CNN Prima News bezinfekčnost

bezinfekčnost

Výpis příspěvků ke štítku „bezinfekčnost“

Neočkovaní se mstí podnikům, sestavili blacklist: Kde kontrolovali, tam nevkročíme

Msta nebo jen silné přesvědčení? Někteří odmítači očkování i kritici protikoronavirových opatření sestavili takzvaný blacklist, do kterého lze vyznačovat „kolaborantské“ podniky. Týká se to těch provozoven, ve kterých v době restrikcí postupovaly dle platných nařízení a vyžadovaly certifikát o bezinfekčnosti. Mapa je na internetu volně dostupná. Přestože už tato povinnost nyní neplatí, antivaxeři nechtějí tyto hospody, posilovny nebo třeba divadla podporovat.

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Dostál: Bavorský model je diskriminační. Čekám vlnu žalob, jedna z nich bude moje

Od pondělí by v Česku měl platit takzvaný bavorský model, který ruší uznávání testů jako covidového certifikátu, uvedl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Do služeb a na hromadné akce by se tak dostali jen ti, kdo jsou očkovaní nebo prodělali nemoc v uplynulých 180 dnech. Právník Ondřej Dostál (Piráti) však míní, že se jedná o diskriminační a nepřijatelné opatření.

Do hospody jen s očkováním. Vláda chystá zásadní zpřísnění, co je ve hře?

Musíme udělat další opatření, řekl ve čtvrtek na tiskové konferenci premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj budou významná a mají přimět lidi, aby se očkovali. Ve hře je například to, že by se akceptovaly už jen PCR testy. Může ale dojít i k většímu zpřísnění, tedy že testy by přestaly úplně platit a pro vstup na hromadné akce nebo do restaurací by se toleroval už jen průkaz o očkování nebo prodělané nemoci.

Platnost očkovacího průkazu jen 180 dní? Experti navrhují zkrácení, ministerstvo čeká na EU

Na očkovacím certifikátu v aplikaci Tečka svítí těm, kteří se nechali letos očkovat, datum platnosti až do roku 2025. Tedy čtyři roky. Přitom je čím dál jasnější, že dokončení prvního cyklu očkování tak dlouho stačit nebude. Podle expertů by se měla platnost elektronického certifikátu zkrátit. A to i vzhledem k tomu, že testy platí jen jeden nebo tři dny a prodělání nemoci znamená propustku na půl roku.