První holubník v Praze (zdroj: CNN Prima NEWS)
Vypadají mírumilovně, ale když se uhnízdí na balkoně, čeká vás těžká bitva. S holuby bojují památkáři i motoristé kvůli jejich trusu. Regulování přemnožených holubích populací přitom zatím moc nefunguje. Trochu jinak teď chce k problému přistoupit Praha 3. Postaví totiž první obecní holubník v republice.
„Holubi by se v něm mohli zdržovat. V holubníku budou mít jídlo i pití, a tím pádem nebudou ve veřejném prostoru. Zároveň se dá jejich populace regulovat tím, že jim odebereme vajíčka,“ popsal výhody projektu radní pro životní prostředí městské části Praha 3 Jan Bartko.
Někteří obyvatelé Prahy 3 si nejsou jistí, zda je to dobrý nápad. „Holubník bych klidě postavil, ale nevím, zda ve velkoměstě,“ řekl v anketě CNN Prima NEWS jeden z dotázaných. „Myslím si, že je to hloupost, protože počet holubů neubyde, ale naopak budou mít další prostředí pro množení,“ komentoval další.
Kde se bude holubí dům stavět, by se lidé měli dozvědět už na podzim. „Na západ od našich hranic už taková místa existují, například v Rakousku i Německu. V Německu jde o úplně běžnou metodu regulace,“ řekl iniciátor spolku Obecní holubník Michal Ďuriček.
Holubí trus z auta jen tak nedostanete
Přítomnost holubů nejvíce obtěžuje hlavně památkáře. Holubí trus pro ně představuje pravou pohromu. „Když se rozpustí v dešťové vodě, ta voda, která v sobě obsahuje soli, proniká do fasády a následně tím, jak se odpařuje, ty krystalky trhají jakýkoliv materiál. Nejde jen o kámen památek, ale také beton,“ uvedl ředitel územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Praze Ondřej Šefců.
A tak nezbývá než památky chránit nevzhlednými sítěmi, maketami ostatních dravců na fasádách domů nebo ostny. Ty doplňují elektrické pásky. „Pásek se vlastně natáhne na parapet, a když holub přiletí, dostane malý elektrický šok,“ popsal funkčnost elektrických pásek deratizátor Jiří Blažek.
Problémy s holubím trusem mají také motoristé. „Ve chvíli, kdy necháte holubí trus na kapotě auta déle než 24 hodin, fleků na laku se už nezbavíte. Pokud trus začnete odstraňovat hadrem, dostane se do toho hadru a jenom ho rozetřete a poškrábete celou kapotu,“ upozornil provozovatel sítě ručních myček Václav Posířil. Jediná možnost je pokusit se trus odstranit silným proudem vody. I tak už ale může být pozdě.
S holuby bojují památkáři, ale také motoristé. Zdroj: CNN Prima NEWS