reklama

Falešný Babiš pomáhá Pirátům bojovat s dezinformacemi. Jde o kampaň Pravda bolí

Falešné video s proslovem Andreje Babiše, které vypadá skoro jako skutečné? Žádný velký problém. Žijeme v době, kdy i slova politických špiček mohou být jen snůškou předem zmanipulovaných vět vytvořených moderními technologiemi. Ty jim dokáží vetknout i realistickou tvář. Tématu dezinformací se dlouhodobě věnuje europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti), která nedávno zahájila osvětovou kampaň „Pravda bolí“.

reklama

„Už teď jsou různé aplikace, kde si můžete napasovat něčí tvář na cizí tvář a podobně. Nejsou dokonalé, ale blíží se velice rychle, mílovými kroky, k dokonalosti. A tedy osvěta, co nás vůbec čeká, že tohle existuje, musí přijít co nejrychleji,“ uvedla europoslankyně Pirátů v pořadu Nový den CNN Prima NEWS.

Na jaké bázi takzvané „deepfake“ video funguje? „Jde o strojové učení a umělou inteligenci,“ vysvětlila europoslankyně. „Pokud do toho programu nasypete co nejvíc datových bodů k nějaké tváři, třeba právě k tváři pana premiéra, na níž je hodně materiálu na internetu samozřejmě, tak on se to podle toho dokáže naučit: ‚ano takhle vypadá tvář pana premiéra, protože má spoustu datových bodů‘. A následně to můžete napasovat na datové body cizího obličeje.“

„Spamboti“ jako jedna z nejčastějších dezinformačních taktik

Jaké jsou způsoby šíření a taktiky dezinformátorů, zajímalo moderátora Libora Boučka. „Dezinformace vypadají už desítky let, možná staletí, stejně. Stejný recept de facto. Ale právě s příchodem nových technologií se změnil způsob, rychlost a možná i kvantita šíření. A v tom je možná ten největší problém,“ reagovala Gregorová.

Jednou z nejčastějších taktik moderní doby jsou podle ní takzvaní „spamboti“. „Jsou to programy, které v neuvěřitelné kvantitě – klidně tisíce, milionu falešných účtů, někam přijdou a úplně změní narativ diskuze.“

Podle jejích slov jde o častou praktiku například Číny. „Nesnaží se potlačovat disent nebo odpor, ale dává tu diskuzi jinam. Takže když se někdo baví, že režim je špatný, přijde tam spousta spambotů a říká: ‚oslavujeme režim, je krásný, toto se povedlo‘ a podobně.“

Společné prvky, které pomohou odhalit dezinformaci

A jak může obyčejný člověk dezinformaci rozpoznat? „Můžeme mít určité prvky, na které bychom si měli dávat pozor. Typicky když se nám někdo snaží zprávu nebo informaci předat jako neuvěřitelnou, nějaká senzacechtivost nebo až takové to, známe to všichni ze sítí. Věty typu sdílejte než to smažou, něco, co určitě vláda nechce, abyste věděli a podobně. Toto většinou zní trošku podezřele a jako něco manipulativního. Takže na to by si člověk určitě měl dát pozor,“ varovala.

„A pak samozřejmě kterákoliv zpráva, která nemá zdroj. Pokud se nemůžete dogooglit úplně jednoduše na autora, na to, kdo to napsal, odkud to je, je opět pravděpodobné, že si to někdo jenom vymyslel.“

Osvětu mezi starší generací, která je údajně nejohroženější skupinou, se bude iniciativa europoslankyně snažit šířit například prostřednictvím adekvátních vrstevníků nebo řetězovými maily.

Legislativa pro potírání dezinformací?

Bude existovat i nějaká legislativní iniciativa? Existuje zákon, který by to mohl zastavit? Jestli je to třeba tvrdší trest, zajímalo moderátora.

Gregorová zmínila, že v Evropském parlamentu mají speciální výbor pro cizí vměšování a dezinformace a právě jeho výstupem má být tlačení Evropské komise do legislativy.

„Sama Komise už nějaké kroky dělá včetně třeba evropského akčního plánu pro demokracii, kde konečně mluví o sankcích a postizích za tyto věci. Protože možná to zní bizarně, ale ne, doteď to nebylo. Samozřejmě nějaké věci v on-line prostoru jsou kriminalizované jako podněcování někoho k nenávisti a podobně, ale ne de facto dezinformace a k tomuhle snad konečně cílíme,“ dodala europoslankyně závěrem.

„To je strašně dobře a děkuji za tu iniciativu, která se nazývá ‚Pravda bolí‘,“ zakončil povídání Libor Bouček.

Tagy:

Hlavní zprávy

Lidé váhají, zda si půjčit na vánoční dárky. Odborníci varují před vysokými úroky
Ekonomika

Lidé váhají, zda si půjčit na vánoční dárky. Odborníci varují před vysokými úroky

Vánoce se blíží a lidé řeší, jestli si na ně půjčit, nebo ne. Téměř šest procent lidí uvažuje, že si na vánoční dárky půjčí. Vyplývá to z posledního průzkumu agentury IPSOS. Odborníci jednoznačně varují před tím, aby se lidé kvůli svátkům zadlužili. I když se mohou zdát některé půjčky na první pohled výhodné, pokud nejsou splacené včas, úroky se pořádně nasčítají.

Biolog Šerý: Nový smrtelnější covid má 18 mutací, které umí obejít očkování

Nová varianta covidu z Jihoafrické republiky může být smrtnější, infekčnější a mít rychlejší průběh onemocnění. Pro CNN Prima NEWS to řekl neurobiolog a specialista na DNA Omar Šerý. Světová zdravotnická organizace (WHO) zařadila v pátek novou variantu B.1.1.529 mezi znepokojivé. Země Evropské unie souhlasí se zastavením letů ze sedmi států v jižní Africe.

Ekonom: Mnozí podnikatelé už státu nikdy nebudou důvěřovat. Řada podniků už neotevře

Vláda od pátku 26. listopadu přijala další restrikce, které zkomplikují život zejména podnikatelům. Ekonom Radovan Vávra podotkl, že už ani neví, kolikáté ráně ze strany státu čelí. „Už v létě jsme viděli, že ti, kteří mají vyšší fixní náklady a náklady spojené se znovuotevřením, neotevřeli. Neuvěřili vládě, že můžeme udělat tečku za koronavirem. A už nikdy nebudou státu důvěřovat,“ sdělil v pořadu Interview na CNN Prima NEWS.

Zeman musí do izolace a s Fialou se setkat nemůže, říká hygienička. Žádné výjimky

Aktualizováno

Jmenování Petra Fialy (ODS) premiérem se opět komplikuje. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová Českému rozhlasu řekla, že prezident Miloš Zeman má být kvůli pozitivnímu testu na covid v izolaci a s Fialou se nesmí setkat. Její slova následně potvrdil i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Šéf ODS se schůzkou s nakaženým prezidentem počítal.

Pelta ovlivňoval dotace pro sport, rozhodl soud. Dostal nepravomocně šest let vězení

Miroslav Pelta i exnáměstkyně ministerstva školství Simona Kratochvílová jsou v dotační kauze vinní. Bývalý šéf českého fotbalu dostal šest let vězení nepodmíněně a pětimilionovou pokutu, jeho někdejší milenka o půl roku více. Jde o nepravomocný rozsudek. Pelta měl před lety těžit ze vztahu s Kratochvílovou a díky ní dostat pro fotbalovou asociaci více peněz. Soud zároveň osvobodil předsedu České unie sportu Miroslava Janstu, sekretáře unie Jana Boháče i exředitele ministerského odboru sportu Zdeňka Břízu.

Cesta na MS vede pro Čechy nejprve přes Švédsko. Pak mohou potkat Rusko, nebo Polsko

Šestnáct let. Minimálně tak dlouho bude česká fotbalová reprezentace čekat na účast na mistrovství světa. Aby se smutný fakt nestal ještě smutnějším, musí Patrik Schick a spol. v březnu zvládnout dvoukolovou baráž. Los v Curychu rozhodl o tom, že pokud se národní tým chce dostat na šampionát konající se příští rok v Kataru, musí nejprve porazit Švédy. Zápas se odehraje 24. března ve Skandinávii.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

reklama

Domácí zpravodajství

Šmarda: Fialova vláda má nevhodné kandidáty. Bartoš je promarněná příležitost

V budoucí vládě Petra Fialy (ODS) jsou nevhodní nominanti. V pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS to řekl starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda (ČSSD). Zhodnotil k tomu nominaci šéfa Pirátů Ivana Bartoše na post ministra pro místní rozvoj a digitalizaci. Podle Šmardy by bylo lepší, kdyby na tomto postu byl starosta a člověk se zkušeností z komunální politiky.

Zazářila ve filmech Všichni dobří rodáci či Noc nevěsty. Oblíbená herečka zemřela

V úterý 23. listopadu zasáhla nejen šumperské divadlo smutná zpráva. V 85 letech zemřela dlouholetá členka místní činohry Jaroslava Vysloužilová-Wanieková. Ačkoliv více než 40 let zasvětila právě Divadlu Šumperk, diváci si jí mohli všimnout i v řadě filmových rolí, například ve snímcích Všichni dobří rodáci nebo Noc nevěsty. O její smrti informovalo vedení divadla.

PŘEHLEDNĚ: Zákaz vánočních trhů a omezení restaurací. Co dalšího vláda zpřísnila?

Vláda zakázala vánoční trhy a omezila otevírací dobu restaurací, od pátku musí zavírat ve 22 hodin. Také omezila počet osob na hromadných akcích, jako jsou plesy, oslavy nebo večírky, kde může nově být pouze 100 lidí. Kulturních akcí nebo sportovních utkání se může nově účastnit pouze 1 000 osob. Ve čtvrtek na tiskové konferenci to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

reklama