reklama

Praha fakticky zakáže volný pohyb psů. Mapa ukazuje, kde vodítko potřeba nebude

Ani na trávníku, ani v parcích, ani v lesících. Psi se budou smět v Praze volně pohybovat pouze na přesně vymezených místech. Vyhlášku vydal magistrát v době vánočních svátků, nově obsahuje i mapy, které úseky přesně označují. A po celé metropoli je jich jako šafránu. Hlavní město o změně informovalo pouze na webu a novinku nekonzultovalo s žádným z chovatelských spolků. Podle mluvčího radnice jde jen o rozšíření vyhlášky, nikoliv o její změnu.

reklama

Vyhláška už sice dříve upravovala, kde se mohou psi volně pohybovat bez vodítka, ministerstvo vnitra ale po magistrátu chtělo, aby místa ve vyhlášce konkrétně vyjmenoval a označil je. Pejskaři v hlavním městě si přitom stěžují na to, že míst pro volné venčení zvířat je příliš málo.

„Úprava volného pohybu psů ve veřejné zeleni se zásadním způsobem nemění. Již dnes je volný pohyb psů ve veřejné zeleni obecně zakázán a dovolen je pouze na plochách vyznačených piktogramy. S ohledem na stávající legislativní požadavky je výčet těchto ploch pouze nově stanoven přímo ve vyhlášce formou mapové přílohy,“ vysvětlil CNN Prima NEWS mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Jak zjistil web Seznam Zprávy, Praha při tvorbě vyhlášky neoslovila žádný spolek nebo jinou organizaci, která sdružuje majitele psů v hlavním městě. Pražský magistrát nicméně redakci CNN Prima NEWS sdělil, že ohled na potřeby psů bral i bez konzultací. Jak konkrétně, to neupřesnil. V Česku však počet pejskařů neustále roste. K letošnímu roku bylo v Praze registrovaných 83 tisíc majitelů a 90 tisíc zvířat.

O změnách metropole informovala „v tichosti“. Podle Prahy ale byla samotná příprava vyhlášky medializována už na počátku loňského září. „Návrh vyhlášky byl následně standardně zveřejněn na úřední desce v sekci Připomínkování návrhů právních předpisů hl. m. Prahy. Část připomínkového období sice připadla na dobu vánočních svátků, ale připomínkovat obsah předpisu veřejnost mohla od 7. 12. 2021 do 7. 1. 2022, tedy po celkovou dobu 30 dní,“ argumentoval Hofman. Připomínkové řízení tak končí tento pátek.

Volný pohyb je přitom pro psa podle odborníků nezbytný. Zvlášť když je celý den zavřený v bytě. „To by musel mít každý člověk flegmatického psa. Když má akčního, samozřejmě vyžaduje nějakou akci – vylítat se, běhat za klackem,“ přiblížil kynolog Rudolf Desenský.

Nyní záleží, jak se k tomu postaví zastupitelstvo. „V ideálním případě bychom rádi novelu připravili k projednání již na lednové zasedání. Pokud bychom ale nestihli vypořádat všechny zaslané připomínky, novela vyhlášky by se měla dostat na únorové jednání pražských zastupitelů,“ dodal mluvčí magistrátu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Respirátory se vrací do hry i během výuky. Školáky i učitele chrání před karanténami

Školáci jdou z jedné karantény do druhé. A většinu času tak místo v lavicích tráví stejně na on-line výukách, přestože se tomu chtěla vláda vyhnout. Ve třídách se tak v praxi žáci střídají a učitelé musí balancovat mezi distanční a prezenční výukou. Školy se proto snaží společně s ministerstvem školství problémy vyřešit. A tak se vrací na scénu respirátory, díky kterým se lze karanténě vyhnout, pokud je mají děti i učitelé i během výuky.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Dolejš ze slavné kapely Šlapeto umíral o samotě. Před smrtí zanechal mrazivý vzkaz

Smrt kapelníka legendární skupiny Šlapeto Radana Dolejše zasáhla jeho blízké, kolegy a také příznivce. Tělo známého hudebníka nalezli v neděli hasiči v jeho bytě. Co bylo příčinou úmrtí, si nechává rodina pro sebe. Dolejš přitom až do poslední chvíle komunikoval se svými fanoušky na sociálních sítích. Několik dní před smrtí tam sdílel vzkaz, ze kterého mrazí.

reklama