reklama
CNN Prima News pravomoci

pravomoci

Výpis příspěvků ke štítku „pravomoci“

Zbavit Zemana pravomocí byl regulérní pokus o puč. Byla to prasárna, má jasno Mynář

10. prosince 2021 11:39

Hradní kancléř Vratislav Mynář má jasno. Podle něj situace kolem Miloše Zemana, kdy byl hospitalizován v nemocnici a politici diskutovali o aktivaci článku 66, byla regulérním pokusem o politický puč. „Je to prasárna a naprosto nehumánní. Kdybych nenatočil video s Radkem Vondráčkem, možná by byl pan prezident už zbaven pučisty kompetencí,“ mínil v rozhovoru pro iDNES.cz.

Piráti by s nominací Lipavského měli ustoupit. Zeman Fialovi vyhovět nemusí, míní Hraba

9. prosince 2021 10:31

Jmenování nové vlády se nadále protahuje. Prezident Miloš Zeman má podle všeho problém s kandidátem na ministra zahraničních věcí Janem Lipavským (Piráti). Designovaný předseda vlády Petr Fiala (ODS) však uvedl, že pokud nebude jmenována celá vláda, podá vůči Zemanovi kompetenční žalobu. „Ústupek ze strany nominace ministra zahraničí by byl namístě, nemyslím, že by měl ustupovat Fiala jako premiér. Strana by měla zvážit, zda jí blokování stojí za pozdější jmenování vlády,“ uvedl senátor Zdeněk Hraba (STAN).

Senát nebude řešit převod pravomocí prezidenta, pokud se Zemanův stav nezhorší

9. listopadu 2021 12:13
Aktualizováno

Senát by podle své ústavní komise neměl schvalovat převod pravomocí prezidenta, pokud se zdravotní stav Miloše Zemana nezhorší a umožní mu plnit aspoň významné kompetence, které souvisejí například s výměnou vlády. Horní komora by měla bezodkladně rozhodnout o dočasném převodu pravomocí hlavy státu, pokud Zeman podle sdělení lékařů nebude schopen zastávat prezidentský úřad. Komise se na tom v úterý shodla na návrh svého předsedy Zdeňka Hraby (STAN). Organizační výbor Senátu vzal toto doporučení na vědomí.

Měli bychom Zemana zbavit pravomocí, shodli se lídři koalic. Chtějí další zprávu ÚVN

19. října 2021 15:47

Lídři koalice Spolu a Pirátů se Starosty se seznámili s informacemi o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana, které Ústřední vojenská nemocnice poskytla vedení Senátu. O aktivaci článku 66 ústavy, která by prezidenta zbavila pravomocí, by měl Senát jednat 5. listopadu. Podle šéfa ODS Petra Fialy by Sněmovna na horní komoru Parlamentu měla navázat do deseti dnů. Pokud se Zemanův stav do té doby nezlepší, lídři obou koalic se vysloví pro aktivaci zmíněného článku.

Senátor Růžička: Mynářovo chování je hanebné. Lidé kolem Zemana se jen snaží získat čas

19. října 2021 14:14

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za TOP 09 a STAN) považuje chování ředitele kanceláře prezidenta republiky Vratislava Mynáře v posledních dnech za hanebné. Podle něj se akorát snaží získat čas. Uvedl to v pořadu K věci na stanici CNN Prima NEWS. Růžička zároveň připomněl, že diskutovaný článek 66 byl v minulosti použit již dvakrát.

Premiér po aktivaci článku 66 může odvolat hradního kancléře, říkají ústavní právníci

19. října 2021 10:24

Pokud by se Poslanecká sněmovna a Senát usnesly na aktivaci článku 66, neboť by prezident republiky nebyl schopen vykonávat svůj úřad, pravomoci přejdou na předsedu Poslanecké Sněmovny a předsedu vlády. Premiér by pak mimo jiné mohl i odvolat hradního kancléře Vratislava Mynáře. CNN Prima NEWS to potvrdili ústavní právníci Jan Kysela a Jan Wintr.

reklama