Bohdalová dostala Krause do rozpaků. Ty, že jsi zticha a v koutě? vpálila mu a zasedla místo
deepfake
Výpis příspěvků ke štítku „deepfake“
Facebook chce rozpoznávat obličeje uživatelů. Krok budí kontroverze, firma postup hájí
Provozovatel Facebooku a Instagramu plánuje navrátit funkci rozpoznávání tváří. Od technologie si slibuje lepší boj s podvodnými reklamami využívající identity celebrit a též větší zabezpečení účtů svých uživatelů. Staronový systém však budí kontroverze ohledně zneužití, píše web ABC.
Jak Češi oznámkovali vládu? Jedničky za Izrael či odvahu, pětky za ceny potravin a komunikaci
Jak by si vláda premiéra Petra Fialy (ODS) vedla ve známkování jako ve škole? Šlo by o „typického“ trojkaře. Připomíná to průzkum, který ukázala agentura STEM na úterní tiskové konferenci Centra pro informovanou společnost (CIS). Zatímco nejvíce jedniček kabinet nasbíral díky postoji k Izraeli nebo odvaze „činit nepopulární kroky“, pětky naopak obdržel za boj s rostoucími cenami potravin či krocení státního dluhu. Špatně ovšem dopadla i komunikace směrem k občanům, u čehož CIS zdůraznil, že je jedním z důvodů, proč se Česku nedaří potírat dezinformace a hybridní hrozby.
Díky, že jste jako soudruzi ze Slovenska, chválí Česko falešný Putin. Video varuje před hrozbami
„Děkuji, že jste jako vaši soudruzi na Slovensku,“ vzkazuje ruský prezident Vladimir Putin v deepfake videu, které připravilo Centrum pro informovanou společnost (CIS). Chce tím upozornit na nebezpečí hybridních hrozeb a na nepříliš efektivní boj českých úřadů s dezinformacemi. Experti upozorňují na slovenský scénář, v němž hybridní kampaně měly velký vliv i na volby. Podle nich může Česku příští rok hrozit obdobný průběh.
S falešnými videi se roztrhl pytel, zneužívají i značku CNN Prima NEWS. Jak se jim bránit?
Investujte své úspory, nainstalujte si novou aplikaci a užívejte si pohádkové příjmy prakticky bez práce. Těmito lákavými slovy podvodníci nabádají nepozorné lidi na internetu a zneužívají i tváře CNN Prima NEWS prostřednictvím deepfake videí. A bohužel, používají čím dál pokročilejší nástroje, které moderátorům i reportérům klonují hlas a vkládají jim do úst vlastní slova. Jak falešná videa poznat? Na co si dát pozor? Redakce CNN Prima NEWS připravila ve spolupráci s experty pět základních rad, kterých byste se měli držet, abyste se nestali obětí podvodu.
Nevěřte všemu, co vidíte. Do evropských voleb promluví i „naklonovaní“ politici, varují experti
Deepfake. Pojem, který s čím dál dostupnějšími a sofistikovanějšími technologiemi dělá vrásky na čele nejen expertům, ale i politikům. S blížícími se evropskými volbami tomu nebude jinak – dezinformační kampaně se už nyní ve velkém spoléhají na videa s upraveným obrazem i naklonovaným hlasem kandidátů. Navíc jde o opovážlivě levnou službu. „Ceny začínají na dvou dolarech za video, za 100 dolarů si lze zaplatit více videí a pokusů. Vytváření podvodného obsahu je tak znepokojivě dostupné,“ varují odborníci z kyberbezpečnostní agentury Check Point.
ANALÝZA: Rozdám 50 milionů korun, slibuje ve falešném videu Procházka. Jak poznat podvod?
Rozdávám 50 milionů korun, láká údajně MMA bijec Jiří Procházka v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Ve skutečnosti ovšem jde o falešné video, které má z příliš důvěřivých lidí vylákat peníze. Podvodníci použili nástroje umělé inteligence, aby téměř perfektně replikovali hlas zúčastněných. Jak se vyvarovat podobných podvodů? Klíčové faktory popsal redakci CNN Prima NEWS Tomáš Hubínek, expert na AI a ředitel technologické společnosti BigHub.
Tvorba deepfake videa zabere pár minut, varovala expertka. Jak pomůže AI v odhalování UFO?
Ke tvorbě deepfake videa stačí dvě minuty, přiblížila ve vysílání CNN Prima NEWS Barbara Zitová, vedoucí oddělení zpracování obrazové informace ÚTIA AV ČR. Zdůraznila však, že aplikace vyžadují zpravidla povolení, takže není možné použít k podvodnému videu „kohokoliv, kdo je na internetu“. Expertka rovněž popsala, jak může umělá inteligence pomoci v objasňování snímků s UFO.
Pozor, nejsem to já, varují moderátoři. CNN Prima NEWS brojí proti podvodným deepfake
Multiplatforma CNN Prima NEWS vytáhla do boje proti takzvaným deepfake videím. Moderátorka Pavlína Wolfová podobně jako její další kolegové se stala nechtěným nástrojem podvodníků využívajících takzvanou umělou inteligenci k oklamání lidí. Nyní moderátorka varuje v novém spotu veřejnost před propracovanými metodami internetových zlodějů. V posledních měsících byla terčem nekalých praktik i samotná značka CNN Prima NEWS. Také proto redakce varuje co největší množství lidí, aby šmejdům lačnícím po penězích důvěřivých lidí ideálně nikdo nenaletěl.
Průzkum: Většina Čechů neví, co je deepfake ani chatGPT. Falešný Rakušan ale neprošel
Většina Čechů neví, co znamená pojem deepfake. Deepfake je zdánlivě reálný, umělou inteligencí vytvořený obraz, zvuk nebo video, které se nezakládá na pravdě. Populace má i poměrně nízké povědomí o tom, jak fungují jazykové modely založené na umělé inteligenci, jako je ChatGPT. Vyplývá to z průzkumu, který pro Středoevropskou observatoř digitálních médií (CEDMO) při Univerzitě Karlově udělala agentura Median. Zúčastnilo se ho přes tři tisíce lidí starších 16 let. O průzkum informovali zástupci CEDMO.
Od chytré pračky k umělé inteligenci. Cesty zpět není, říká expertka. Poradila, jak s AI žít
Svět bez umělé inteligence se už zřejmě nikdy nevrátí, krabička byla otevřena a nám nezbývá nic jiného, než se s tím sžít. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to konstatovala vedoucí oddělení zpracování obrazové informace ÚTIA AV ČR Barbara Zítová.
Mocná zbraň, která může změnit vývoj států. Deepfake je nejnebezpečnější věc, děsí se Trump
Ovlivňování voleb, nadávky oponentům a třeba také návody na „geniální metodu“ jak zbohatnout. Vystupují v nich politici či celebrity. V drtivé většině jsou to deepfake, tedy falešně vytvořená videa, která mohou působit velmi věrohodně. Obětí se stal už třeba ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), ale i američtí exprezidenti Barack Obama s Donaldem Trumpem a současná hlava USA Joe Biden. A lídr slovenské opozice Michal Šimečka (PS) tvrdí, že na něj namířený deepfake mohl výrazně ovlivnit poslední slovenské parlamentní volby.
Facebook a Instagram chtějí označovat obrázky generované AI. Podvodná videa ale nezastaví
Je to podvrh, nebo skutečná fotka? Na takovou otázku by technologická společnost Meta ráda našla odpověď. Provozovatel sociálních sítí Facebook, Instagram nebo Threads začne označovat obrázky vytvořené pomocí umělé inteligence. Zároveň věří, že ji v identifikaci takového obsahu pomůžou i uživatelé. Mnohem vyšší riziko zneužití ale představují falešná videa, na ně je americká firma krátká.