reklama

Potravinová sbírka pro lidi v nouzi: Jídlo je možné posílat i on-line

Od soboty budou moci lidé v rámci celostátní potravinové sbírky naplnit nákupní košíky pro lidi v nouzi. Ovlivní sbírku pandemie koronaviru a s ní spojená opatření v obchodech? A jak jsou na tom v době pandemie potravinové banky se zásobami? Na tyto a další otázky odpovídala ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová.

reklama

Pandemie koronaviru radikálně ovlivnila průběh potravinové sbírky, která pomáhá lidem v nouzi. Navíc omezuje kontakt mezi zákazníky a dobrovolníky, kteří musí dodržovat přísná hygienická opatření. „Kromě toho, že naši dobrovolníci budou mít ochranné pomůcky – roušky, rukavice, dezinfekce, budou také dodržovat rozestupy,“ popisuje ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová.

K tématu

Potraviny se tak dají „sbírat“ on-line a nebo donést na odběrová místa. „Ve velkých obchodech budou místa, kam se budou potraviny ukládat,“ říká Láchová. Jednotlivá omezení se podle ní samozřejmě promítnou i do celkového množství sbírky.  „Bude mnohem menší ale i přesto jsme se rozhodli akci uspořádat,“ říká.

A nejde jen o tradici. „Chtěli jsme sbírku uspořádat nejen proto, abychom získali potraviny pro potřebné, ale také proto, aby si lidé uvědomili, že potraviny nejsou a mohli tak projevit solidaritu,“ dodává.

Darovaných potravin bude podle Láchové určitě méně než v předešlých letech. „V roce 2019 byla uspořádána sbírka potravin hned dvakrát, v jednom kole jsme získali něco přes 500 tun,“ líčí. Letos tak prý bude obrovský úspěch, když získají kolem 300 tun.

Nedostatek trvanlivých potravin

„Se zásobami trvanlivých potravin jsme na tom velmi špatně. Omezili jsme jejich odběr tam, kde to nebylo nutné. Máme sice železnou zásobu ale v kontextu celé ČR je směšná,“ tvrdí. Potravinová banka je ze 14 procent plněná právě sbírkou, zbytek se získává ze svozů z obchodní řetězců. „Obchody nad 400 metrů mají povinnost nabízet jídlo pro charitativní účely. Jedná se ale převážně o čerstvé produkty, zeleninu, ovoce a pečivo,“ říká.

O potraviny je velký zájem. „Stoupá počet klientů, kteří potřebují pomoct. Evidujeme velkou poptávku od těch organizací, které pomáhají mladým rodinám v krizi nebo rodičům samoživitelům,“ dodává s tím, že možností, jak se do akce zapojit, je mnoho.

Které potraviny nejvíce pomáhají?

  • Konzervy,
  • dětská výživa,
  • polévky,
  • trvanlivé mléko,
  • olej,
  • rýže,
  • těstoviny,
  • základní dětská drogerie.

Sbírka probíhá až do 1. prosince, více informací naleznete na webových stránkách.

Tagy: potraviny Interview potravinové banky potravinové sbírky Česká federace potravinových bank Veronika Lachová

Další hlavní zprávy

Andrej Babiš

Babiš: Petříček s vakcínami podrazil zdravotnictví. Pro zviditelnění udělá vše

Babiš: Petříček s vakcínami podrazil zdravotnictví. Pro zviditelnění udělá vše

Premiér Andrej Babiš (ANO) se naštval na ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Důvod? Šéf české diplomacie v týdnu upozornil na to, že resort zdravotnictví odmítl nákup milionu vakcín proti covidu ze Spojených arabských emirátů. Vakcína podle Babiše neměla povolení v EU a byla drahá. Podle Babiše se chce Petříček jen zviditelnit. Ministr zahraničí se proti tomu ohradil. Chtěl se jen prověřit využití vakcín z farmaceutické velmoci.

Kolik bere kolega? Firmy by měly zveřejňovat rozdíly v platech mužů a žen, chce Brusel
Vědce straší koronavirový hybrid. Vznikl spojením dvou mutací, může zaplavit svět
Ženy se bojí, že očkování proti covidu ovlivní plodnost. Odborníci to vyvracejí
reklama
reklama
Návštěva covidária: Zdravotníci pod náporem pláčou, přežije jen 40 procent pacientů

Koronavirus

Domácí zpravodajství

S ivermektinem zacházíme jako nejzaostalejší africké země, tvrdí Tomáš Cikrt
Pandemický zákon je potlačení demokracie, tvrdí exministryně spravedlnosti Kovářová
Další články
reklama
reklama