CNN Prima News deepfake

deepfake

Výpis příspěvků ke štítku „deepfake“

Pozor, nejsem to já, varují moderátoři. CNN Prima NEWS brojí proti podvodným deepfake

Multiplatforma CNN Prima NEWS vytáhla do boje proti takzvaným deepfake videím. Moderátorka Pavlína Wolfová podobně jako její další kolegové se stala nechtěným nástrojem podvodníků využívajících takzvanou umělou inteligenci k oklamání lidí. Nyní moderátorka varuje v novém spotu veřejnost před propracovanými metodami internetových zlodějů. V posledních měsících byla terčem nekalých praktik i samotná značka CNN Prima NEWS. Také proto redakce varuje co největší množství lidí, aby šmejdům lačnícím po penězích důvěřivých lidí ideálně nikdo nenaletěl.

Průzkum: Většina Čechů neví, co je deepfake ani chatGPT. Falešný Rakušan ale neprošel

Většina Čechů neví, co znamená pojem deepfake. Deepfake je zdánlivě reálný, umělou inteligencí vytvořený obraz, zvuk nebo video, které se nezakládá na pravdě. Populace má i poměrně nízké povědomí o tom, jak fungují jazykové modely založené na umělé inteligenci, jako je ChatGPT. Vyplývá to z průzkumu, který pro Středoevropskou observatoř digitálních médií (CEDMO) při Univerzitě Karlově udělala agentura Median. Zúčastnilo se ho přes tři tisíce lidí starších 16 let. O průzkum informovali zástupci CEDMO.

Mocná zbraň, která může změnit vývoj států. Deepfake je nejnebezpečnější věc, děsí se Trump

Ovlivňování voleb, nadávky oponentům a třeba také návody na „geniální metodu“ jak zbohatnout. Vystupují v nich politici či celebrity. V drtivé většině jsou to deepfake, tedy falešně vytvořená videa, která mohou působit velmi věrohodně. Obětí se stal už třeba ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), ale i američtí exprezidenti Barack Obama s Donaldem Trumpem a současná hlava USA Joe Biden. A lídr slovenské opozice Michal Šimečka (PS) tvrdí, že na něj namířený deepfake mohl výrazně ovlivnit poslední slovenské parlamentní volby.

Facebook a Instagram chtějí označovat obrázky generované AI. Podvodná videa ale nezastaví

Je to podvrh, nebo skutečná fotka? Na takovou otázku by technologická společnost Meta ráda našla odpověď. Provozovatel sociálních sítí Facebook, Instagram nebo Threads začne označovat obrázky vytvořené pomocí umělé inteligence. Zároveň věří, že ji v identifikaci takového obsahu pomůžou i uživatelé. Mnohem vyšší riziko zneužití ale představují falešná videa, na ně je americká firma krátká.

Falešná videa budeme řešit, slíbil Rakušan. Upozornil, jak poznat „lacinou manipulaci“

Vydrbu s dezoláty, vzkázal ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) ve falešném videu, které se nyní hojně sdílí po sociálních sítích – dezinformačních kanálů nevyjímaje. A další podobné výtvory přibývají rapidní rychlostí. Rakušan na dotaz redakce CNN Prima NEWS přislíbil, že bude fenomén falešných a zavádějících videí řešit. Jeho resort následně vydal několik osvědčených kroků a doporučení, jak se nestát obětí „laciné manipulace“. „V žádném případě to nepodceňujeme,“ uvedlo ve svém stanovisku ministerstvo vnitra.

Falešný Babiš pomáhá Pirátům bojovat s dezinformacemi. Jde o kampaň Pravda bolí

Falešné video s proslovem Andreje Babiše, které vypadá skoro jako skutečné? Žádný velký problém. Žijeme v době, kdy i slova politických špiček mohou být jen snůškou předem zmanipulovaných vět vytvořených moderními technologiemi. Ty jim dokáží vetknout i realistickou tvář. Tématu dezinformací se dlouhodobě věnuje europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti), která nedávno zahájila osvětovou kampaň „Pravda bolí“.

Kazma: Od videa se Zemanem jsme čekali víc. Ve světě ale nikoho moc nezajímá

Lidé by neměli věřit všemu, co vidí na internetu. Někteří imitátoři se vydávají například za premiéra Andreje Babiše (ANO) nebo prezidenta Miloše Zemana. Většinou se jedná jen o satiru. Odborníci ale varují, že některá videa působí věrohodně a někdo by jejich obsah mohl vzít vážně. O takzvaných deepfake videích hovořil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové také influencer a moderátor Kamil Bartošek alias Kazma.