Fiala chválí Nekulu, u lidí ale neboduje. Někteří si myslí, že zemědělství vede Jurečka

Od jmenování vlády premiéra Petra Fialy (ODS) uběhl skoro rok. Jak premiér po této době hodnotí členy svého kabinetu? Kladně se vyjádřil například o ministrovi zemědělství Zdeňku Nekulovi (KDU-ČSL). Toho pochválil za plnění programového prohlášení či za vyplácení dotací pro zemědělce. A jak na šéfa resortu zemědělství nahlíží veřejnost? Mnoho lidí dotázaných reportéry CNN Prima NEWS je přesvědčeno, že ministrem zemědělství je vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Reportéři CNN Prima NEWS se ptali náhodných kolemjdoucích, zda ví, kdo je nyní ministrem zemědělství a také jak jsou s ním spokojeni. Hned několik respondentů je přesvědčeno, že šéfem tohoto resortu je současný předseda lidovců a ministr práce Marian Jurečka, který zemědělství vedl v prvních dnech po vzniku kabinetu Petra Fialy i za vlády Bohuslava Sobotky (dříve ČSSD).

A nejčastější známka? Čtyřka nebo pětka. Premiér Fiala však hodnotí práci ministra zemědělství kladně, a to především kvůli plnění programového prohlášení nebo vyplácení dotací pro zemědělce.

„Resort zemědělství byl první z ministerstev, který zajistil a už i vyplatil pomoc za zvýšené ceny energií,“ chválil Fiala Nekulu a jeho podřízené. Zemědělství v tomto ohledu vyplatilo 831 milionů korun.

Nekula také už na jaře oznámil, že by chtěl kontrolovat marže u některých potravin. Podezíral totiž obchody z toho, že mají z prodeje větší zisk než zemědělci a zpracovatelé. Později ale otočil. Ukázalo se, že jako ministr zemědělství nemá na obchodníky žádnou páku. Přesto svého kroku zpětně nelituje.

„Tu pozornost jsme na sebe strhli úmyslně, aby se obchodní řetězce držely za nos. Chytily se, a nárůst cen potravin byl tak pozvolnější,“ prohlásil ministr. Podle Nekuly se díky tomu podařilo získat čas na novelu zákona o významné tržní síle. Nekula připouští, že jeho resort zažil krušný rok, a to především kvůli válce na Ukrajině, jejíž dopady se logicky promítly i v zemědělství.

Tagy:
Marian Jurečka hodnocení politika ODS Petr Fiala KDU-ČSL vláda Zdeněk Nekula Ministerstvo zemědělství České republiky