Do práce se psem nebo s kočkou? Jde to už i v Česku. Tento benefit nabízí svým zaměstnancům stále více firem. Dobře si uvědomují, že spousta lidí doma mazlíčka má. A pokud ho smí přivést na pracoviště, mohou z toho pro vedení firmy plynout i výhody. Zaměstnanec například s klidem pracuje i přesčas, protože nespěchá domů, aby vyvenčil psa. Zvíře v kolektivu navíc umí navodit příjemnou atmosféru, která stmeluje. Ovšem majitelé mazlíčků musí dodržovat také pravidla a především brát ohledy na ostatní.
Toužíte po psovi nebo kočce, ale víte, že kvůli práci na ně nebudete mít čas? Nebo naopak zvíře vyžadující kontakt a péči i přes den máte a složitě kvůli němu pendlujete mezi zaměstnáním a domovem, abyste ho stihli vyvenčit? Případně jste celou šichtu jako na trní, jak to váš mazlíček doma vydrží? Pak vás možná potěší fakt, že už i v Česku se rozmáhá trend, který povoluje zaměstnancům brát si svého zvířecího společníka s sebou do práce.
Ohled na kolegy
I přes všechna pozitiva, která může přítomnost zvířete v kanceláři přinést, je vhodné se nejdřív zeptat kolegů. Netrpí někdo z nich alergií na srst nebo strachem ze zvířat? Pokud ano, můžete se domluvit na jednorázovém pokusu. K dotyčnému se se svým mazlíčkem nebudete přibližovat příliš blízko. Pokud to bude vyhovovat oběma stranám, řešení je na světě.
Je potřeba počítat také s tím, že zvířata jsou živá a stejně jako lidé mají potřebu se občas projevit. Štěkání nebo mňoukání může někoho rušit.
A rovněž je potřeba myslet na další situace, které mohou nastat. Nezvládá váš pes zůstat v klidu, když je kolem rušno? Skáče vaše kočka ke stropu při hluku? I to může ostatní obtěžovat. Nemluvě o stresu pro samotná zvířata. Za takových podmínek je někdy nemožné vzít zvíře do zaměstnání. Jindy pomůže třeba výměna současného pracovního místa za klidnější části kanceláře nebo openspacu.
Pozor je nutné dávat také na situace, kdy se chovatelů zvířat na jednom pracovišti sejde víc. „Ač se jedná o dog friendly pracoviště, kde všichni pejsky milují, smečka štěkajících divochů nepřinese příliš mnoho klidu k práci, spíš naopak. Ještě horší situace může nastat v případě, kdy se psi navzájem nesnesou. Odtrhávání zkrvaveného Alíka od Bobíka jistě není vaší představou o každodenní náplni práce,“ píšou stránky Můj chlupáč. Ideální je v takovém případě nastavit harmonogram, kdo kdy zvíře do práce přivede. A také jejich maximální počet v danou chvíli.
Ohled na zvíře
Osm hodin v kanceláři není ten nejlepší způsob trávení času ani pro člověka, natož pro zvířata. Myslete na to, že se vaši mazlíčci budou potřebovat protáhnout a že se také potřebují občas nějak projevit. Naplánujte proto pečlivě pauzy, kdy budou mít třeba možnost vyběhat nahromaděnou energii. Ostatně, dobře to udělá i vám!
Určitě připravte místo, kde se zvíře bude moct uvelebit a současně mu nebude chybět alespoň miska s vodou. Něco na zabavení také neuškodí. Zároveň se hodí s sebou vzít i ručník, a to pro případ, že se zvíře cestou do práce ušpiní. Běhající mokrou louži totiž do kanceláře určitě přivést nechcete. Zvíře by rovněž mělo být očkované.
Sázka na jistotu
Zvířata v práci mohou způsobit nenadálé situace. Například se váš pes se vší vervou pustí do kabelky kolegyně. V takovém případě se podle webu Welcometothejungle.cz hodí pojištění. „Pojišťovny v současné době nabízejí varianty pojištění odpovědnosti na škody způsobené vaším domácím mazlíčkem jiné osobě. To se hodí, pokud by měl čtyřnohý kamarád špatný den a něco v práci zničil nebo by, nedej bože, někomu ublížil.“