Vyhledat počty různých druhů zločinů a přestupků v jednotlivých obcích i jejich částech. To umožní nová on-line mapa kriminality, kterou zveřejnila policie České republiky. Lidé se z mapy dozví například i to, kdy byl čin nahlášen a zda byl odhalen pachatel. Mapa ale neukáže s ohledem na oběti zločinů přesné místo, kde se trestný čin stal.
On-line mapy kriminality mají tři úrovně. První je dostupná komukoli bez přihlášení. Na ní lidé najdou informace o počtech zločinů a přestupků v určité oblasti za období, jaké si na mapě zvolí. Mohou si také vybrat, které konkrétní zločiny chtějí na mapě zobrazit. K dispozici jsou údaje o široké škále činů od vražd přes krádeže až po dopravní nehody a přestupky. Zájemce si může zobrazit třeba informace o celé skupině zločinů, například o krádežích, nebo o konkrétním typu činu – třeba o krádežích aut.
Tři mladíci zbili muže v centru Prahy do bezvědomí. Odcizili mu věci za 40 tisíc
Trojice útočníku ve středu večer do bezvědomí zmlátila muže procházejícího ulicí Na Moráni v centru Prahy. Mladíci napadenému sebrali mobil, doklady a další majetek ve výši 40 tisíc korun. Policisté pachatele dopadli v tramvaji.
Při kliknutí na konkrétní obec mapa ukáže také údaje za části obcí. Vzhledem k ochraně osobních údajů a ochraně obětí zločinů se ale na mapě nezobrazí konkrétní místo činu. V detailním zobrazení za obce se následně lidé dozvědí datum a čas oznámení zločinu či přestupku a to, zda byl objasněn.
Lidé si také mohou z webu stáhnout podklady map. „Data z map jsou v otevřeném formátu, čímž dáváme odborníkům možnost si je stáhnout a dál s nimi pracovat, například vytvářet mobilní aplikace pro veřejnost v oblasti bezpečnosti a prevence kriminality,“ sdělil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).
Rekordně nízká úroveň kriminality
Představitelé obcí a policie se po přihlášení dostanou k dalším podrobnějším úrovním map. „Hlavním cílem ve všech rovinách je dále snižovat již tak rekordně nízkou kriminalitu v České republice, zvyšovat její objasněnost, cíleně plánovat policejní hlídky a preventivní opatření do těch skutečně nejrizikovějších míst, snižovat administrativu a naopak zvýšit pobyt policistů v ulicích,“ uvedl první náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek.
Části on-line map, které nebudou přístupné všem, pak mají sloužit obcím a policii, například pro plánování činnosti strážníků či preventivních opatření. Policie to oznámila na svém webu.
Zatím jsou k dispozici data pro vybrané pilotní obce. Po dokončení pilotního provozu ministerstvo vnitra a státní policie projekt vyhodnotí a výstupy upraví podle zkušeností a podnětů.