Generální tajemník OSN António Guterres varoval před „děsivým globálním nárůstem“ domácího násilí během epidemie koronaviru a vyzval vlády jednotlivých zemí, aby zvýšily úsilí v předcházení násilí na ženách. Itálie i Španělsko poukazují na znepokojivá data od zavedení karantén.
„Mír není jen absence války. Mnoho žen v karanténě kvůli COVID-19 čelí násilí tam, kde by měly být nejvíce v bezpečí – ve vlastních domovech. Dnes vyzývám k míru v jejich domovech po celém světě. Naléhavě žádám vlády, aby kladly na prvním místě důraz na bezpečnost žen, když reagují na pandemii,“ napsal António Guterres v příspěvku na Twitteru, k němuž sdílel video se svou výzvou.
Sociální omezení mohou zvýšit domácí násilí
„Víme, že karantény jsou zásadní pro potlačení COVID-19. Mohou však uvěznit ženy s týrajícími partnery,“ uvedl pak šéf OSN ve video zprávě.
Peace is not just the absence of war. Many women under lockdown for #COVID19 face violence where they should be safest: in their own homes.
— António Guterres (@antonioguterres) April 6, 2020
Today I appeal for peace in homes around the world.
I urge all governments to put women’s safety first as they respond to the pandemic. pic.twitter.com/PjDUTrMb9v
V některých zemích se počet žen volajících pomocné či podpůrné služby zdvojnásobil, místní poskytovatelé zdravotní péče a policie jsou ochromeni a mají nedostatek personálu a tamní podpůrné skupiny jsou „paralyzovány“ nebo mají nedostatek prostředků, uvedl šéf OSN.
Některé země, například Německo, podle DPA varovaly, že sociální omezení uvalená na veřejnost ve snaze zabránit šíření koronaviru mohou zvýšit domácí násilí.
Prudký pokles hlášení v Itálii. Zlepšení? Nikoliv
V Itálii podle informací Reuters asi měsíc od vyhlášení karantény zaznamenali prudký pokles hlášení o domácím násilí, což u skupin poskytujících pomoc vyvolává obavy, že nucená karanténa je pro mnoho obětí překážkou pro vyhledání pomoci.
Italský parlamentní výbor, který má na starosti násilí páchané na ženách, minulý týden uvedl, že během prvních 22 březnových dnů bylo policii hlášeno 652 případů domácího násilí, což je téměř poloviční počet oproti stejnému období loňského roku, kdy policie evidovala 1157 hlášení.
Podobné informace přinesla největší italská linka podpory proti domácímu násilí Telefono Rosa, která uvedla, že v prvních dvou březnových týdnech ve srovnání s minulým rokem poklesl počet nouzových volání o 55 procent z 1104 na 496.
Zpráva parlamentního výboru potom uvádí, že takový trend neznamená pokles násilí na ženách, ale spíše signalizuje, že „oběti násilí mohou být ještě více vystaveny kontrole a agresi partnera, který je týrá.“
Ve Španělsku, kde podle policie rovněž došlo k poklesu volání o pomoc, ministerstvo rovnoprávnosti uvedlo, že u nedávno spuštěné WhatsApp služby pro ženy v nesnázích byl zaznamenán od uvalení karantény 270procentní nárůst v počtu konzultací.