CNN Prima News pravěk

pravěk

Výpis příspěvků ke štítku „pravěk“

První obraz psů na vodítku. Převratný objev přepisuje dějiny domestikace

Pouštní údolí na Arabském poloostrově ani vzdáleně nenaznačuje, že by zde kdy mohl někdo něco lovit – všude kolem je totiž jen písek a kamení. Ale na jedné z pískovcových skal by si dobrý pozorovatel mohl všimnout nezřetelné rytiny, která právě loveckou scénu zachycuje. Je na ní muž, který napíná luk a chystá se vystřelit. Ještě zajímavější je ale jeho doprovod. Tvoří ho 13 psů, z nichž dva jsou spojení s lovcem dlouhými čarami.

Skládací kostra, detaily orgánů i obří neandrtálec. Humpolecké muzeum vás nudit nebude

Teď budeme chvíli cestovat zpátky v čase, až do pravěku. Pozdravíme neandrtálce, který smrdí kouřem, poskládáme si kostru člověka a podíváme se také na skok za indiány. Možná jste netušili, že Humpolec má kromě Hliníka mnohem slavnějšího rodáka – světově proslulého antropologa Aleše Hrdličku. A díky němu i jedno zajímavé muzeum, kde se o vývoji člověka dozvíte zkrátka všechno.

Koronavirus řádil už v pravěku, zjistili vědci. Apelují, aby se lidé nechali očkovat

Vědci z USA a Austrálie zjistili, že koronavirus řádil na naší planetě už v pravěku. Epidemie, se kterou se lidstvo poslední rok a půl potýká, prý vypukla před 20 tisíci lety v oblasti východní Asie. Jak na to odborníci přišli? Pandemie byla natolik ničivá, že u lidí, kteří v místě jejího řádění dnes žijí, zanechala evoluční otisk v jejich DNA. Současná populace by se tak měla nechat očkovat, aby předešla ještě větší katastrofě.