Němečtí poslanci v pátek schválili návrh zákona, který činí z takzvaného „upskirtingu“ trestný čin. Šmírující fotografové, kteří bez dovolení fotí intimní partie žen pod sukní, nebo jejich poprsí, mohou dostat pokutu nebo dokonce trest odnětí svobody ve výši dvou let, informují německá média.
Problematice nepovoleného focení ženských intimních partií na veřejných místech, kde se vyskytuje větší počet lidí, se doposud německé právo věnovalo jen okrajově. Doteď byly nevyžádané fotky a videa poprsí či rozkroku považovány pouze za delikt postižitelný nízkými pokutami.
Hanebné porušení soukromí
„Pořizování snímku ženy pod její sukní nebo jejího poprsí je hanebným porušením jejího soukromí,“ uvedla podle webu Deutsche Welle německá ministryně spravedlnosti Christine Lambrechtová. Dodala, že takové fotografie a videa rovněž porušují práva na sexuální sebeurčení.
„My jako zákonodárci proti tomu podnikáme rozhodující akci,“ dodal mluvčí vládní koalice pro právní politiku Jan-Marco Luczak. Podle něj jsou takové útočné činy ponižující, zraňující a často mají na oběť dalekosáhlý psychologický dopad.
Fenomén „upskirtingu“ v posledních letech zesílil mimo jiné kvůli rychlému vývoji nových technologií a čím dál menším kamerám a fotoaparátům v chytrých mobilních telefonech.
Veřejná doprava, festivaly, kluby i toalety
Fenomén „upskirtingu“ se často vyskytuje na místech, kde je hodně lidí pohromadě, ve veřejné dopravě, na festivalech, v klubech a barech, vysvětlil Nils Pickert z organizace Pinkstinks, která bojuje proti sexismu a homofobii. Podle něj by mělo být takové jednání považováno za formu sexuálního násilí. „Někteří lidé rozmisťují malé kamery na veřejných toaletách, aby sledovali a natáčeli ženy,“ uvedl Pickert.
Takto pořízené fotografie jsou pak často bez souhlasu fotografované osoby sdíleny na on-line platformách nebo se s nimi na internetu i obchoduje.
Podle legislativy schválené Německým spolkovým sněmem (Bundestagem) může být hříšník za „upskirting“ potrestán pokutou nebo odnětím svobody až na dva roky. Stejný trest mohou občané v Německu dostat i za nezákonné fotografování nebo filmování lidí, kteří zemřeli při nehodách. Doposud zákon zakazoval pořizování snímků osob, které nehodu přežily.