Policie ukončila vyšetřování střelby před domem vlivného podnikatele z Liberce. Jiří Vařil, který podle zasvěcených dlouhou dobu skrytě ovládal jednoho z největších autobusových dopravců v zemi, s největší pravděpodobností stane před soudem kvůli vydírání, poškození cizí věci a výtržnictví. A není to jediný jeho problém se zákonem. Už tři roky jeho jméno figuruje v policejním spisu rozsáhlé korupční kauzy ve veřejné dopravě.
19. ledna 2019 krátce po osmé ráno zazněl před luxusní vilou na kraji Liberce výstřel. „Neviděla jsem nic, ale slyšela jsem jednu ránu,“ vzpomínala starší žena, která bydlí na dohled. Na místo po krátké chvíli přijelo několik policejních aut včetně tzv. prvosledové hlídky, policistů vyzbrojených a cvičených pro zásahy proti pachatelům se střelnou zbraní. Před bránou vily stálo osobní auto s prostřelených chladičem.
„V autě seděla mladá rodina, rodiče se dvěma dětmi, na příjezdové cestě zastavili, hledali cestu v navigaci. V tu chvíli přiběhl Vařil s brokovnicí v ruce a křičel na ně, aby okamžitě vypadli. A pak vystřelil,“ popsal situaci zdroj obeznámený s vyšetřováním. Když dorazili policisté, majitel vily jim zbraň dobrovolně vydal a nechal se bez odporu zadržet. „Pak vypověděl, že měl strach o svou bezpečnost,“ dodal zdroj.
Kriminalisté původně podezřívali podnikatele z pokusu o vraždu. Tuhle teorii jim ale nepotvrdila balistická zkouška, která je v případě brokovnice velmi obtížná. Roj broků se totiž pokaždé rozletí trochu jinak. „Nepodařilo se prokázat, že výstřel, tak jak byl mířený, mohl ohrozit posádku auta,“ vysvětlil zdroj CNN Prima NEWS.
Redakce oslovila zkušeného střeleckého instruktora. Podle něj je střelba z brokovnice na auto s lidmi uvnitř něco jako ruská ruleta. „Za určitých okolností mohou broky projít skrz karoserii i skrz sklo, záleží na úhlu, na velikosti broku. Podle mého názoru nemůže mít v žádném případě jistotu, že neublíží okolí ani sobě,“ tvrdí Richard Janko, který ve střelbě školí i ozbrojení složky.
Obvinění z vydírání
Nakonec policisté obvinili Jiřího Vařila z vydírání. Se zbraní v ruce totiž po rodině požadoval, aby okamžitě odjela, a vyhrožoval přitom, že vystřelí, což nakonec udělal. „Zbraň můžeme chápat jako jakoukoliv věc, která učiní útok důraznějším. Výměra trestu odnětí svobody je v takovém případě vyšší, a to konkrétně od dvou do osmi let,“ řekl zkušený liberecký právník Michal Tandler.
S Vařilem se reportérovi CNN Prima NEWS podařilo spojit pouze jednou, krátce po incidentu. „Děkuji za váš zájem, bohužel vám v tuto chvíli nemohu poskytnout bližší informace k případu, neboť bych tím mařil policejní vyšetřování,“ napsal podnikatel v SMS.
Od té doby telefon nezvedá a nikdo neotvírá ani po zazvonění u brány jeho vily. Serveru iDnes ale na podzim loňského roku komentář k svému činu poskytl. Měl prý strach. Věděl údajně, že ho sleduje policie kvůli korupční kauze.
„Charakter toho sledování měl podobu stalkingu. Neustále mi někdo říkal: ‚Něco se na tebe chystá,‘ neustále mi někdo přes někoho jiného nosil varovné vzkazy, ať už v dobrém, nebo ve zlém. Začal jsem mít psychické problémy, slyšel jsem i trávu růst. Chyba byla, že jsem to neřešil. Vyústilo to v naprosté lidské selhání, v panickém ataku, že mi jde o život, jsem situaci nevyhodnotil a udělal chybu. Nikomu se nic nestalo, s tou rodinou jsem se spojil, odškodnil je a oni mi odpustili,“ řekl pro iDnes.
„Přiznal jsem se, s policií spolupracoval. Jsem připraven nést následky. Jsem obviněn z vydírání. Pro policii totiž nebyl hlavní problém střelba, ale to, že jsem na ty lidi se zbraní v ruce křičel, ať jedou pryč. Nemůžu ale přece vydírat tím, že chci, aby mě někdo nechal být, když jeho právem není mi něco udělat,“ dodal.
Nejedná se o ojedinělý případ
Přestože podnikatel popisuje střelbu jako naprosto ojedinělý exces, skutečnost může být jiná. Policisté v době probíhajícího vyšetřování zaznamenali další dva případy, kdy se měl Vařil dostat do násilného konfliktu. „V rámci vyšetřování tohoto případu jsme zdokumentovali a prověřovali další událost obdobného charakteru,“ potvrdil už vloni v létě liberecký policejní mluvčí Vojtěch Robovský.
Na konci ledna letošního roku pak dorazil na jedno z obvodních oddělení policie v Liberci starší muž, který oznámil, že ho Vařil na cestě do Prahy vybržďoval a slovně ho napadal.
Jméno Jiřího Vařila bylo ale kriminalistům dobře známé už mnohem dřív, než vytáhl brokovnici na nic netušící výletníky. Řadu let se o něm spekulovalo jako o skrytém vlastníkovi firmy BusLine, jednoho z největších autobusových dopravců v Česku. Patřil mezi nejbohatší podnikatele na Liberecku a rád to dával na odiv. „Rozhazoval okolo sebe miliony, jako by to byly drobné,“ sdělil jeden z movitých Liberečanů, který s Vařilem přišel několikrát do styku.
Svůj vliv v oboru dokonce posiloval jako člen dopravního výboru Zastupitelstva Libereckého kraje, kam ho jako svého experta nominovala KSČM. K prosazení svých zájmů ale zřejmě neváhal použít i nelegální praktiky. Právě kolem něj má být spředená síť rozsáhlých dotačních podvodů spojených s veřejnou dopravou.
Domovní prohlídka ve vile
Národní centrála proti organizovanému zločinu už v roce 2018 podnikala rozsáhlou razii, štáb televize Prima tehdy natočil detektivy provádějící domovní prohlídku právě ve vile Vařila. Obviněno bylo už 17 lidí a 14 firem. „Jde o trestnou činnost úplatkářského charakteru, jak podplacení, tak přijetí úplatku. Částka se pohybuje zhruba kolem 18 milionů v součtu těch všech trestních stíhání. Rozsah skutků se stále rozšiřuje s tím, jak dochází k vyhodnocování velkého množství nashromážděného důkazního materiálu,“ uvedl dozorující státní zástupce Martin Feřt. Kdy padne obžaloba, zatím ale vůbec není jasné.