světě. Pokrok byl mnohem rychlejší, než jsme očekávali, zejména pokud jde o základnu uživtelů, pokrytí mobilními sítěmi a samotný počet 5G terminálů na trhu.“
V současné době funguje ve světě 176 komerčních sítí 5G, které využívá více než 500 milionů zákazníků. V případě koncových uživatelů jsou průměrné rychlosti stahování zhruba 10krát větší než u sítí 4G, což přispívá k širší adopci aplikací, jako jsou virtuální realita (VR) a 360º video. V oblasti řešení pro firemní klientelu již existuje 10 000 projektů zkoumajících B2B aplikace 5G (5GtoB). Aplikace 5G v průmyslových oblastech, jako je výroba, těžba či provoz přístavů, již prošly testováním a rychle přibývá jejich standardního nasazení v běžném provozu.
5G a služby XR
Služby XR s velkou pravděpodobností zaznamenají explozivní růst. Aby cloudová řešení mohla tuto technologii uspokojivě pokrýt, musí poskytovat rychlost stahování vyšší než 4,6 Gbit/s s latencí nižší než 10 milisekund.
Pokud jde o zákaznická zařízení, Huawei považuje za klíčový i rozvoj AR a VR headsetů. Ty by v budoucnu měly být menší, lehčí a cenově dostupnější. Reformou by měl projít i systém výroby obsahu pro tato zařízení, programovací nástroje jsou totiž v současnosti složité a cenové náročné.
Rychlost 5G pro B2B
Tato priorita je zejména v rukách operátorů, kteří musí nadále vylepšovat síťové funkce, jako je uplink, určování polohy a snímání. V tomto směru společnost Huawei vyvíjí autonomní sítě, které usnadňují plánování, výstavbu, údržbu a optimalizaci. Kromě zlepšování konektivity mohou operátoři sloužit i jako poskytovatelé cloudových služeb či systémoví integrátoři.
Zelený ICT sektor
Podle Světového ekonomického fóra mohou digitální technologie do roku 2030 snížit globální emise uhlíku nejméně o 15%. Huawei si však uvědomuje, že samotné odvětví ICT generuje rostoucí uhlíkovou stopu, k jejímuž snížení je potřeba podniknout důsledné kroky. „Právě teď společnost Huawei používá nové materiály a algoritmy ke snížení spotřeby energie našich produktů. Také upravujeme weby a optimalizujeme správu napájení v datových centrech,“ uvedl Chu.