reklama

Před 35 lety vybuchl minutu po startu raketoplán Challenger. Celá posádka zahynula

28. ledna před 35 lety došlo k tragické nehodě amerického raketoplánu Challenger, který pouze minutu a čtvrt po startu explodoval. Sedmičlenná posádka sice podle vyšetřovatelů výbuch mohla přežít, dopad na mořskou hladinu byl ale fatální. Osudného dne nezahynuli pouze kosmonauti, ale i středoškolská učitelka Christy McAuliffeová. Byla první civilistkou, která měla letět do vesmíru.

reklama

Celou tragédii sledovaly miliony diváků u svých televizních obrazovek. U rampy na mysu Canaveral navíc byli i žáci McAuliffeové, kteří chtěli svou učitelku podpořit. Ta byla vybrána z více než jedenácti tisíc lidí pro to, aby se jako první civilní osoba účastnila letu do vesmíru. Dle odhadů měla z vesmíru, za pomoci televizního přenosu, i vyučovat. „Mělo jít o symbol inspirace lidské touhy po poznání,“ uvedl pro web Novinky Milan Halousek z České kosmické kanceláře

Mezi členy posádky patřil i první civilista, učitelka Christa McAuliffeová (druhá zleva nahoře).
Mezi členy posádky patřil i první civilista, učitelka Christa McAuliffeová (druhá zleva nahoře).
Zdroj: AP

Misi, která nesla označení STS 51-L, doprovázely komplikace už od prvního plánovaného vzletu. Původně měl letoun odstartovat již 22. ledna, start byl však odložen. Podobné nepříjemné vyhlídky se odhadovaly i na 28. ledna, kdy situaci komplikovaly noční mrazy. Jak se později ukázalo, tak za tragickým koncem posádky stálo právě chladné počasí v kombinaci s poškozením stroje.

Kvůli nízkým teplotám a dlouhým rampouchům, které značily první známky nebezpeční, byl start 28. ledna o dvě hodiny odložen. Navíc došlo k poruše počítače požární signalizace. Ani to však nebylo dostatečným důvodem pro to, aby se start raketoplánu nekonal. Posádka, složená z velitele Francise Scobeeho, pilota Michaela Smitha, palubních specialistů Judith Resnikové, Ronalda McNaira a Allisona Onizuka, experta Gregoryho Jarvise a učitelky Christy McAuliffeové, nakonec do stroje usedla.

Posádka letu STS 51-L i přes některé problémy do kosmické lodi nastoupila.
Posádka letu STS 51-L i přes některé problémy do kosmické lodi nastoupila.
Zdroj: AP

V 11:38 stroj odstartoval. Prvních 73 vteřin se zdálo, že vše probíhá naprosto v pořádku. Po osudné minutě a čtvrt, kdy se zhroutila vnější palivová nádrž, však přišel silný výbuch a raketoplán se rozletěl na kusy. Kabina s posádkou se od zbytku stroje oddělila a jak nakonec uvedli vyšetřovatelé, tento moment ještě mohla posádka přežít.

Podle Halouska mohl být při vědomí minimálně pilot Smith, a to až do nárazu na vodní hladinu Atlantského oceánu. „Posádka, která seděla v horní pilotní palubě, výbuch přežila a použila, nebo se o to alespoň pokusila, dýchací přístroje. Pilot Smith podle jeho vydýchaného obsahu žil,“ sdělil Halousek. Kvůli výbuchu kabina vystoupala do výšky 19,8 kilometru. Zde se zastavila a následně volným pádem začala klesat do oceánu. Čekání na střet trvalo celé dvě minuty a 40 sekund.

Cesta vzhůru trvala pouze 73 vteřin.
Cesta vzhůru trvala pouze 73 vteřin.
Zdroj: AP

Po náročném vyšetřování byla za oficiální příčinu neštěstí označena netěsnost spoje dvou segmentů. Analýza trosek a filmových záběrů ukázala, že z boku pomocné rakety vyšlehl plamen, který poškodil hlavní nádrž a způsobil explozi.

Otázkou však zůstává, proč zodpovědní pracovníci amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) jubilejní desátý let Challengeru vůbec povolili. O ztrátě pružnosti těsnících kroužků v důsledku nízkých teplot, které při startu tehdy panovaly, se vědělo. Jejich výrobce na tuto skutečnost upozorňoval.

Té noci americký prezident Ronald Reagan promluvil k lidu, píše web ABC11. Poté, co vyjádřil soustrast rodinám zemřelých, přemýšlel o průzkumu vesmíru ve Spojených státech. „Zvykli jsme si na myšlenku vesmíru a možná zapomínáme, že jsme s jeho objevem teprve začali. Jsme stále průkopníky. Oni, členové posádky Challengeru, byli průkopníci,“ dodal Reagan.

Do roku 2003 se jednalo o největší katastrofu NASA

Tragická zkáza Challengeru z roku 1986 však není jediným černým zápisem v americkém programu letů raketoplánů. V únoru 2003 ji následovala nehoda Columbie, která se rozpadla při návratu do atmosféry, jen pár minut před přistáním. Na vině byl úlomek izolační pěny z hlavní nádrže, který poškodil tepelný štít.

Ve výšce 63 kilometrů nad zemí se Columbie rozpadla. Všech sedm členů posádky, která podobně jako v Challengeru byla složena z pěti mužů a dvou žen, zemřelo. Její součástí byl i první izraelský astronaut Ilan Ramon. Raketoplány se pak do vesmíru vrátily až s misí Discovery v roce 2005.

NASA vesmírné raketoplány využívala od roku 1981. Nejvíc kilometrů nalétal za svoji téměř 27 let dlouhou kariéru raketoplán Discovery, který naposledy odstartoval v únoru 2011. Jeho misí se americký program letů raketoplánů po třiceti letech uzavřel. NASA k tomu vedly zejména vysoké finanční náklady. Raketoplány se poté vydaly na svoji poslední štaci –⁠ do muzejních sbírek.

K tématu

Tagy: výročí NASA počasí učitelka tragédie Florida pilot posádka smrt USA mrazy Mys Canaveral Christa McAuliffe civilista těsnění

Další hlavní zprávy

Domácí

Nejtragičtější měsíce v historii. V prvním čtvrtletí zemřelo přes 46 tisíc lidí

Nejtragičtější měsíce v historii. V prvním čtvrtletí zemřelo přes 46 tisíc lidí

V letošním prvním čtvrtletí zemřelo v České republice 46 437 lidí, stalo se tak nejtragičtějším od vzniku samostatné ČR. Meziročně bylo úmrtí o 54 procent více. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ), jehož časová řada začíná rokem 1992. Počet obyvatel Česka klesl zpět pod hranici 10,7 milionu lidí, nad kterou se dostal loni v červnu. Na konci letošního března žilo v zemi 10 694 480 lidí.

Volby 2021

S Babišem ne, s ANO možná ano. Politici řekli, jak může vypadat povolební spolupráce

S Babišem ne, s ANO možná ano. Politici řekli, jak může vypadat povolební spolupráce

Jaké povolební vládní koalice se rýsují? Z výroku českých politiků lze odhadnout, s kým by si po podzimních volbách do Poslanecké sněmovny plácli a s kým nikoli. Někteří se ovšem vyjadřují neurčitě a dopředu nechtějí žádné potenciální vládní partnery diskvalifikovat. Velkým problémem je ale pro řadu z nich případná účast Andreje Babiše (ANO) na koaličním kabinetu.

Na světě je osm kontinentů: Zélandie je opředená tajemstvím a velká jako Austrálie
Česká senzace. Krejčíková stoupá na vrchol žebříčku, v deblu už je světovou jedničkou
Důsledky doby covidu: Přibývá nádorů rakoviny prsu a jejich nebezpečnějších forem
Nejméně nakažených za poslední rok. V neděli přibylo 42 případů covidu
Brzy se uzdrav, Chrisi. Eriksena podporují hráči i fanoušci při každém zápase na Euru
reklama
reklama
Havlíček: Uděláme vše, abychom znovu nezavřeli ekonomiku. Vyloučit to ale nemůžeme

Partie

Domácí zpravodajství

Unikátní snímky sovětských okupantů Československa kolují na ruských veteránských fórech
Pirátka Šípová: Zaráží mě, že má Kalousek čas na mé bláboly. Ať se mnou řeší exekuce
Další články
reklama
reklama