reklama

Toman: Předchůdci se neorientovali na zadržování vody, my děláme všechno dobře

Musíme budoucím generacím přenechat dobrou a zdravou krajinu a zásobárny vod, shodli se ministr zemědělství Miroslav Toman a Petr Gazdík z hnutí STAN. Miliardy korun na boj se suchem, novela vodního zákona, největší sucho za pět set let a jak mu čelit. Nejen těmto tématům se věnovali v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

reklama

Jako příčiny současné situace, kdy sucho začíná být čím dál větším strašákem, ministr zemědělství uvedl klimatickou změnu, rostoucí teplotu, zvyšující se odpar ale i to, že se jeho novodobí předchůdci neorientovali na zadržování vody v krajině. „My děláme všechno dobře,“ uvedl později s nadsázkou Toman.

Nedostatky v podpoře agrokombinátů

Na to reagoval místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík slovy: „Je pravdou, že některé věci jako drobné rybníky, tůně apod. se zlepšily, ale tady to končí.“ Nedostatky pak třeba vidí v podpoře velkých agrokombinátů, v převaze řepky a kukuřice na českých polích, slabé orbě nebo nedostatečné podpoře meziplodin, zatravňování starých polních cest a pozemkových úprav. Tam by podle něj mělo ministerstvo přidat. Uvedl také, že by se ministerstvo zemědělství mělo více soustředit na podporu obcí a využití jejich dlouholetých zkušenosti.

K tématu

„Přestaňme rozlišovat malé a velké zemědělce a rozlišujme dobré a špatné zemědělce,“ uvedl v reakci na Petra Gazdíka ministr Toman. Dodal, že za něj byla schválena maximální výměra omezující velikost souvislého pěstování jedné plodiny na třicet hektarů, splnil slib odbahňovat denně alespoň jeden rybník, což se za poslední rok povedlo v 397 případech, a zmínil také aktuální budování šesti nádrží a rezervaci 31 míst po celé republice pro možné budoucí vybudování dalších.

Na dotaz, kolik peněz bude muset stát investovat, aby se vyrovnal se současnou svízelnou situaci, odpověděl ministr odhadem 30 až 40 miliard korun ročně.

Jde o udržení životní úrovně

Do děbaty vstoupil také ředitel pro hydrologii ČHMÚ Jan Daňhelka, který poznamenal, že novela vodního zákona je podle něj správná. „Nebojujeme na všech frontách o přežití, jde o udržení životní úrovně a blahobytu,“ uvedl s tím, že je důležité vodou šetřit a vážit si jí. A pokud by se neuskutečnily plánované akce v boji se suchem, „budeme čím dál více závislí na rozmarech přírody z hlediska srážek“.

„Teď je namístě mluvit o klimatické katastrofě,“ přidal se čtvrtý host Arne Springorum, spoluzakladatel sociálně-politického hnutí Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí), s tím, že o „změně klimatu“ jsme mluvili již v devadesátých letech. Hnutí jde o to, aby společnost uznala tu krizi, ve které se nacházíme. Chybí mu také větší zapojení občanů. Politici dle jeho slov potřebují podporu společnosti, aby mohli konat. „Musíme mobilizovat společnost, abychom to dohromady zvládli, a tohle je naše (Extinction Rebellion) role.“

Další hlavní zprávy

Soudy

Za diskriminaci křesťanů se divadla omlouvat nemusí. Duka s Němcem u soudu nepochodili

Za diskriminaci křesťanů se divadla omlouvat nemusí. Duka s Němcem u soudu nepochodili

Nejvyšší soud (NS) zamítl dovolání kardinála Dominika Duky a právníka Ronalda Němce ve sporu s brněnskými divadly. Neúspěšně žádali omluvu za zásah do svých osobnostních práv, údajně způsobený uvedením dvou her na festivalu Divadelní svět Brno. Obě hry provokativní formou zobrazovaly některé křesťanské symboly a kritizovaly římskokatolickou církev a západní pohled na muslimský svět. Podle rozsudku však nešlo o diskriminaci křesťanů ani zásah do práva na svobodu vyznání.

Koronavirus

V Chebu do kina, ve Zlíně ani do obchodu. Jak by se rozvolňovalo regionálně

V Chebu do kina, ve Zlíně ani do obchodu. Jak by se rozvolňovalo regionálně

Přestože epidemie nemoci COVID-19 postupně ustupuje a celoplošně dochází k rozvolňování vládních opatření, mezi jednotlivými regiony stále existují propastné rozdíly. Jak by tedy vypadalo rozvolňování, kdyby se rozhodovalo podle jednotlivých krajů? Zatímco v Karlovarském by se život vrátil skoro do normálu, Zlínský by nadále zůstával v tvrdém lockdownu.

Visí přežití Francie na vlásku? Vojáci opět píšou Macronovi, hrozí občanskou válkou
Poválečný odsun Němců dodnes přímo ovlivňuje politickou mapu Sudet, tvrdí vědec
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Otvírají se obchody, roušky nejsou venku povinné. Co se od pondělí mění?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama