REPORTÁŽ: Kongres politiků v márnici je nejvyšší urážka, bouří se lidé ve zlomené Valencii

Valencie vítá evropské politiky s transparenty v ruce. Jejich vzkaz je jednoznačný: odstoupení regionálního předsedy vlády Carlose Mazóna (Partido Popular), který podle jejich přesvědčení nese veškerou vinu za nezvládnuté povodně. Ty ve Valencii v loňském říjnu připravily o život celkem 228 lidí. Španělská strana Partido Popular (Lidová strana) v úterý a ve středu hostí v přímořském městě summit největší evropské politické rodiny – Evropské lidové strany (EPP). Právě jeho načasování popuzuje už tak rozhořčené obyvatele Valencie. Jak někteří z nich sdělili redakci, kongres se koná půl roku od doby, kdy povodně zaplavily město. „Je to nejvyšší urážka,“ řekla CNN Prima NEWS organizátorka protestů.

Valencie má stále v živé paměti dramatické povodně, které si od 29. října vyžádaly přes dvě stovky lidských životů. „Namísto pietní akce se regionální vláda rozhodla uspořádat politický kongres,“ kroutí nechápavě hlavou místní.

ČTĚTE TAKÉ: Sám si ho vybral, teď ho viní z destrukce USA. Proč Trump nenávidí šéfa centrální banky?

Summit Evropské lidové strany začíná přesně půl roku od začátku povodní. Temnou událost připomíná také místo konání summitu – odehraje se ve stejném komplexu konferenčního centra, které se loni proměnilo v provizorní márnici.

„Je to nejvyšší urážka,“ sděluje redakci CNN Prima NEWS jedna z organizátorek demonstrací proti regionální vládě Beatriu Cardonaová.

Situaci popisuje uprostřed davu na náměstí v historické části Valencie. Lidé se i díky její organizaci schází na již sedmé tamní demonstraci ve Valencii proti předsedovi regionální vlády Corlu Mazónovi ze středopravicové Partido Popular. Právě ta letošní politický kongres ve Valencii hostí. Demonstranti měli podle původního plánu procházet ulicemi Valencie, vzhledem k rozsáhlému výpadku proudu po celém Španělsku, Portugalsku a části Francie byl ale pochod zrušen.

Nevarovali nás, říká organizátorka protestů

„Hlavní vina vlády spočívá zejména v její neschopnosti,“ říká Cardonaová. Když v loňském říjnu upozorňovala španělská národní meteorologická služba na blížící se nebezpečné srážky, regionální předseda Carlos Mazón, významný člen Partido Popular – španělské pobočky EPP –, varování zlehčoval.

Podle Cardonaové Mazón a další představitelé Valencie naprosto ignorovali nebezpečí silných dešťů a nerespektovali žádná z doporučení, která jim meteorologové poskytovali. „Nevarovali veřejnost,“ shrnuje. „Před šesti měsíci to byla jedna z nejhorších představitelných reakcí, jakou mohla demokratická vláda mít,“ líčí Cardonaová, zatímco se kolem tvoří hlouček přihlížejících.

Vážnost situace přiznala tamní vláda až v momentě, kdy o život přišlo nespočet lidí. „Když nás varovali – což se stalo 11 minut po osmé večer –, bylo mrtvých již více než sto,“ uvádí. Neschopnost místní vlády se ale podle Cardonaové ukázala i v reakci na již vypuklou krizi, kdy místní vláda odmítala přiznat vážnost situace a požádat o pomoc španělskou armádu. Právě to je jedna ze zodpovědností regionálních vlád.

Nechali jste nás na holičkách

Mnoho se ale nezměnilo ani po konci tragédie, která si vyžádala životy 228 lidí. „Situace je výhradní zodpovědností našeho předsedy vlády (Valencijského regionu). Nese zodpovědnost za bezpečnost i za ochranu obyvatel. Tuto povinnost v době nejvyšší potřeby nesplnil,“ podtrhuje organizátorka demonstrace. „To z něj dělá skutečně nelegitimního předsedu,“ vysvětluje organizátorka.

Událost z loňského října vyvolala ve Valencii soudní vyšetřování a vedla desetitisíce Valencijců k masovým protestům požadujícím jeho odstoupení.

Jeden z nich tak nutně připadl i na tento týden. Jak redakce CNN Prima NEWS sledovala na místě, protestující na pondělní demonstraci na náměstí v centru města mávali transparenty s Carlosem Mazónem zobrazeným buď za mřížemi, anebo hlavou dolů. Na jedné z cedulí je napsáno „Mazóne, nechal jsi nás na holičkách.“

Není to normální

Řada transparentů ale namísto apelu připomíná příbuzné nebo známé demonstrantů, jejichž životy říjnové povodně ukončily. V davu stojí lidé všeho věku, značnou část tvoří také senioři.

„Tohle není normální,“ komentuje situaci ve Valencii jeden z nich. V čase nejhorší krize podle něj vláda jednoduše „nebyla“. Absolutní nedostupnost šéfa Valencijského regionu potvrzuje pro CNN Prima NEWS také politický analytik Javier Carbonell z European Policy Centra. „Momentálně zkoumá celkem sedm soudců to, kde přesně v době povodní Mazón byl a jak rozhodoval,“ dodává.

Řada životů přitom podle staršího účastníka demonstrace, se kterým redakce mluvila na místě, mohla být zachráněna, pokud by člověk s největší mocí ve Valencii „nezmizel“. Region proto nyní podle něj zažívá sociální trauma.

Španělé jsou rozzuření

Lidé z Valencie si tak podle Carbonella odnášejí zkušenost, kdy museli sami jít dobrovolničit do zaplavených ulic, protože žádná instituce ani organizovaná pomoc na místo nedorazila.

„Místní jsou opravdu rozzuření. Sám mám členy rodiny, kteří málem během povodní přišli o život – naštěstí ztratili jen svá auta. Lidi stály povodně spoustu peněz. Doteď jim ale nedorazily žádné finanční kompenzace od státu,“ popisuje expert, který přímo z Valencie pochází.

Zásadní dopad na veřejnost hodnotí také expert na Španělsko a spolupracovník think-tanku Europeum Goméz del Tronco. „Od záplav výrazně poklesla důvěra v regionální vládu,“ vysvětluje. Nedokázal obnovit důvěru obyvatel. Vedení PP na národní úrovni, současně v opozici, ho sice slovně podpořilo, ale jejich podpora je spíše vlažná. Přitom Valencie byla dlouhodobě považována za baštu PP – tuto dominanci narušila jen vláda levice v letech 2015 až 2023. Nyní se ale ukazují slabiny lidovců v regionu.

Chceme, aby EPP donutila Mazóna odstoupit

„Apelujeme proto na Evropskou lidovou stranu, aby vyžadovali, aby Mazón okamžitě rezignoval. Přítomnost politiků tady legitimizuje tento tristní management, s jakým se náš předseda vlády postavil ke krizi,“ komentuje Cardonaová. Pokud tak podle ní neučiní, stávají se spoluzodpovědnými za jeho konání.

„Chci, aby udělali takové kroky, jaké pomohou předcházet podobným kriminálním činům členů jejich vlastní strany,“ dodává.

V průběhu úterního večera navíc uplyne půl roku od doby, kdy k povodním došlo. Cardonaová proto odkazuje na program kongresu Evropské lidové strany a zdůrazňuje, že namísto vzpomínky na zesnulé čeká evropské politiky oficiální společná večeře EPP. „Šest měsíců zpátky, byly v 19:30 zde ve Valencii již desítky mrtvých lidí kvůli povodním. Je tohle snad způsob, jakým to chtějí oslavit?“ říká rozhořčeně Cardonaová.

„Celá událost má zásadní dopad na stranu Partido Popular,“ vysvětluje analytik Carbonell. „Lídr strany Alberto Nuñez Feijóo totiž dále otevřeně podporuje valencijského předsedu vlády Mazóna, navzdory všem jeho problémům. I proto se letošní kongres Evropské lidové strany koná ve Valencii. Právě na tu by to ale mohlo mít značný negativní dopad,“ vysvětluje Carbonell.

Kongres EPP

Do Evropské lidové strany patří také několik českých politických stran: STAN, TOP 09 nebo KDU-ČSL. Z českých europoslanců se akce účastní Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) nebo Danuše Nerudová (STAN). Dorazit měl i Luděk Niedermayer (TOP 09), ale let z Bruselu mu neumožnila celonárodní stávka veřejné dopravy v Belgii.

Kongres má na programu především zvolení vlastního předsednictva a tematické diskuze o dalším směřování Evropské lidové strany. Na programu ani mezi dalšími eventy summitu nefiguruje jediná zmínka o valencijské tragédii.

EPP podle informací serveru Politico uvažovala o přesunutí kongresu do jiného místa, nakonec tak nicméně neučinila kvůli náročné organizaci.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Epicentrum krvavých bojů na Donbase: Rusko shazuje jednu bombu za druhou, Pokrovsk trpí

Tagy:
povodeň Španělsko politika volby povodně vláda Kongres Spojených států amerických Valencie Evropská lidová strana Lidová strana konflikt, válka a mír občanské protesty