V Česku vloni klesla kriminalita oproti předchozímu roku o 16,9 procenta na 165 525 skutků. Informoval o tom mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík. Pokles kriminality evidovali policisté ve všech sledovaných kategoriích, počet prostých krádeží klesl téměř o čtvrtinu, počet násilných činů o desetinu. Vražd loni policie zaznamenala 130, meziročně o 13 méně.
Pokles kriminality podle ředitele Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Luďka Fialy zapříčinila vládní opatření proti šíření koronaviru, která snížila mobilitu lidí, ale také omezení vstupu občanů ostatních zemí do ČR.
Jaké zločiny jsou u vás nejčastější? Policie zveřejnila detailní mapu kriminality
Vyhledat počty různých druhů zločinů a přestupků v jednotlivých obcích i jejich částech. To umožní nová on-line mapa kriminality, kterou zveřejnila policie České republiky. Lidé se z mapy dozví například i to, kdy byl čin nahlášen a zda byl odhalen pachatel. Mapa ale neukáže s ohledem na oběti zločinů přesné místo, kde se trestný čin stal.
Přispět k tomu mohla také novelizace trestního zákoníku, podle které je hranice škody pro posouzení skutku jako trestného činu stanovena na 10 000 korun. Dříve byla částka poloviční. „Poslední zmíněný faktor nicméně ovlivnil výsledné statistické výstupy pouze minimálně, protože zmíněná novelizace vstoupila v platnost až od 1. října 2020,“ uvedl Fiala.
Pachatelé trestných činů podle policie loni způsobili škodu 22,5 miliardy korun. Policisté zajistili majetek v hodnotě 6,2 miliardy korun, což je o deset procent více než v roce 2019.
Pokles kriminality se podle Moravčíka týkal všech krajů. Největší rozdíl byl v Praze, kde bylo loni evidováno 38 059 trestných činů, meziročně o 11 804 méně. „Ze všech 80 územních odborů došlo k nárůstu trestné činnosti pouze na Táborsku a Prostějovsku – v obou případech se však jednalo o minimální nárůst, který dosahoval v prvním případě jednoho procenta a ve druhém 1,9 procenta,“ uvedl Moravčík.