Praha 1 chce po hlavním městu, aby schválilo vyhlášku umožňující zakázat ve vybraných oblastech metropole provoz sdílených elektrokoloběžek. Její návrh v úterý schválila rada městské části, uvedla v tiskové zprávě mluvčí Prahy 1 Karolína Šnejdarová. Magistrát prostřednictvím své firmy Technická správa komunikací (TSK) připravuje regulaci vozítek s pomocí smlouvy s provozovateli, která s úplným zákazem nepočítá.
První městská část chce celoměstskou vyhláškou stanovit zóny, do kterých nebude možné elektrokoloběžkami vjíždět ani je tam odstavovat. Vymezovalo by je dopravní značení a vyhláška by přikazovala provozovatelům, aby vjezd zakázali i ve svých aplikacích využívaných pro zapůjčování vozítek. Radnice při přípravě vycházela z dřívějšího zákazu vozítek segway. K tomu hlavní město muselo prosadit změnu zákona.
DÁLE ČTĚTE: V Ostravě vznikne relaxační areál plný mokřadů a tůní. Dosud byla lokalita nevyužitá
„V praxi tak nebude možné jízdu na koloběžce v těchto zónách zahájit ani ukončit. Zároveň bude požadováno důsledné vymáhání pravidel ze strany městské i státní policie,“ uvedla Šnejdarová. Rada městské části podle ní v úterý pověřila radního pro dopravu Vojtěcha Ryvolu (GEN, dříve ANO), aby s magistrátem o návrhu zahájil formální jednání.
„Denně se na území Prahy 1 potýkáme s neukázněným parkováním elektrokoloběžek, ohrožováním chodců a nelegální jízdou po chodnících. Situace je neúnosná, a proto je na čase říci dost. Jsme připraveni hájit veřejný prostor a bezpečnost našich obyvatel,“ uvedl k tomu Ryvola.
Hlavní město prostřednictvím TSK jedná s provozovateli sdílených dopravních prostředků o smlouvě, která by stanovovala podmínky jejich provozu. Podle návrhu, který městská firma rozeslala radnicím k připomínkování, by provozovatelé sdílených koloběžek a kol platili městu za zábor veřejných prostranství a při nedodržování smlouvou stanovených pravidel by jim hrozily smluvní pokuty. Praha 1 návrh odmítla, protože neumožňuje městským částem elektrokoloběžky úplně zakázat.
Elektrokoloběžky volně stojící k zapůjčení v ulicích Prahy a dalších měst čelí v posledních letech kritice od místních obyvatel a samospráv. Kritikům se nelíbí zejména jejich špatné parkování a zanechávání na místech, kde překážejí, jízda po chodnících pak ohrožuje chodce.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Pokuta za slušnost? Řidiči kroutí hlavou nad trestem za děkování „varováky“. Diví se i ministr