reklama

Prášky proti covidu. Vědci ohlásili velký objev, nemocným pomáhá lék na klouby

Může to být další důležitý zlom v boji s pandemií. Kanadští vědci objevili první ústně podávaný lék, který zabírá i na COVID-19. Tabletky kolchicinu mají protizánětlivé účinky, podle lékařů z montrealské kardiologické kliniky (MHI) působí jak při léčbě samotného onemocnění, tak při snižování rizika dalších možných komplikací. Pro léčbu covidu na bázi monoklonálních protilátek se už rozhodlo Německo. Epidemiolog Rastislav Maďar by však vzhledem k toxicitě s obecným doporučením léku ještě počkal. Kolchicin podle něj nemusí být vůbec účinný.

reklama

Pilulky kolchicinu obyčejně používají pacienti trpící dnou a artritickým onemocněním kloubů. Kanadští lékaři však nyní zjistili, že jsou vhodné i proti největšímu medicínskému strašáku současnosti.

Podle jejich výzkumu může užívání kolchicinu u lidí s COVID-19 snížit riziko hospitalizace či úmrtí o 19–21 procent. K danému číslu se experti dostali porovnáváním se skupinou osob, které dostávaly pouze placebo.

K tématu

„Těší nás, že konečně nabízíme první perorální lék na světě, jehož užívání by mohlo u milionů pacientů zabránit komplikacím spojeným s covidem,“ potvrdil agentuře AFP šéf výzkumu Jean-Claude Tardif.

Kolchicin je vhodný k léčbě pacientů, jejichž stav (zatím) nevyžaduje hospitalizaci. Právě jimi se zabývala studie Tardifova týmu; v rámci Kanady, USA, Evropy a Jižní Ameriky zkoumala přes čtyři tisíce lidí. Žádný z nich v době výzkumu nebyl hospitalizován, současně však již všichni měli alespoň jeden rizikový faktor, který by mohl vést ke zhoršení onemocnění.

Podle Tardifa se u 4159 pacientů, jimž pozitivitu na COVID-19 potvrdil i PCR test, díky podávání kolchicinu snížilo riziko hospitalizace o 25 procent, nutnost užití plicní ventilace o 50 procent a riziko úmrtí o 44 procent. „Je to velký vědecký objev,“ citovala agentura AFP lékaře z Tardifova týmu.

Epidemiolog Rastislav Maďar by však vzhledem k toxicitě s obecným doporučením léku počkal, až bude více dat, která projdou standardním odborným připomínkováním. „Informace vydaná v pátek kanadskými kolegy z Montreal Heart Institute vyšla nestandardně tiskovou zprávou místo klasického procesu publikace v recenzovaném časopise, což je zvláštní. Je možné, že použitá metodika by recenzním řízením neprošla,“ řekl Maďar CNN Prima NEWS.

Mimo jiné také zmínil, že i sami autoři přes poměrně vysoký počet sledovaných pacientů uvádějí, že výsledky nejsou statisticky významné. „Jinými slovy, kolchicin být účinný může, ale taky nemusí,“ dodal.

Německo nakoupilo 200 tisíc dávek

K léčbě covidu na bázi monoklonálních protilátek se už rozhodlo Německo. Je zatím první v Evropské unii. Experimentální léčbu přípravkem tohoto typu loni na podzim podstoupil i tehdejší americký prezident Donald Trump.

„Od tohoto týdne budou monoklonální protilátky nasazeny v Německu jako v první zemi EU. Nejdříve na univerzitních klinikách,“ potvrdil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn. Německo nakoupilo 200 tisíc dávek za 400 milionů eur (téměř 10,5 miliardy korun).

K tématu

Další hlavní zprávy

360°

Poslanec Nacher: Vzdělání nevykompenzujeme penězi, pojďme se bavit o letních školách

Poslanec Nacher: Vzdělání nevykompenzujeme penězi, pojďme se bavit o letních školách

Ve sporu premiéra Andreje Babiše (ANO) s ministrem školství Robertem Plagou (za ANO) o úředních maturitách se poslanec Patrik Nacher (za ANO) nestaví ani na jednu stranu. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS však uvedl, že resort školství neprokazuje v otázce návratu žáků do škol dostatek předvídavosti. „Vzdělání se vykompenzovat penězi nedá, pojďme se bavit o formách letních škol,“ uvedl.

360°

Kubek hejtmanům: Zatlačte na vládu, jinak se budeme v pandemii plácat do léta

Kubek hejtmanům: Zatlačte na vládu, jinak se budeme v pandemii plácat do léta

Hejtmani by měli zatlačit na vládu, aby přijala efektivní opatření mířící mimo jiné na otevřené továrny a velké firmy. Jinak hrozí, že se Česko bude v epidemii soužit klidně až do léta. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové to prohlásil prezident České lékařské komory Milan Kubek. „Povolíme demonstrace arogantních ignorantů, kteří na sebe plivou na náměstí, a přitom nezavřeme podniky. Neměli jsme vůbec rozvolňovat,“ řekl také.

Rozhovor

Světlo na konci covidového tunelu existuje. Akorát strojvůdce je šílený, říká lékařka

Světlo na konci covidového tunelu existuje. Akorát strojvůdce je šílený, říká lékařka

Světlo na konci tunelu sice existuje, ale český tunel k němu vede oklikami s nejrůznějšími překážkami a strojvedoucí je šílený. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekla Darina, lékařka z nemocnice ve větším městě, která si přála zůstat v anonymitě. Svou vinu za současnou situaci podle ní nesou také hygienické stanice. Popsala zářijové školení, na kterém hygienici nabádali praktické lékaře, aby neposílali lidi na testy. Uvedla také, jak zkomplikovalo očkování otevření systému pro praktické lékaře.

Není myška jako myška. Některá zvířata se ve zverimexech prodávat nesmí, jiná ano
reklama
reklama
O pacienty ať se stará primář Volný, my si bereme volno, zlobí se zdravotníci

Zdravotnictví

Domácí zpravodajství

Zasloužené odměny za boj s covidem. Dostanou je zdravotníci i sociální pracovníci
Další neshody ve vládě: Plaga nesouhlasí s Babišovým návrhem na úřední maturity
Další články
reklama
reklama