Nejnebezpečnějším místem v historii naší planety byla prý před sto miliony lety část saharské pouště. A to kvůli koncentraci obřích dravých dinosaurů. Vyplynulo to z přezkumu zkamenělin a fosilií objevených za posledních sto let.
Ačkoliv se dnešní svět, navíc dotčený pandemií koronaviru a restriktivními opatřeními, může některým jevit jako relativně strašidelné místo, pravděpodobně jedním z nejděsivějších a nejnebezpečnějších míst vůbec byla před asi sto miliony let oblast jihovýchodního Maroka blízko alžírských hranic.
Kem Kem sídlem pravěkých draků
Analýza tamních fosilních lůžek z křídového období – skalnatých formací zvaných Kem Kem – naznačuje, že v této oblasti před sto miliony lety žilo velké množství masožravých dinosaurů, létajících dravých plazů a predátorů podobných krokodýlům.
Prostředí, které nyní známe jako poušť, bylo tehdy protkáno řekami plnými velkých ryb. Šlo o suchozemský ekosystém s vysokou koncentrací nebezpečných dravců (dinosaurů) zdaleka nesrovnatelný s jakýmkoliv současným i jiným systémem minulosti.
Prehistorické stvůry, jejichž pozůstatky byly objeveny v Kem Kem, se po Zemi pohybovaly asi 95 milionů let před prvními prapředky člověka, ale „kdybyste měli stroj času a mohli se vrátit zpět na toto místo, pravděpodobně by to netrvalo moc dlouho,“ uvedl hlavní autor studie, paleontolog Nizar Ibrahim.
Tajemné místo s převahou obřích dravců
Paleontolog CNN sdělil, že ekosystém v Kem Kem byl „skutečně tajemným místem“. Typické ekosystémy se obvykle vyznačují větším počtem býložravých zvířat než predátorů a samotní predátoři se objevují v různých velikostech, přičemž jeden z těch větších je dominantní.
V Kem Kem však převažovali nad býložravými dinosaury právě prehistoričtí predátoři a několik z nich jako Carcharodontosaurus, Spinosaursu, Abelisaur a Deltadromeus dosahovali velikosti Tyrannosaura Rexe. Tohle je podle Ibrahima neobvyklé „dokonce na dinosauří standardy“. Paleontolog míní, že je nepravděpodobné, že by žrali jeden druhého. Realističtější je, že se živili hojně se vyskytujícími obrovskými pilouny, nebo jinými rybami v oblasti, které dosahovaly velikosti dnešních automobilů.
Studie nalezišť v Kem Kem vedená Nizarem Ibrahimem a skupinou mezinárodních vědců z USA, Afriky, Velké Británie a jiných evropských států upozorňuje na důležitost dozvědět se více o africké paleontologii. Jejich výzkum ukázal, že africké ekosystémy „nekopírují pouze ty, které známe ze Severní Ameriky, Evropy nebo jiných lépe známých míst.“