CNN Prima News pravomoci

pravomoci

Výpis příspěvků ke štítku „pravomoci“

Evropský parlament v kostce: Jak funguje a jak ovlivňují rozhodování v Bruselu Češi?

3. prosince 2022 09:37

V Česku se netěší příliš dobré pověsti, přestože nebo možná právě proto, že málokdo přesně ví, jak Evropský parlament funguje. Jde přitom o jedinou instituci EU volenou přímo občany jednotlivých zemí. Čeští europoslanci mají hlasovací právo stejné jako jejich kolegové z jiných zemí. Svou příslušností k jednotlivým frakcím či působením ve výborech, mohou ovlivňovat názory a rozhodnutí svých kolegů. Europoslanců má Česko 21. Jak europarlament funguje a v jakých frakcích se jeho členové sdružují?

Nerudová chce měnit pravomoci prezidenta kvůli inflaci. Nesmysl, tvrdí řada ekonomů

25. listopadu 2022 12:16

Česká národní banka (ČNB) rezignovala na boj s inflací, uvedla prezidentská kandidátka a ekonomka Danuše Nerudová. Navrhuje proto změnu Ústavy, aby prezident potřeboval při výběru guvernéra centrální banky podpis premiéra. Oslovení ekonomové uvedli, že je diskutabilní, zda ČNB situaci zvládá a výzvy ke změně Ústavy považují někteří z nich za předvolební politický boj a vymezení se vůči současnému prezidentovi Miloši Zemanovi.

Kandidáti na Hrad tvrdí, jak změní Česko. Sliby však splnit nemohou, upozorňuje právník

24. listopadu 2022 07:31

Přímá volba kandidáty na prezidenta svádí k nejrůznějším slibům. Na opravdovou změnu si však musejí nechat zajít chuť. Pravomoci prezidenta jsou totiž značně omezené. Ústavní právník Jan Kysela pro CNN Prima NEWS řekl, že se tím mimo jiné ukazuje nevýhoda přímé volby v české parlamentní demokracii. Kandidáti tak mohou pouze apelovat na morální zásady nebo se stylizovat do role krizových manažerů. Programy některých z nich tomu však moc neodpovídají.

Balšínek ostře k Černochové: Měla by uklidnit emoce a vydávat prohlášení s větší znalostí

16. listopadu 2022 18:03

Některé výroky šéfky rezortu obrany Jany Černochové (ODS) jsou v její funkci nevhodné. Ve vysílání CNN Prima NEWS to uvedl novinář Dalibor Balšínek. Reagoval tak na slova ministryně, že raketu, jež dopadla na území Polska, považovala prokazatelně za ruskou. Balšínek s komentátorem Miroslavem Koreckým kromě aktuálního dění v souvislosti s dopadem rakety na polské území zhodnotili také prezidentskou kampaň Danuše Nerudové.

Strážci parků bojují kvůli zvířatům s freeridery. Jinde jsou shovívavější, nechápou lyžaři

22. února 2022 20:59

Nedávný ostrý konflikt správce šumavského národního parku s turistou, konkrétně freeriderem, rozvířil debatu o tom, jaké pravomoci vlastně strážci národních parků v Česku mají. Správci národních parků vidí svůj úkol jasně – chránit ohrožené druhy. Jejich oponenti ale namítají, že v zahraničí jsou strážci leckdy benevolentnější.

Zbavit Zemana pravomocí byl regulérní pokus o puč. Byla to prasárna, má jasno Mynář

10. prosince 2021 11:39

Hradní kancléř Vratislav Mynář má jasno. Podle něj situace kolem Miloše Zemana, kdy byl hospitalizován v nemocnici a politici diskutovali o aktivaci článku 66, byla regulérním pokusem o politický puč. „Je to prasárna a naprosto nehumánní. Kdybych nenatočil video s Radkem Vondráčkem, možná by byl pan prezident už zbaven pučisty kompetencí,“ mínil v rozhovoru pro iDNES.cz.

Piráti by s nominací Lipavského měli ustoupit. Zeman Fialovi vyhovět nemusí, míní Hraba

9. prosince 2021 10:31

Jmenování nové vlády se nadále protahuje. Prezident Miloš Zeman má podle všeho problém s kandidátem na ministra zahraničních věcí Janem Lipavským (Piráti). Designovaný předseda vlády Petr Fiala (ODS) však uvedl, že pokud nebude jmenována celá vláda, podá vůči Zemanovi kompetenční žalobu. „Ústupek ze strany nominace ministra zahraničí by byl namístě, nemyslím, že by měl ustupovat Fiala jako premiér. Strana by měla zvážit, zda jí blokování stojí za pozdější jmenování vlády,“ uvedl senátor Zdeněk Hraba (STAN).

Senát nebude řešit převod pravomocí prezidenta, pokud se Zemanův stav nezhorší

9. listopadu 2021 12:13
Aktualizováno

Senát by podle své ústavní komise neměl schvalovat převod pravomocí prezidenta, pokud se zdravotní stav Miloše Zemana nezhorší a umožní mu plnit aspoň významné kompetence, které souvisejí například s výměnou vlády. Horní komora by měla bezodkladně rozhodnout o dočasném převodu pravomocí hlavy státu, pokud Zeman podle sdělení lékařů nebude schopen zastávat prezidentský úřad. Komise se na tom v úterý shodla na návrh svého předsedy Zdeňka Hraby (STAN). Organizační výbor Senátu vzal toto doporučení na vědomí.