Metnar: Vyšší daně kvůli moderní armádě? Výkřiky Dvořáka jsou humorné, ale aspoň přestal lhát
pravěk
Výpis příspěvků ke štítku „pravěk“
V Austrálii našli pradávného ježuropyska. Je to jako objevit novou civilizaci, říká vědec
Vědci objevili dávné pozůstatky bizarního tvora, kterému přezdívají ježuropysk a předpokládají, že se v pravěkých dobách proháněl po Austrálii. Informoval o tom zpravodajský server BBC News. Zkamenělé kusy čelistní kosti tohoto zvířete byly nalezeny na opálových polích v severní části Nového Jižního Walesu spolu s důkazy o existenci několika dalších dávných a dnes již vyhynulých druhů řádu ptakořitných.
První obraz psů na vodítku. Převratný objev přepisuje dějiny domestikace
Pouštní údolí na Arabském poloostrově ani vzdáleně nenaznačuje, že by zde kdy mohl někdo něco lovit – všude kolem je totiž jen písek a kamení. Ale na jedné z pískovcových skal by si dobrý pozorovatel mohl všimnout nezřetelné rytiny, která právě loveckou scénu zachycuje. Je na ní muž, který napíná luk a chystá se vystřelit. Ještě zajímavější je ale jeho doprovod. Tvoří ho 13 psů, z nichž dva jsou spojení s lovcem dlouhými čarami.
Skládací kostra, detaily orgánů i obří neandrtálec. Humpolecké muzeum vás nudit nebude
Teď budeme chvíli cestovat zpátky v čase, až do pravěku. Pozdravíme neandrtálce, který smrdí kouřem, poskládáme si kostru člověka a podíváme se také na skok za indiány. Možná jste netušili, že Humpolec má kromě Hliníka mnohem slavnějšího rodáka – světově proslulého antropologa Aleše Hrdličku. A díky němu i jedno zajímavé muzeum, kde se o vývoji člověka dozvíte zkrátka všechno.
Strávník odhalil na dvoře restaurace stopy po dinosaurech. Staré jsou sto milionů let
Na dvoře restaurace v jihozápadní Číně objevili minulý týden stopy dinosaura. Tým odborníků z Čínské univerzity geologických věd odhaduje, že jsou staré 100 milionů let a patřily jednomu z největších druhů pravěkých ještěrů. O nálezu informuje web americké stanice CNN.
Koronavirus řádil už v pravěku, zjistili vědci. Apelují, aby se lidé nechali očkovat
Vědci z USA a Austrálie zjistili, že koronavirus řádil na naší planetě už v pravěku. Epidemie, se kterou se lidstvo poslední rok a půl potýká, prý vypukla před 20 tisíci lety v oblasti východní Asie. Jak na to odborníci přišli? Pandemie byla natolik ničivá, že u lidí, kteří v místě jejího řádění dnes žijí, zanechala evoluční otisk v jejich DNA. Současná populace by se tak měla nechat očkovat, aby předešla ještě větší katastrofě.
Na Sibiři přežil desítky tisíc let organismus. Když ho vědci rozmrazili, začal se množit
Mikroskopický mnohobuněčný organismus nalezený na Sibiři se probral k životu po 24 tisících letech, které strávil zmražený v tamní řece. Vědci si dosud mysleli, že podobné organismy dokáží v zamrzlém stavu strávit kolem deseti let, nyní se však domnívají, že je jejich schopnost přežít v podstatě neomezená.
Senzační objev. Mladíci našli při potápění mamutí kost i zub šavlozubého tygra
Dvojici mladíků z Floridy se podařil nečekaný a vzácný objev. Při potápění narazili na velkou a velmi zachovalou mamutí kost, jejíž stáří se podle předběžných odhadů datuje až do doby ledové. Do toho našli i tesák šavlozubého tygra, informoval web The New York Post.
Nejnebezpečnější místo v historii Země: Pravěká Sahara s dravými obry
Nejnebezpečnějším místem v historii naší planety byla prý před sto miliony lety část saharské pouště. A to kvůli koncentraci obřích dravých dinosaurů. Vyplynulo to z přezkumu zkamenělin a fosilií objevených za posledních sto let.
Nově objevený druh prehistorického plaza dostal jméno po postavě z Pána prstenů
Na jihu Brazílie byly nalezeny zkamenělé fragmenty ostatků doposud neznámého pradávného plaza, který měl na Zemi žít před 250 miliony let, tedy ještě před obdobím dinosaurů. Vědci ho pojmenovali podle postavy Aragorna ze světově proslulé knižní (i filmové) série Pán prstenů. Informoval o tom server Daily Mail.
V pravěku trval den 23,5 hodiny, rok asi 372 dní a oceány byly teplejší, zjistili vědci
Podle nové studie se Země v pravěku otáčela rychleji, díky čemuž trval dříve den okolo 23 a půl hodiny a rok asi 372 dní. Vědci k tomuto zjištění dospěli na základě překvapujícího zdroje: prastaré mušličky datované do pozdního křídového období před sedmdesáti miliony let. O studii informoval server CNN.