Povinné čipování: Proč je to dobré, jaká hrozí pokuta, kde ho registrovat i další informace

Od 1. ledna 2020 musí být všichni psi od věku 3 měsíců očipovaní. Aby čip sloužil k identifikaci zvířete, např. v případě zaběhnutí, je potřeba ho registrovat.

Od 1. ledna 2020 musí být všichni psi od věku 3 měsíců očipovaní. Aby čip sloužil k identifikaci zvířete, např. v případě zaběhnutí, je potřeba ho registrovat.

Neočipovaný pes = pokuta

Pes, který není očipovaný, je brán stejně jako pes bez očkování vztekliny. Očkování vztekliny je ze zákona povinné. Podle zákona 368 ze dne 17.12. 2019 můžete za neoznačeného psa dostat pokutu až 50.000 korun. Dle tohoto zákona je chovatel povinen zajistit označení psa čipem do 3 měsíců věku, nejpozději však před přechodem k novému majiteli.

Proč je dobré čipy registrovat, i když to není povinnost?

V novele Veterinárního zákona není zakotvena povinnost registrovat čip zvířete do databáze. On totiž žádný státní centrální registr zatím neexistuje. Otázku: „Proč tomu tak není?", raději nepokládáme. Proč je ale dobré čipy registrovat nám ukáže následující příběh.

Příběh ze života

Panu Novákovi se škvírou v brance protáhne jorkšír Maxík a „vezme dráhu". Ve 3 km vzdáleném městě se ho hodným lidem podaří chytit na kus párku. Pejska odvezou na městkou polici, která disponuje čtečkou čipů. Čtečka čip přečte, ale nenajde číslo v žádné databázi, protože pan Novák Maxíkův čip nezaregistroval. Maxík se k Novákům vrátí až za několik dní. Po studené noci strávené v kotci útulku. Kdyby pan Novák čip zaregistroval, městská policie okamžitě volá, že mají na služebně jejich útěkáře.

Kdy bude jednotný registr?

Centrální registr psů má vzniknout až od roku 2020. Náklady na jeho vytvoření Ministerstvo zemědělství odhaduje na 50–60 milionů korun. Do té doby můžete zaregistrovat čip svého psa, nebo i kočky, v registrech, jejichž výčet uvádíme níže.

Místa, kde můžete čip zaregistrovat

Na co se při registraci čipu ptát

Vybírejte podle služeb, které dodavatel mikročipu nebo poskytovatel registrace nabízí, a ptejte se zejména na:

  • Je na webu funkce aktivního vyhledávání čipů?
  • Kolik má kontaktních míst v ČR?
  • Je navázán na zahraniční registry a databáze?
  • Jaká je dostupnost operátora pro nahlášení ztraceného zvířete?
  • Dostanete identifikační kartičku potvrzující registraci?

Kdy můžete narazit na kontrolu čipu?

  • Na hromadných akcích se psy – soutěže, výstavy, festivaly
  • V útulcích
  • Při kontrole chovu prováděném veterinární správou
  • Při namátkové kontrole strážníky městské policie.

Tagy:
pes domácí mazlíčci databáze aktualita péče o zvíře Česko Ministerstvo zemědělství České republiky integrovaný obvod