Inteligentní prasata
Prasata budou lidstvo nadále překvapovat. Takového názoru je Miroslav Rozkot z kosteleckého pracoviště Výzkumného ústavu živočišné výroby Praha. „Prasata domácí i divoká jsou velmi inteligentní živočichové. Možná chytřejší než psi,“ řekl pro CNN Prima NEWS. Podle něj je nedávný případ divoké bachyně, která z pasti osvobodila další divočáky, důkazem vysoké inteligence, empatie a sociálního cítění těchto zvířat.
Neobvyklé chování divokých prasat zdokumentovali vědci z České zemědělské univerzity. Jejich fotopast zachytila v lese nedaleko Prahy bachyni, která na odchytovém zařízení, ve kterém byla uvězněná další prasata, manipuluje se zajišťovací kládou. Po půlhodině se jí podařilo ostatní členy stáda osvobodit.
Rozkot to považuje za projev velmi prosociálního chování a empatie. Jedno zvíře se podle něj dokáže vcítit do situace druhého. „Skupinu berou na vědomí a umí si vzájemně pomáhat. Jejich vztahy jsou na velice vysoké úrovni,“ uvedl.
Přemnožená divoká prasata jsou podle něj také důkazem toho, že se naučila žít i v krajině, kterou obhospodařovává člověk. „Stavy se nedají dobře regulovat. Jsou to inteligentní zvířata, jejich lov je obtížný. Dělají vše pro to, aby se jejich populace spíše množila, než ubývala,“ vysvětlil vedoucí oddělení chovu prasat výzkumného ústavu.
Podle Rozkota není mezi divokými a doma chovanými prasaty žádný rozdíl v inteligenci. Druhá jmenovaná pouze nemají možnost projevit některé své vlastnosti a nejsou tak plachá. Naopak jsou podle vedoucího „drzejší“, což se projevuje tím, že jsou dominantnější než psi a mají větší chuť k jídlu.
Podle odborníka Miroslava Rozkota jsou prasata velice inteligentní a empatická. A to jak domácí, tak divoká. Zdroj: CNN Prima NEWS
„Lidé, kteří domácí prasata chovají, pak často musí dávat na lednici petlici, aby se nedostala dovnitř,“ dodal s úsměvem Rozkot. Podle něj se má lidstvo ještě na co těšit, prasata mohou lidi ještě v mnohém překvapit.