reklama

Potenciál sítí nové generace i priority pro příští dekádu

V Dubaji odstartoval 12. ročník Mobile Broadband Forum (MBBF) pořádaný společností Huawei ve spolupráci s partnery GSMA a SAMENA Council, který opět přivádí dohromady vrcholné zástupce telekomunikací s cílem prozkoumat, jak vysokorychlostní mobilní internet formuje budoucnost, naše životy a průmyslová odvětví.

reklama

Konferenci zahájil svým proslovem rotující předseda společnosti Huawei Ken Chu, který návštěvníky seznámil se současným stavem vývoje sítí 5G a s nimi spojených příležitostí do budoucna. Mezi priority 5G budou v příštích letech patřit především služby XR (kombinující virtuální realitu VR a rozšířenou realitu AR), trh B2B a nízkouhlíkové podnikání. „Za pouhých pět let komerčního nasazení přinesly 5G sítě spotřebitelům značné zlepšení v oblasti jejich mobilního zážitku a již začínají stimulovat různá průmyslová odvětví po celém světě. Pokrok byl mnohem rychlejší, než jsme očekávali, zejména pokud jde o základnu uživtelů, pokrytí mobilními sítěmi a samotný počet 5G terminálů na trhu.“

V současné době funguje ve světě 176 komerčních sítí 5G, které využívá více než 500 milionů zákazníků. V případě koncových uživatelů jsou průměrné rychlosti stahování zhruba 10krát větší než u sítí 4G, což přispívá k širší adopci aplikací, jako jsou virtuální realita (VR) a 360º video. V oblasti řešení pro firemní klientelu již existuje 10 000 projektů zkoumajících B2B aplikace 5G (5GtoB). Aplikace 5G v průmyslových oblastech, jako je výroba, těžba či provoz přístavů, již prošly testováním a rychle přibývá jejich standardního nasazení v běžném provozu.

5G a služby XR

Služby XR s velkou pravděpodobností zaznamenají explozivní růst. Aby cloudová řešení mohla tuto technologii uspokojivě pokrýt, musí poskytovat rychlost stahování vyšší než 4,6 Gbit/s  s latencí nižší než 10 milisekund.

Pokud jde o zákaznická zařízení, Huawei považuje za klíčový i rozvoj AR a VR headsetů. Ty by v budoucnu měly být menší, lehčí a cenově dostupnější. Reformou by měl projít i systém výroby obsahu pro tato zařízení, programovací nástroje jsou totiž v současnosti složité a cenové náročné.

Rychlost 5G pro B2B

Tato priorita je zejména v rukách operátorů, kteří musí nadále vylepšovat síťové funkce, jako je uplink, určování polohy a snímání. V tomto směru společnost Huawei vyvíjí autonomní sítě, které usnadňují plánování, výstavbu, údržbu a optimalizaci. Kromě zlepšování konektivity mohou operátoři sloužit i jako poskytovatelé cloudových služeb či systémoví integrátoři.

Zelený ICT sektor

Podle Světového ekonomického fóra mohou digitální technologie do roku 2030 snížit globální emise uhlíku nejméně o 15%. Huawei si však uvědomuje, že samotné odvětví ICT generuje rostoucí uhlíkovou stopu, k jejímuž snížení je potřeba podniknout důsledné kroky. „Právě teď společnost Huawei používá nové materiály a algoritmy ke snížení spotřeby energie našich produktů. Také upravujeme weby a optimalizujeme správu napájení v datových centrech,“ uvedl Chu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Kolář šéfem zahraničí? Zneužívají Zemanův stav, zní z Ruska. Bojí se mě, směje se politik
Politika

Kolář šéfem zahraničí? Zneužívají Zemanův stav, zní z Ruska. Bojí se mě, směje se politik

Bitva u nemocničního pokoje. Touto větou ruská agentura TASS korunovala článek o situaci v Česku. Další ruská média se pustila do spekulací o tom, komu se dočasné odebrání Zemanových pravomocí vůbec hodí. A v neposlední řadě se Rusové pozastavují i nad tím, že české ministerstvo zahraničí možná povede muž stojící za odstraněním pražské sochy maršála Koněva, starosta Prahy 6 Ondřej Kolář.

Stejné oblečení i chybějící datum: Lidé spekulují o věrohodnosti videa se Zemanem
Miloš Zeman

Stejné oblečení i chybějící datum: Lidé spekulují o věrohodnosti videa se Zemanem

Hradní kancléř Vratislav Mynář ve čtvrtek zveřejnil videozáznam z nedávné schůzky v ÚVN, kde prezidenta Miloše Zemana navštívil předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Někteří lidé na sociálních sítích začali pochybovat o tom, zda byly záběry pořízené skutečně 14. října. Podezření vyvolává fakt, že Mynář i Vondráček během 21. října vystoupili ve veřejném prostoru s úplně stejným oblečením, které měli na sobě i před týdnem.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Další brutální vražda ve Francii. Vrah seniorovi usekl hlavu a pak ho vykuchal

Francií otřásla další brutální vražda, která se stala ve městečku Bollène na jihu země. Dvě zdravotní sestry šly za 80letým důchodcem na rutinní návštěvu, v jeho bytě ale našly už jen zohavené tělo bez hlavy a vnitřností. Hlavním podezřelým je vnuk oběti, policie ho již zadržela. Brutalitou je vražda podobná té z minulého týdne, kdy pachatel své oběti také uřízl hlavu. K hrůznému činu došlo rovněž na jihu Francie.

Šejkovské kostýmy nechte doma. Newcastle prosí žertující fanoušky o změnu outfitu

Jakmile převzal Newcastle United Veřejný investiční fond Saúdské Arábie, zavládla u fanoušků tradiční anglické fotbalové značky velká radost. Vidinu obrovských financí a potenciálního vzestupu Newcastlu oslavili i tak, že na první zápas pod novými majiteli vyrazili mnozí příznivci v improvizovaném oblečení šejků. To se ale klubu nelíbí a mluví o kulturně nevhodném kroku. Vedení žádá fanoušky o „anglický“ outfit.

reklama

Domácí zpravodajství

PŘEHLEDNĚ: Jak budou probíhat kontroly v restauracích a kdo může na test zdarma?

Kvůli rapidně se zhoršující epidemické situaci v Česku vláda přikročila ke zpřísnění koronavirových opatření. Nově bude muset personál restaurací a dalších podniků kontrolovat certifikáty svých hostů. Dále skončí pojišťovnou hrazené testování na COVID-19 pro dospělé, zkrátí se platnost provedených testů i doba karantény a v neposlední řadě se obnoví povinnost nosit respirátory ve všech vnitřních prostorech. Přinášíme vám přehled nově schválených vládních restrikcí.

Testy kontrolovat nechceme, brání se hospodští. Někteří budou nová nařízení bojkotovat

Majitelé restaurací se obávají, že jim kvůli novým proticovidovým opatřením, která začnou platit od 1. listopadu, klesnou tržby. Pracovníci stravovacích podniků totiž nově budou muset kontrolovat hosty, zda mají bezinfekčnost. Skončí také proplácení testů na koronavirus pro dospělé. Ministerstvo zdravotnictví chce novými restrikcemi donutit k vakcinaci dosud neočkované, kterým přitom v očkování nic nebrání.

Zeit gewonnen, alles gewonnen. Co znamenají slova, kterými Zeman rozesmál Vondráčka?

Kancelář prezidenta republiky ve čtvrtek zveřejnila video, na kterém Miloš Zeman z nemocničního lůžka podepisuje rozhodnutí o svolání ustavující schůze Sněmovny 8. listopadu. Na záznamu také z úst prezidenta zazněla slova „Zeit gewonnen, alles gewonnen“, o čemž už se dříve v souvislosti s návštěvou u Zemana zmiňoval předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Co tato čtyři německá slovíčka vlastně znamenají?

reklama