Ve dvou pražských prodejnách společnosti Fransýr mohli lidé zakoupit francouzské sýry obsahující bakterie, které způsobují průjmové onemocnění yersiniózu. Jednalo se o dvě varianty sýru Mont d'Or od francouzského výrobce Fruitière des Jarrons, většinu z celkem 36 kusů balení se podařilo z prodeje stáhnout, sedm kusů ale zákazníci koupili. Veterináři doporučují sýr nekonzumovat a vrátit zboží v místě nákupu, informovala v pondělí Státní veterinární správa.
Obě šarže sýra mají datum spotřeby 9. prosince 2024. Podle veterinářů firma Fransýr na základě včasných informací od výrobce stáhla většinu výrobku z prodeje, prodala ale jedno balení o hmotnosti 550 gramů a šest 360gramových balení. Sýry mohli lidé zakoupit v prodejnách na ulicích Milady Horákové a Vodičkova. Vyjádření prodejce ČTK shání.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Inflace v dalších měsících poroste, varoval Křeček. Pikora zmínil šílené vánoční ceny
O přítomnosti sýrů s obsahem bakterie se veterináři dozvěděli od francouzských dozorových orgánů prostřednictvím systému rychlého varování RASFF, kterým se členské státy EU informují o přítomnosti problematických potravin na trhu. Ve Francii mělo podle veterinární správy zdravotní problémy po konzumaci sýra uvedené značky více než 50 osob.
Bakterie Yersinia enterocolitica se do organismu dostává kontaminovaným jídlem nebo vodou. Příznaky yersiniózy se nejčastěji objeví dva až sedm dní po konzumaci a patří mezi ně horečka, křeče v břiše, vodnatý nebo krvavý průjem, bolesti hlavy a zvracení. Yersinióza obvykle sama odezní, v některých případech ale mohou přetrvávat až tři týdny.
Malé děti, starší lidé nebo jedinci s oslabenou imunitou jsou k infekci náchylnější. Veterináři doporučují, aby lidé, kteří konzumovali závadné produkty a mají příznaky nemoci, kontaktovali svého lékaře. Pokud se do 14 dnů po konzumaci neobjeví žádné příznaky, není třeba se obávat a lékař nemusí být kontaktován, dodala správa.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Češi ochutnávali vzorky potravin z domácích a německých obchodů. Rozdíl v kvalitě byl závratný