K VĚCI, Jan Trnka - 2.7. v 12:30
Aktuální situaci v Praze bychom měli brát jako varování. Předchozí vlny pandemie také začínaly v hlavním městě. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekl biochemik Jan Trnka. Podle něj vláda jednala chybně. „Byla zavedena fikce bezinfekčnosti po první dávce,“ tvrdí biochemik.
V Česku se koronavirus, zejména v Praze, šíří mezi mladými lidmi mezi 16 až 29 lety. Reprodukční číslo vzrostlo na 1,25. Stalo se tak nejvyšším od 5. ledna. „Hlavním důvodem patrně bude šíření nakažlivější delta varianty, původně zvané indická. Samozřejmě s tím souvisí i postupné rozvolňování opatření. Když jsou tyto věci dohromady, vede to k nárůstu počtu případů,“ vysvětlil Trnka.
Aktuální situaci v Praze bychom měli brát jako varování, říká biochemik Trnka. Zdroj: CNN Prima NEWS
„Co se týče schopnosti šíření varianty delta, je o 50 procent vyšší než u britské. To je ta, která je aktuálně dominantní u nás. Kdybychom to srovnali s variantou, která způsobila u nás vlnu na podzim, je třikrát větší nakažlivost. Navíc se podle dostupných dat zdá, že je 2 až 2,5krát větší pravděpodobnost hospitalizace,“ upozornil biochemik.
Podle Trnky se zatím zdá, že očkování proti variantě delta chrání velmi dobře. „Spousta lidí je ale nenaočkovaných, zejména mladší věkové skupiny. A tam se virus šířit bude. Očkování není jediný důvod. Mladší lidé chodí na velké akce a podobně. Myslím, že jde o kombinaci chování a životního stylu,“ míní Trnka.
Fikce bezinfekčnosti
V Česku se delší dobu sleduje číslo na 100 tisíc obyvatel. Momentálně je kolem osmi, ale v Praze se pohybuje kolem 28. „Zase to podle mě bude více faktorů. Jeden je, že ve velkých městech se lidé více promíchávají, jsou spolu v hromadné dopravě. V Praze také přijíždí a odjíždí více lidí. Prahu bychom měli brát jako varování pro zbytek republiky. Předchozí vlny v Praze začínaly,“ řekl biochemik.
Vláda změnila určitá koronavirová opatření. Například u bezinfekčnosti dříve stačila jedna dávka vakcíny proti COVID-19 a tři týdny. Nyní je ale nutná i druhá dávka a dalších 14 dní. „Mrzí mě, že se to nezavedlo dříve, respektive to, že byla zavedena fikce bezinfekčnosti po první dávce. Teď jsou celkem pochopitelně lidé trochu naštvaní, že to je před volnými dny, dovolenými a těžko s tím půjde něco dělat,“ sdělil Trnka.
Přijde další pandemická vlna?
Během rozhovoru padla také otázka, jak bude letošní léto vypadat. „Nejpravděpodobnější scénář je, že lidé se rozjedou na dovolené, kde pravděpodobně opatření až tak dodržovat nebudou. Pak přijedou zpátky a někteří z nich si přivezou virovou nákazu, která může mít nové varianty. Obávám se, že začátek podzimu sice nebude tak dramatický, ale bude vypadat hůře než léto,“ dodal biochemik.