reklama

Povinné čipování: Proč je to dobré, jaká hrozí pokuta, kde ho registrovat i další informace

Od 1. ledna 2020 musí být všichni psi od věku 3 měsíců očipovaní. Aby čip sloužil k identifikaci zvířete, např. v případě zaběhnutí, je potřeba ho registrovat.

reklama

Od 1. ledna 2020 musí být všichni psi od věku 3 měsíců očipovaní. Aby čip sloužil k identifikaci zvířete, např. v případě zaběhnutí, je potřeba ho registrovat.

Neočipovaný pes = pokuta

Pes, který není očipovaný, je brán stejně jako pes bez očkování vztekliny. Očkování vztekliny je ze zákona povinné. Podle zákona 368 ze dne 17.12. 2019 můžete za neoznačeného psa dostat pokutu až 50.000 korun. Dle tohoto zákona je chovatel povinen zajistit označení psa čipem do 3 měsíců věku, nejpozději však před přechodem k novému majiteli.

Proč je dobré čipy registrovat, i když to není povinnost?

V novele Veterinárního zákona není zakotvena povinnost registrovat čip zvířete do databáze. On totiž žádný státní centrální registr zatím neexistuje. Otázku: „Proč tomu tak není?", raději nepokládáme. Proč je ale dobré čipy registrovat nám ukáže následující příběh.

Příběh ze života

Panu Novákovi se škvírou v brance protáhne jorkšír Maxík a „vezme dráhu". Ve 3 km vzdáleném městě se ho hodným lidem podaří chytit na kus párku. Pejska odvezou na městkou polici, která disponuje čtečkou čipů. Čtečka čip přečte, ale nenajde číslo v žádné databázi, protože pan Novák Maxíkův čip nezaregistroval. Maxík se k Novákům vrátí až za několik dní. Po studené noci strávené v kotci útulku. Kdyby pan Novák čip zaregistroval, městská policie okamžitě volá, že mají na služebně jejich útěkáře.

Kdy bude jednotný registr?

Centrální registr psů má vzniknout až od roku 2020. Náklady na jeho vytvoření Ministerstvo zemědělství odhaduje na 50–60 milionů korun. Do té doby můžete zaregistrovat čip svého psa, nebo i kočky, v registrech, jejichž výčet uvádíme níže.

Místa, kde můžete čip zaregistrovat

Na co se při registraci čipu ptát

Vybírejte podle služeb, které dodavatel mikročipu nebo poskytovatel registrace nabízí, a ptejte se zejména na:

  • Je na webu funkce aktivního vyhledávání čipů?
  • Kolik má kontaktních míst v ČR?
  • Je navázán na zahraniční registry a databáze?
  • Jaká je dostupnost operátora pro nahlášení ztraceného zvířete?
  • Dostanete identifikační kartičku potvrzující registraci?

Kdy můžete narazit na kontrolu čipu?

  • Na hromadných akcích se psy – soutěže, výstavy, festivaly
  • V útulcích
  • Při kontrole chovu prováděném veterinární správou
  • Při namátkové kontrole strážníky městské policie.

Tagy:

Hlavní zprávy

Bídné podmínky a šizení protokolů. Na Baldwinův smrtící výstřel bylo zaděláno dopředu
USA

Bídné podmínky a šizení protokolů. Na Baldwinův smrtící výstřel bylo zaděláno dopředu

Ani do chvíle, kdy hollywoodský herec Alec Baldwin na „place“ omylem údajnou rekvizitou zastřelil hlavní kameramanku a zranil režiséra, nešlo při natáčení westernového filmu Rust všechno po drátkách. Vyplývá to z článku, který přinesl Los Angeles Times. Štáb měl být frustrovaný z podmínek natáčení a dodržování bezpečnostních protokolů mělo k dokonalosti daleko.

Legenda Manchesteru United přiznala sexuální zneužívání. Matka Evry měla vztek

Opora Manchesteru United i francouzské reprezentace. Fotbalista Patrice Evra byl svého času jedním z nejlepších levých obránců na světě, a proto si teď mohl dovolit napsat autobiografii. V ní se nepozastavuje pouze nad krásnými okamžiky, které prožil na trávníku, ale rovněž nad dětstvím, které podle knihy rozhodně neměl jednoduché. Prozradil, že když mu bylo 13 let, učitel ze školy ho sexuálně zneužil.

Vemte si roušku, žádal muž v metru policisty. Neotravuj, řekli a vyhodili ho ze stanice

Ke kuriózní situaci došlo v týdnu v prostorách newyorského metra. Pasažér Andy Gilbert spatřil policisty, kteří na rozdíl od něj neměli roušku nebo respirátor, ačkoliv je to tam na základě státních nařízení povinné. Gilbert se tedy ocitl v pozici, kterou by měli zastávat právě strážníci, a po dvojici chtěl, aby si zakryla ústa a nos. Policisté pro něj však neměli pochopení a násilím vyvedli muže ze stanice.

Dušek: Omezení nemocniční péče nelze vyloučit. Páteční počet nakažených je unikátní

V pátek přibylo v Česku nejvíce nakažených koronavirem za půl roku. Podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška je 4 224 nových případů vzhledem k jiným pátkům unikátní číslo. Ve vysílání CNN Prima NEWS navíc varoval, že v některých regionech může opět hrozit omezení nemocniční péče. Několikrát pak apeloval na všechny občany, kteří zatím nepodstoupili vakcinaci, aby tak učinili.

Nálada mezi Piráty a STAN houstne. Někdo nám nasazuje psí hlavu, zlobí se Bartoš

Vyjednávání mezi Piráty a STAN o nové vládě pod taktovkou koalice Spolu neprobíhají v té nejlepší atmosféře. Některé zdroje ze STAN hovoří o tom, že partaj Ivana Bartoše je chaotická a není schopná jasně říct, o které resorty má zájem. Bartoš na to konto CNN Prima NEWS řekl, že někteří účastníci jednání evidentně mají záměr nasadit Pirátům psí hlavu.

reklama

Domácí zpravodajství

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Proplácení testů či kratší karanténa. Jak plánuje nastupující vláda řešit covid?

Další vlna epidemie se podle čísel z posledního týdne pořádně zvedla. Premiér Babiš a spol. proto představili sérii přísných opatření, které mají nárůst nových případů covidu zkrotit. Otázkou však zůstává, jak dlouho budou platit. Připravovaná vláda Petra Fialy, která by mohla ve Strakově akademii usednout během příštích měsíců, má totiž na pandemický postup jiný názor. Splní-li své sliby, například testy by mohly být znovu proplácené pojišťovnami.

reklama