reklama
CNN Prima News bezinfekčnost

bezinfekčnost

Výpis příspěvků ke štítku „bezinfekčnost“

PŘEHLEDNĚ: Testování seniorů, sport i školní plavání. Co všechno se od pondělí mění?

Vláda zveřejnila nová protikoronavirová pravidla. Na společné plavání od pondělí 13. září mohou děti z jedné školy bez testů, při sportu pak nebudou muset dodržovat rozestup 1,5 metru. Vysoké školy mohou organizovat velké přednášky bez prokázání bezinfekčnosti. Semestr tak zřejmě zahájí prezenčně. Navíc se od pondělí musí jednou týdně testovat zaměstnanci a klienti zařízení následné péče. To se ale týká pouze těch, kteří nejsou očkovaní nebo nedávno neprodělali covid. Mění se také pravidla ohledně cestování.

Změna cestovatelské mapy: Z Nizozemska, Norska nebo Slovinska se zpřísní návrat do ČR

Od pondělí se zpřísní návrat do České republiky z Nizozemska, Norska, Slovinska a San Marina. Ale jen pro neočkované cestovatele. Na takzvané mapě cestovatele se země přesunou z oranžové kategorie do červené, která značí vysokou míru rizika nákazy koronavirem. Jednodušší bude naopak návrat z Azorských ostrovů. O změně informovalo ministerstvo zdravotnictví. Změny budou i u dalších států, nemají však vliv na režim při příjezdu do Česka.

Protilátky na covid Česko uznávat nebude. Pro bezinfekčnost není dost důkazů

Pro uznávání protilátek proti covidu jako dokladu o bezinfekčnosti není dost důkazů. Není jasné, jak vysokou hladinu člověk musí mít a zda by ho chránily i proti mutacím koronaviru. Po čtvrtečním jednání kulatého stolu za účasti odborníků to řekla náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková. Podle ní na tomto stanovisku panovala shoda, uznávat se tedy i nadále nebudou. Jako potvrzení bezinfekčnosti slouží dokončené očkování proti covidu, doklad o prodělání nemoci v posledních 180 dnech či negativní výsledek testu.

Verdikt o třetí dávce vakcíny se blíží. Čeká zřejmě jen některé, míní expertka

Řada států řeší možné „podpoření“ imunity třetí dávkou očkování. Nejpravděpodobnější je, že se to bude týkat jen rizikových skupin, jako jsou např. senioři. O detailech by se na úrovni EU i v ČR mělo rozhodnout v nejbližších dnech. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS o tom informovala náměstkyně ministra zdravotnictví pro zdravotní péči Martina Koziar Vašáková. Ta také vysvětlila, proč stále není uzavřena debata o uznávání protilátek.

Aplikace Tečka prošla změnou. Certifikáty se při skenování zobrazují pouze modře

Mobilní aplikace Tečka, kterou se prokazuje provedený test nebo ukončené očkování, prošla několika změnami. Aktualizace upravila barvy certifikátů, nyní se ukazují ve třech barvách, při skenování se ale nově zobrazuje výhradně modrá. Už tak není možné změnou data v mobilu přeměnit neplatný certifikát na platný. NAKIT, který za aplikací stojí, přitom dříve odmítal, že by chtěl díru v prokazování opravovat.

Experti k protilátkám: Neví se, jaká hladina je potřeba. I nula může znamenat ochranu

Naměřené protilátky po prodělaném covidu se neuznávají jako alternativa k očkování, protože nejsou stanovené standardy. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekl biochemik Zdeněk Hostomský. Právě po uznávání protilátek volal premiér Andrej Babiš (ANO). Řada odborníků před takovým postupem ale varuje. Podle nich není totiž jasné, jaká úroveň protilátek dokáže člověka účinně před nákazou ochránit.

Chyba v aplikaci k očkování: Změňte datum a certifikát zezelená. Oprava se nechystá

Aplikace Tečka od ministerstva zdravotnictví, která má usnadňovat zobrazení certifikátů o bezinfekčnosti, obsahuje kuriózní chybu. V systému totiž stačí změnit datum v mobilu a červený certifikát může rázem zezelenat. „Víme o tom, ale žádné systémové řešení neplánujeme,“ odpověděl na dotaz CNN Prima NEWS mluvčí Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT) Lukáš Trnka. Problémem se však hodlá zabývat ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

reklama